UNESCO susidomėjo teismų procesais Kuršių nerijoje

UNESCO Pasaulio paveldo komitetas susidomėjo ilgai trunkančiais teismų procesais dėl galimai nelegalių statybų Kuršių nerijoje, teigia Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija.

Pasak jos pranešimo, liepos pradžioje Kvebeke, Kanadoje, vykusioje Pasaulio paveldo komiteto 32-oje sesijoje priimtas sprendimas dėl situacijos Kuršių nerijoje, atkreipiant dėmesį į jos išsaugojimą.

Anot KNNP direkcijos, Lietuva informavo Pasaulio paveldo komitetą apie prasidėjusius teismus dėl galimai nelegalių statybų Kuršių nerijoje. Komitetas savo ruožtu prašo Lietuvą, nagrinėjant šiuos atvejus, turėti omenyje vietovės išskirtinę visuotinę pasaulinę reikšmę bei vietovės vientisumą.

Komitetas prašo iki 2010 metų vasario 1-osios pateikti išsamią ataskaitą apie Kuršių nerijos išsaugojimo eigą ir teisminių procesų rezultatus, kurie bus svarstomi 2010 metais Pasaulio paveldo komiteto 34-osios sesijos metu.

Pasak pranešimo spaudai, Kuršių nerijoje buvo iškeltos 35 bylos, susijusios su galimai neteisėtomis statybomis ar teritorijų planavimo dokumentais, leidžiančiais tokias statybas. Šiuo metu pirmos instancijos teisme išnagrinėta 18 bylų, iš kurių 2 jau išnagrinėtos iš esmės, 14 apskųsta aukštesnės instancijos teismams.

KNNP direktorė Aurelija Stancikienė pranešime atkreipia dėmesį, kad kol kas sėkmingai vyksta tik bylos, kurios nesusijusios su jau pastatytais statiniais - tos, kurių baigtis nebus statinio nugriovimas. Tuo metu bylų, kuriose prašoma arba gali būti vėliau prašoma griauti statinius, pabaiga yra ganėtinai miglota, nes, kaip paaiškėjo, Lietuva iki šiol neturėjo tokios teisminės praktikos - ji dabar formuojasi Kuršių nerijoje.

Todėl esą yra rimtų nesklandumų, susijusių su teisminiais procesais - tik dabar prokurorai ir teismai aiškinasi, kokio teismo kompetencijai priklauso su pastato griovimu susijusi byla, ar gali tas pats teismas spręsti dėl detalaus plano bei statybos leidimo panaikinimo ir pastato griovimo.

A.Stancikienė nuogąstauja, kad dėl nesklandumų, kuriuos lemia besiformuojanti nauja teisminė praktika, svarbiausios bylos gali sulaukti senaties termino, o Kuršių nerija po pusantrų metų gali būti įtraukta į Pavojuje esančio paveldo sąrašą.

KNNP direkcijos teigimu, kai kurios bylos dėl galimai neteisėtų statybų Kuršių nerijoje jau tęsiasi treji metai. Prie tokio proceso vilkinimo, anot A.Stancikienės, prisidėjo 34 Seimo narių inicijuotas kreipimąsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl KNNP planavimo schemos (generalinio plano) teisėtumo. 2007 metų birželį KT ne tik pripažino KNNP Generalinį planą galiojančiu, bet, atsižvelgdamas į Kuršių nerijos išskirtinį statusą, konstatavo, kad šio plano pažeidimai tolygūs Konstitucijos pažeidimams.

UNESCO Pasaulio paveldo komitetas - tarpvyriausybinis Komitetas, atsakingas už sprendimų, susijusių su Pasaulio paveldo konvencija, įgyvendinimą. Komitetą sudaro 21 Pasaulio paveldo konvenciją pasirašiusių valstybių atstovas. Šiuo metu Komitetui pirmininkauja Kanada.

Kuršių nerija yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Pasaulio paveldo vertybėmis paskelbtas ir Vilniaus senamiestis, Kernavės archeologinė vietovė bei Struvės geodezinio lanko punktai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama. 


NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių