Teismas grąžino prokurorui bylą dėl vieno paskutinių Lietuvos partizanų A.Kraujelio žūties

Prokurorui grąžinta vieno iš paskutiniųjų Lietuvos partizanų Antano Kraujelio baudžiamoji byla. Tokį prašymą - perduoti bylą prokurorui - prašė vieno iš kaltinamųjų gynėjas.

Bylą nagrinėjanti Panevėžio apygardos teismo teisėja gynėjo prašymą patenkino ir nustatė trijų mėnesių terminą trūkumams pašalinti.

Šių metų lapkričio 4 d. Panevėžio apygardos teisme buvo gautas kaltinamasis aktas su ikiteisminio tyrimo medžiaga, kuriuo S. T. (g. 1923 m.), R. K. (g. 1933 m.), P. L. (g. 1931 m.) ir M. M. (g. 1939 m.) yra kaltinami dalyvavę fiziškai sunaikinant partizaną A.Kraujelį.

Teismas nustatė, kad šių metų rugsėjo 30 d. prokuroras paštu proceso dalyviams išsiuntė pranešimus apie ikiteisminio tyrimo pabaigą, išaiškino jiems teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga iki šių metų spalio12 d. ir pateikti prašymus papildyti ikiteisminį tyrimą. Kaltinamasis S. T. ir kaltinamojo M. M. gynėjas spalio 12 d. prokurorui pareiškė, kad dėl objektyvių priežasčių su bylos medžiaga susipažino iš dalies ir prašė prokuroro šį terminą pratęsti.

„Prokuroras spalio 13 d. nutarimu prašymų netenkino, motyvuodamas tuo, kad kaltinamiesiems spalio 13 d. įteiktos ikiteisminio tyrimo medžiagos kopijos, todėl minėti proceso dalyviai galės susipažinti su visa bylos medžiaga. Tačiau proceso dalyviai, neturėdami galimybės per prokuroro nustatytą terminą susipažinti su byla, negalėjo realizuoti kitos BPK 218 straipsnio 1 dalyje numatytos teisės - pateikti prašymus dėl ikiteisminio tyrimo papildymo“, - rašoma Panevėžio apygardos teismo pranešime spaudai.

„Teismas pabrėžė, kad teisingumas gali būti vykdomas tik tada, kai iki teismo proceso yra atliktas tam tikras parengiamasis darbas, kuris atliekamas ikiteisminio tyrimo metu. Ikiteisminis tyrimas yra pradinė nusikaltimo tyrimo stadija, neretai nulemianti viso proceso eigą, todėl jo metu turi būti renkami ir fiksuojami ne tik kaltinantys, bet ir kaltinamiesiems naudingi duomenys, todėl visiems proceso dalyviams turi būti sudaromos galimybės šioje proceso stadijoje pasinaudoti visomis jiems priklausančiomis teisėmis“, - priduriama teismo pranešime.

„Ikiteisminio tyrimo medžiagą sudaro 7 tomai, ikiteisminis tyrimas truko beveik 11 metų, tiriami įvykiai apima sudėtingą ir prieštaringą laikotarpį, byla yra sudėtinga ir didelės apimties, nurodyti asmenys kaltinami labai sunkaus nusikaltimo padarymu, todėl susipažinimui su byla ir prašymams pareikšti skirtas terminas neatitinka proporcingumo ir protingumo principų“, - savo nutartyje konstatavo teismas.

Panevėžio apygardos teismas ankstesne, šių metų lapkričio 5 d. nutartimi jau buvo pripažinęs, kad prokuroro šių metų spalio 13 d. nutarimas, kuriuo buvo atsisakyta tenkinti prašymą pratęsti susipažinimo su ikiteisminio tyrimo medžiaga terminą, buvo nepagrįstas ir jį panaikino.

Įvertinęs visas šias aplinkybes ir tai, kad Panevėžio apygardos teismo lapkričio 5 d. nutartis gali būti įvykdyta tik perdavus bylą prokurorui, teismas pripažino prokuroro, neįvykdžiusio visų ikiteisminiam tyrimui keliamų uždavinių, surašytą kaltinamąjį aktą neteisėtu ir grąžino jį trūkumams pašalinti.

Nutartis gali būti apskųsta per 7 dienas Lietuvos apeliaciniam teismui. 


Šiame straipsnyje: Kraujelisteismas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių