Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: ledas jau apgaulingas

Kiekvieną savaitgalį šalies vandens telkiniai sulaukia aistringų žvejų. Deja, galvodami apie žvejybą, jie neretai numoja ranka į ledo tvirtumą. Gelbėtojai perspėja, kad ledas yra apgaulingas.

„Prieš savaitę gausiai pasnigo. Ant mūsų krašto ežerų dabar yra daug sunkaus sniego. Toks termoizoliacinis jo sluoksnis pamažu tirpdo ledą. Todėl šiuo metu jis yra gan apgaulingas,“ – teigia Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Olegas Kovalevskis.

O neseniai iš žvejybos Juodkrantėje sugrįžęs Utenos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos komandos skyrininkas Žydrūnas Ramoška tvirtina, kad ledo storis ant Kuršių marių kai kur siekia tik 5–7 centimetrus, todėl eiti tokiu ledu ir žvejoti ant jo yra pavojinga.

Turimus specialius smaigus, kuriais galima pasinaudoti įlūžus, kaip jis pastebi, ne vienas žvejų nešasi kišenėse ar dėžutėse, nors jie turėtų būti pritvirtinti virvutėmis ir kabėti prie rankų kaip pirštinės.

„Dažnai neįsivaizduojama, kad neatsargi žvejyba ant ledo yra labai pavojinga. Daugelis nežino, kad įlūžus labai greitai sušąla rankos, todėl netrukus neįstengiama įsitverti į eketės kraštą. Be to, neretai ištinka šokas, pasimetama“, – pasakoja ne vieną įlūžusį žveją iš vandens traukęs Ž. Ramoška.

Šiais metais sausio 31 dieną Kuršių mariose, Malkų įlankoje, atskilus ledo lyčiai, nuo jos buvo nukelti 7 žvejai. Beje, šiemet vandens telkiniuose jau nuskendo 4 žmonės, vienas žmogus buvo išgelbėtas.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm, tačiau tokio ledo storio, kai jis tirpsta, gali ir nepakakti, kad išlaikytų žmogų. Kad išlaikytų grupę žmonių, ledo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltinių.

O įlūžus ledui, svarbiausia yra nepasiduoti panikai ir neprarasti savitvardos. Būtina bandyti ropštis ant ledo į tą pusę, iš kurios atėjote. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Patartina, kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant jo, negalima tuojau pat stotis. Reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis.

Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat šaukite jam, kad skubate į pagalbą. Gelbėjant būtina veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė po savimi pasidėkite lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes ledas įlūš, jei mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti.

Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia paduoti lazdą, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį nugabenti į saugią vietą, pagirdyti šilta arbata, perrengti sausais rūbais ir suteikti pirmąją medicinos pagalbą.NAUJAUSI KOMENTARAI

TomasZ

TomasZ portretas
Ištrauktam žmogui iš ledinio vandens, kuriam yra klinikinė mirtis (širdis sustojus, nekvepuoja) reikia kuo skubiau reanimuoti (gaivinti) smegenys gyvos iki 15 min, Persvėrę per kelėną iš trachėjos pašalinkit vandenį. Kvieskite pagalbą. Apklokite,. Darykite netiesioginį širdies masažą 30 paspaudimų (spenelių aukštyje, krūtinės centre) ir du įputimai (atlošus galvą, suspaudus nosį ir iškėlus žandikaulį). Taip darykite iki pagalbai atvykstant.

algis

algis portretas
Straipsni viskas teisingai parasyta ,ka reikia daryti iluzus..,bet nei sakinio kaip ir kada panaudot privalomus smeigus.O smegai yra visikai nereikalingi..ir jei iluzes zmogus prisimines ,kad reik juos issitraukt bandys tai padaryti-jis paskes,nes smeigu istraukimui reik rankas nuleist.Idomu kas kiek kam sumokejo,kad toki isakyma del smeigu isleist????Is dalies net ir gerai,kad iluzes zmogus supanikuoja..tai apie tuos smeigus ne nepagalvos.Va kad butu isleistas nutarimas ,jog kiekvienas zvejys liptu ant ledo su virve-tai butu protinga.Jei neisikapanoji pats,tai gali bet kuris zvejys mest virve,ant kurios gali priristas svoris..ir skestnciajam sugriebus ja -istraukt.Siaip tie smegai spalviti..grazus..ir ant ministro krutines atrode labai sauniai
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių