Teksto interpretacijos vingiai po EK pirmininko žodžių

Užsienio ir Lietuvos žiniasklaida netiksliai interpretavo Europos Komisijos (EK) vadovo Jose Manuelio Barosso (Žozė Manuelio Barozo) žodžius dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo galimybių, teigia vyriausybinės darbo grupės konsultacijoms su EK vadovas Aleksandras Abišala.

Pats A.Abišala laikosi savosios EK vadovo žodžių interpretacijos: "J.M.Barosso pasakė labai aiškiai: sutarčių reikia laikytis, branduolinis saugumas pirmiausia. Viskas. Ar jūs girdėjot, kad jis būtų pasakęs, kad Europos Komisija stos mūru, kad lietuviai žūtbūt nepratęstų elektrinės? Ar pasakė, kad Lietuva bus baudžiama, jei sugalvos pratęsti?".

Pasak A.Abišalos, šią savaitę po susitikimo su premjeru Gediminu Kirkilu EK vadovas pasakė žodžius, "po kuriais kiekvienas iš mūsų pasirašytų - sutarčių reikia laikytis, branduolinis saugumas pirmiausia".

"O tai, kad jūs kitaip interpretavot - čia jau ne mano problema. (...) Mano interpretacija yra tokia: situacija nuo to, kai mes pradėjome kalbėti dėl galimybių dirbti Ignalinai nepažeidžiant Stojimo į ES sutarties nėra labai daug pagerėjusi, bet nėra ir pablogėjusi", - po penktadienį Seime vykusio uždaro Europos reikalų komiteto (ERK) posėdžio žurnalistams sakė konsultacijoms su EK samdomas A.Abišala.

Pasak A.Abišalos, Lietuvos tikslas "nėra pratęsti IAE veiklą".

"Tikslas yra garantuoti saugų, patikimą ir kiek galima pigesnį elektros energijos tiekimą Lietuvos ekonomikai ir žmonėms. IAE pratęsimas yra, mano nuomone, vienintelis patikimas ir geras instrumentas garantuoti šitą saugų, patikimą ir pigų tiekimą dvejus pirmuosius metus nuo numatyto uždaryti termino. Man labai norėtųsi, kad taip ir būtų interpretuojama, nes dirbant su EK labai jaučiasi gaidelės: jūs čia šnekat ne apie tai, pučiat burbulus apie ilgalaikį saugumą ir visa kita. O vienintelis dalykas, ko norėtumėt, tai porą metų pagyvent su elektrine, mažiau mokėti, negu visa Europa, pinigų. Labai blogai, kad tokią interpretaciją jie gauna ne iš mūsų, ne iš premjero, bet iš to, kaip čia Lietuvoj bandoma interpretuot", - aiškino A.Abišala.

Jis teigė, jog penktadienį buvo susitikęs ir su prezidentu Valdu Adamkumi, kuriam pristatė konsultacijų rezultatus.

A.Abišala pripažino sulaukęs priekaištų iš V.Adamkaus, tačiau kokių - neatskleidė. Prezidentūra šio iš anksto neskelbto susitikimo taip pat nekomentavo, nes tai, anot prezidento patarėjų, buvęs darbinis susitikimas.

Nepaisant prezidento viešai pareikštų abejonių dėl spalį rengiamo referendumo dėl IAE darbo pratęsimo, A.Abišala tikino, kad referendumas - labai reikšmingas ir prasmingas Lietuvai toliau siekiant geresnių energetinio saugumo garantijų.

"Ne, nereikia referendumo atšaukinėti, jis paskelbtas, nereikia žmonėms maišyti protų - tai skelbiam, tai neskelbiam. Reikia, kad referendumas įvyktų ir sėkmingai, nes tai svarbu. (...) EK labai atidžiai stebi ir laukia, ką referendumas pasakys. Jei jis pasakys nestipriai - tada mes prarandame didelę dalį šansų", - sakė A.Abišala.

Prezidentas V.Adamkus yra sukritikavęs referendumą dėl IAE darbo pratęsimo kaip populistinį ir leidęs suprasti, jog pats ketina sugadinti referendumo biuletenį, nepažymėdamas jame jokio atsakymo.

Tuo metu Seimo ERK pirmininkas konservatorių lyderis Andrius Kubilius teigė, jog komitetas laišku kreipsis į prezidentą V.Adamkų ir premjerą G.Kirkilą, ragindamas šaukti Valstybės gynimo tarybos posėdį ir aptarti tolesnius būtinus veiksmus sprendžiant energetikos problemas.

Pasak A.Kubiliaus, po pastarųjų EK vadovo nedviprasmiškų pareiškimų ir po paties premjero G.Kirkilo viešų pasisakymų, situacija tapo dar labiau komplikuota, o didžiausia problema tampa kartu su Seimo rinkimais spalio 12 dieną rengiamas patariamasis referendumas dėl IAE darbo pratęsimo.

"Situacija susiklostė tokia, kad, nežinau kieno iniciatyva ir kas buvo tokie gudrūs suorganizuoti referendumą, bet jis tampa vienu didžiausių sumaišties elementų. (...) Mandagūs pietūs su J.M.Barosso baigėsi viešoje erdvėje Lietuvai labai nesėkmingai. Nes bendras signalas, kuris nuaidėjo ir per "Reuters", ir per Lietuvos žiniasklaidą yra toks, kad EK pasakė labai aiškiai, kad IAE pratęsti nėra jokių galimybių, o premjero žodžiai išėjus pasakyti buvo tokie, kad jie buvo suinterpretuoti, jog premjeras sutinka, kad pratęsti IAE nėra jokių galimybių. Šioje situacijoje EK ar sąmoningai, ar ne pasiekė vieną tikslą, kad referendumas, kurio ji visiškai nepageidauja, darosi labai problematiškas", - penktadienį sakė A.Kubilius.

Jis kartojo, kad geriausia būtų atšaukti referendumą, nors pripažino abejojąs, ar tai realistiška, nes pasirengimas referendumui jau įsibėgėjęs.

EK vadovas J.M.Barossas trečiadienį po Briuselyje vykusio susitikimo su premjeru G.Kirkilu dar kartą pareiškė, kad diskusijos dėl IAE darbo pratęsimo nevyksta.

"Ignalina (jėgainės uždarymas - BNS), kad būtų visiškai aišku, yra teisinis įsipareigojimas sutartyje (Lietuvos stojimo į Europos Sąjunga sutartis - BNS). Teisiniai įsipareigojimai nėra Lietuvos ir EK diskusijų objektas. EK gali tik pasakyti - sutartys reikia gerbti", - bendroje spaudos konferencijoje su premjeru G.Kirkilu tvirtino J.M.Barrosas.

Lietuva stojimo į ES sutartyje įsipareigojo iki 2009-ųjų pabaigos visiškai uždaryti Ignalinos atominę elektrinę. Tačiau Vyriausybė viešai vis dar skelbia besitikinti susitarti su EK vėlesnio IAE uždarymo.

Spalio 12 Lietuvoje vyks konsultacinis referendumas, kuriame šalies gyventojams bus siūloma pasisakyti, ar jie pritaria siekiui pratęsti IAE darbą po 2009 metų.

Iki 2016-2018 metų Lietuvoje tikimasi pastatyti pirmąjį naujos atominės elektrinės reaktorių, o 2015-2016 metais - nutiesti elektros tiltus į Lenkiją ir Švediją.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių