Tyrimas dėl slaptų kalėjimų kelia klausimų Seimo nariams (atnaujinta 15.40 val.)

Dalis Seimo narių nėra patenkinti parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) tyrimo, ar Lietuvoje galėjo egzistuoti amerikiečių slapti kalėjimai, išvadomis. Tačiau dauguma parlamentarų linkę šioms išvadoms pritarti.

Apklausta dešimtys asmenų

Ketvirtadienį NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas Seimo nariams pristatė pernai spalį-gruodį vykusio tyrimo, ar Lietuvoje 2002-2006 metais galėjo egzistuoti amerikiečių Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slaptieji sulaikymo centrai, kuriuose esą galėjo būti laikomi įtariamieji teroristai.

Dauguma Seimo narių pritarė šių išvadų pateikimui - 67 balsavo už jas, 8 buvo prieš, 15 susilaikė. Galutinis balsavimas numatytas kitą savaitę.

A.Anušauskas priminė, kad NSGK tyrimui buvo suformuluoti trys klausimai – ar Lietuvoje buvo slaptieji kalėjimai, ar juose galėjo būti laikomi kaliniai, ar aukščiausieji pareigūnai buvo apie tai informuojami.

„Per pusantro mėnesio surengta 17 tyrimo posėdžių, žodžiu ir raštu apklausti 55 asmenys, kurie ką nors galėjo žinoti tais klausimais, kreiptasi į 11 institucijų. Komitetas gavo labai daug informacijos, įskaitant ir aukščiausio slaptumo lygio, pažymėtos grifu „visiškai slaptai“. Todėl labai jautriu ir subtiliu klausimu tapo viešų išvadų suformulavimas“, - sakė komiteto vadovas.

Kreipiamasi į prokurorus

Trumpai pristatydamas tyrimo išvadas, A.Anušauskas sakė, kad 2002-2006 metais Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, kurie siejami su CŽV, bet komitetas nenustatė, ar jais buvo pervežami sulaikytieji asmenys. Kita vertus, tuometinė Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybė bent kelis kartus neleido pasieniečiams ir muitininkams patikrinti orlaivius.

VSD buvo gavęs prašymą įrengti kaliniams laikyti tinkamas patalpas. Įgyvendinus du projektus, Svečių namuose Vilniaus centre ir buvusiose jojimo maniežo patalpose Antaviliuose šalia sostinės buvo įrengtos patalpos, tinkamos laikyti kalinius. NGK tyrimo duomenimis, Vilniaus centre įrengtos patalpos nebuvo naudojamos sulaikytiesiems. Bet Antaviliuose lietuvių saugumiečių partneriai iš CŽV esą galėjo elgtis kaip tinkami, be VSD kontrolės.

NSGK taip pat nustatė, kad aukščiausi pareigūnai nebuvo tinkamai informuojami apie bendradarbiavimą su CŽV.

„Siekiant galutinio aiškumo, Generalinė prokuratūra raginama ištirti, ar kai kurių aukštų VSD pareigūnų veiksmai galėjo būti neteisėti“, - pristatydamas išvadas sakė A.Anušauskas. Prokurorai raginami ištirti, ar buvusių VSD direktorių Mečio Laurinkaus ir Arvydo Pociaus bei jų pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko veikla neprasilenkė su įstatymais.

NSGK vadovas pabrėžė, kad šis tyrimas neturės neigiamų pasekmių Lietuvos bendradarbiavimui su Jungtinėmis Valstijomis. „Transatlantinis bendradarbiavimas išlieka kertinis Lietuvos užsienio politikos ramstis. Aš šį tyrimą pavadinčiau posūkiu, ieškant tiesos“, - pastebėjo komiteto pirmininkas.

Reiškė nepasitenkinimą

Kai kurie parlamentarai piktinosi, kad NSGK tyrimo išvados labai nekokybiškos. „Toks įspūdis, kad jums teko tirti klausimą, panašų į tą, ar yra Marse gyvybė – ten vandens rasta, sąlygos lyg ir yra, beliko tik pamatyti, ar tikrai yra gyvų padarų ten', - ironizavo Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys Andrius Mazuronis.

„Jums buvo užduoti konkretūs klausimai, bet atsakyta labai nekonkrečiai, sakyčiau, saliamoniškai - esą buvo sudarytos sąlygos. Bet sąlygos yra visame pasaulyje – skraido lėktuvai, važinėja traukiniai, dviračiai“, - kalbėjo opozicinis socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

Darbo partijos atstovas Mečislova Zasčiurinskas piktinosi, kad „netgi patys sau neatsakėme į klausimus, kurių po šio tyrimo tik padaugėjo“. Pasak jo, „pasauliui norėjome sudaryti iliuziją, kad tyrimas buvo konkretus ir aiškus, bet ir tai nepavyko“.

"Visi komitete liudiję asmenys patvirtino, kad nei kalėjimo, nei kalinių niekad nebuvo. O visa kita, kas ten surašyta, yra tik nepagrįstos prielaidos", - teigė socialdemokratas Juozas Olekas.

Piktinosi ir valdantieji

Nepasitenkinimą nekonkrečiomis išvadomis demonstravo ir kai kurie valdančiosios koalicijos nariai. „Ar nemanote, kad keliate grėsmę Lietuvos piliečiams, konkrečiai neatsakydamas į užduotus klausimus“, - teiravosi konservatorė Vida Marija Čigriejienė.

Kitas konservatorius Vidmantas Žiemelis kalbėjo: „Pažymose negali būti nekonkrečių dalykų. Jūs rašote, kad buvo galimybės, buvo sudarytos sąlygos. Tokių patalpų, kur galima laikyti sulaikytuosius, Lietuvoje yra labai daug. Tokios išvados yra nekonkrečioos ir jos gali pakenkti Lietuvai“.

„Galvos neguldyčiau“

Tačiau A.Anušauskas gynė komiteto išvadas, tikindamas, kad atsakyta kiek įmanoma tiksliau. „Laikome šias išvadas pagrįstomis. Už kiekvieno sakinio yra atitinkama informacija ir pagrindimas“, - pabrėžė politikas.

Kita vertus, jis negalėjo tiksliai pasakyti, ar tikrai Lietuvoje buvo neteisėtai laikomi įtariamieji teroristai: „Galvos neguldyčiau, kaip buvo iš tikrųjų – galbūt taip, o galbūt ne. Taip, mes nenustatėme konkrečių kalinių. Bet jeigu saugumo pareigūnai tik pasyviai stebi, ką partneriai atveža, to nekontroliuoja, tai ir mes negalime tiesiai atsakyti į užduotus klausimus".

A.Anušauskas mano, kad jau dabar Generalinė prokuratūra gali pradėti savo tyrimą.

Pasak NSGK pirmininko, būtų kur kas blogiau, jeigu Lietuva visiškai nekreiptų dėmesio į kaltinimus dėl slaptų kalėjimų buvimo ir netirtų jų. „Mes negalime būti tikri, kad po kurio laiko neišaiškės kokios nors naujos informacijos. Pavyzdžiui, šiemet paleidžiamas iš JAV kalėjimo tas asmuo, kuris buvo atsakingas už tuos sulaikymo centrus. Jis kalėjo už tarnybinius pažeidimus. Tad gali būti ir naujos informacijos. Kaip mes tada atrodytume, jeigu nepasitvirtintume jokių išvadų“, - retoriškai klausė jis.

A.Anušauskas sakė, kad „ne per seniausiai ir Vokietijoje buvo paskelbti tam tikri duomenys, todėl ir ten tikriausiai bus atliekamas tyrimas“. Be to, tyrimas vyksta Lenkijoje, jis dar nebaigtas.

Premjeras Andrius Kubilius komiteto tyrimą pavadino profesionaliu. "Atsakyta į klausimus taip - buvo sukurta ifrastruktūra, mūsų tarnybos leido ta infrastruktūra naudotis nekontroliuojamai. Ar buvo ten kas nors patalpintas, mes negalime pasakyti. Tai galėsime pasakyti tik tuo atveju, jeigu amerikiečiai praneš, ką jie ten veikė. Todėl šiandien turime štai tokias išvadas, tad ir pasitvirtinkim jas", - kalbėjo jis.


Šiame straipsnyje: CŽV

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių