URM: Tibeto skveras neprieštarautų Kinijos vientisumui

Jei Vilniuje atsirastų Tibeto vardu pavadintas skveras, tai nepažeistų Kinijos, kuriai priklauso šis regionas, teritorinio vientisumo, teigia Užsienio reikalų ministerija (URM).

Pripažįsta teritorinį vientisumą

Ministerijos atsakyme Seimo nariams teigiama, kad geografinio pavadinimo suteikimas miesto gatvei ar skverui niekaip neprieštarauja oficialiai Vyriausybės pozicijai.

Lietuvos vyriausybės pozicija sutampa su bendra Europos Sąjungos (ES) pozicija laikytis „vienos Kinijos" politikos, pagrįstos Kinijos teritorinio vientisumo pripažinimo principu.

URM atkreipia dėmesį, kad nors Lietuva Himalajų kalnuose esantį regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis ES šalimis yra pareiškusi susirūpinimą dėl neramumų Tibete bei pasisakiusi už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos santykių sureguliavimą.

„Miesto gatvės ar skvero pavadinimas kitos šalies vietovardžio ar demokratijai ir žmogaus teisėms ištikimo politinio lyderio ar dvasinio lyderio - Nobelio taikos premijos laureato - vardu, URM nuomone, apskritai neturėtų būti laikomas kokios nors šalies teritorinio vientisumo pažeidimu ar kėsinimusi į jį", - tvirtina ministerija.

Sutrukdyti nebandė

Anot jos, šiems principams neprieštarauja ir tai, kad Tibeto ir šios provincijos dvasinio bei politinio lyderio Dalai Lamos vardais vadinami kitų pasaulio valstybių, įskaitant ES, miestų skverai ir gatvės, o Dalai Lama priimamas kitų valstybių vadovų.

„Ministerija nemano, kad Vilniuje ir kai kuriuose kituose Lietuvos miestuose Lydos, Ašmenos, Naugarduko, Karaliaučiaus, Tilžės, Mažosios Lietuvos ir panašių užsienio valstybių vietovardžių pavadinimais pavadintos gatvės, aikštės ir skverai, prieštarauja Baltarusijos, Rusijos ar kitų atitinkamų užsienio valstybių teritorinio vientisumo principui", - tvirtinama rašte.

URM teigia, kad ji „niekada nebandė trukdyti Tibeto vardo suteikimui vienam iš Vilniaus miesto skverų ir ateityje neketina to daryti. Nei asmeninė užsienio reikalų ministro, nei Užsienio reikalų ministerijos pozicija neprieštarauja pagrindiniams žmogaus teisių principams".

Į ministeriją iš pradžių kreipėsi Vilniaus miesto savivaldybės Pavadinimų, paminklų ir atminimų lentų komisija, prašydama URM pozicijos dėl Tibeto vardo suteikimo miesto gatvei ar skverui. Tačiau ministerija teigia nuomonės šiuo klausimu neišreiškusi, nes tai būtų "viršiję jos kompetenciją".

Klausimą politizuoja sostinės valdininkai

Nepaisant URM paaiškinimo, Tibeto skveras sostinėje neatsiranda beveik metus, kai šią iniciatyvą savivaldybei pasiūlė neformali Tibeto laisvės rėmimo grupė. Tibeto laisvės rėmėjai įsitikinę, kad šį klausimą politizuoja Vilniaus valdininkai.

Anot jų, nors prašymui dėl Tibeto skvero atsiradimo pritarė minėta savivaldybės komisija, šis klausimas įstrigo, kadangi jį taip pat svarstęs Kultūros, švietimo, sporto ir jaunimo reikalų komitetas pasiūlė pirmiausia "derinti su valstybinėmis institucijomis", nepaaiškinęs nei su kokiomis, nei kokiu pagrindu.

Vilniaus miesto vicemeras Gintautas Babravičius prieš mėnesį žadėjo, kad šis klausimas "tuoj tuoj" pasieks miesto tarybos posėdžio darbotvarkę, tačiau jis neįtrauktas iki šiol. Šv. Kalėdų išvakarėse liberalcentristas tikino, kad jo "nespėta įtraukti dėl techninių kliūčių".

„Bet tie procesai vyksta, šiuo metu kitų prioritetų yra. Simbolinis aktas nėra užduotis numeris vienas. Aš nežinau priežasčių, kodėl jis galėtų būti neįtrauktas", - BNS aiškino vicemeras. Anot jo, jei savivaldybės komitetas ir išsakė "atsargesnę nuomonę", tai neturės įtakos tam, ar klausimas bus svarstomas tarybos posėdyje.

Rekomendavo atsižvelgti į URM poziciją

Paklaustas, ar kokios nors įtakos galutiniam sprendimui turės URM paaiškinimas dėl skvero pavadinimo sąsajų su politika Kinijos atžvilgiu, G.Babravičius pareiškė, kad „tiems, kurie skvero simpatikai, įtakos neturės, o tiems, kurie skeptikai, - turės".

Seimo kontrolierių įstaigos atstovė spaudai Jurgita Matačinskaitė BNS sakė, kad kontrolierė rekomendavo savivaldybei atsižvelgti į URM išsakytą poziciją priimant sprendimus dėl Tibeto skvero.

Kontrolierė taip pat buvo nustačiusi, kad sostinės savivaldybė pažeidė teisės aktus vilkindama klausimą dėl skvero, tačiau Vilniaus valdžia savo atsakymo kol kas nepateikė. Anot J.Matačinskaitės, po Naujųjų metų kontrolierė ketina kreiptis į sostinės valdininkus pakartotinai.


Šiame straipsnyje: Tibeto skveras

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kaip lietuviai ruošiasi Joninėms?
  Kaip lietuviai ruošiasi Joninėms?

  Nepaisant prognozuojamo lietingo oro, Lietuvos gyventojai prieš Jonines itin aktyviai perka viską, ko reikia kokybiškam poilsiui gamtoje. Tai siejama ne tik su mėgstamomis Joninėmis, bet ir daugelio tautiečių atostogų pradžia. ...

 • Parodoje „EXPO 2017“ paminėta Nacionalinė Lietuvos diena
  Parodoje „EXPO 2017“ paminėta Nacionalinė Lietuvos diena

  Šįryt į Lietuvos paviljoną pasaulinėje parodoje „EXPO 2017“, kuri vyksta Kazachstano sostinėje Astanoje, aplinkos ministro Kęstučio Navicko vadovaujama mūsų šalies delegacija atvyko lietuviškais paspirtukais, kurie tap...

 • J. Sasnauskas: tokių kaip T. Matulionis nebeatsiranda net Bažnyčioje
  J. Sasnauskas: tokių kaip T. Matulionis nebeatsiranda net Bažnyčioje

  Šventumas suteikia gražų pavyzdį, bet tokių pavyzdžių galima rasti ir skaitant „Pinokio nuotykius“, nebūtina išmanyti arkivyskupo Teofiliaus Matulionio gyvenimo. O šventieji skelbiami todėl, kad pripažįstamas nematoma...

 • Birštonas kvies pramogauti gamtos mylėtojus
  Birštonas kvies pramogauti gamtos mylėtojus

  Birštono miesto savivaldybė kartu su partneriu iš Lenkijos Elko apskritimi pradeda įgyvendinti projektą „Nuo teorijos prie praktikos – tvarus gamtos paveldo panaudojimas Elke ir Birštone“. Projektas bus vykdomas etapai...

 • Stojimas į profesines mokyklas – per centralizuotą sistemą: kas keisis?
  Stojimas į profesines mokyklas – per centralizuotą sistemą: kas keisis?

  Šiais metais pirmą kartą priėmimas į profesines mokyklas vyksta centralizuotai, naudojant Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) sistemą. Mokiniai joje gali lengviau atrasti norimą programą &nd...

 • Pajūrio kurortai laukia svečių
  Pajūrio kurortai laukia svečių

  Neringa ir Palanga šventinį savaitgalį tikisi sulaukti gausesnio lankytojų būrio. Jau savaitės viduryje viešbučių užimtumas rodė, kad žmonių kurortuose tikrai netrūks. Verslininkai neslepia, kad Joninių savaitgalį įsivyraus tikrosi...

  3
 • V. Lupeika: esu vienišas vilkas
  V. Lupeika: esu vienišas vilkas

  Klaipėdietis Vytautas Lupeika – kontroversiškais pasisakymais garsėjantis aktyvus visuomenininkas ir politikas niekada lig šiol neviešino itin skausmingų savo gyvenimo momentų – apie tėvo areštą, ankstyvą mamos mi...

  3
 • Po Joninių nakties užklups lietus
  Po Joninių nakties užklups lietus

  Joninių vakaras bus šiltas ir lietus neturėtų jo sugadinti, LRT RADIJUI sako sinoptikas Vytautas Sakalauskas. Užtat savaitgalį lietaus debesys pažers nemažai kritulių. ...

 • Neringos gyventojams siūlys įsigyti avis ir ožkas
  Neringos gyventojams siūlys įsigyti avis ir ožkas

  Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija Neringos gyventojams siūlys įsigyti avis ar ožkas, kurias bus galima ganyti valstybinėje žemėje - avys reikalingos siekianti išnaikinti atželiančius krūmynus. ...

  3
 • Kariai išgelbėjo per tūkstantį gyvybių
  Kariai išgelbėjo per tūkstantį gyvybių

  Sausumą pasiekė tarptautinėje operacijoje Viduržemio jūroje dalyvavę dvylika Lietuvos karių. Juos sveikino aukščiausi šalies pareigūnai, šeimos nariai ir artimieji. ...

  3
Daugiau straipsnių