Taupus socialinis teisingumas: baudžiami tie, kurie dirba ir moka

Taupyti ir gaudyti piktnaudžiautojus. Toks buvo konservatorių valdžios credo socialinės apsaugos srityje. Už tai buvusi valdžia buvo kritikuojama tuometės opozicijos, kuri šiuokart tapo valdžia, tačiau credo, atrodo, nepasikeitė.

Žiniasklaida rašė apie skurstančią vilnietę, kuri viena augina sūnų, bet negali pretenduoti į kompensacijas už šildymą ir karštą vandenį, mat nebuvo nustatyta vaiko tėvystė. Taip valstybė siekia apsisaugoti nuo mamų, kurios nesusituokusios gyvena su vaikų tėvais ir neskursta, bet vis tiek tiesia ranką į valstybės kišenę. Ekonominė krizė privertė taupyti ir ligonių sąskaita. Buvusioji valdžia drastiškai nukirpo ligos pašalpas turintiems nedarbingumą. Šis sprendimas taip pat buvo motyvuotas ne tik lėšų stygiumi, bet ir noru išgaudyti piktnaudžiautojus, kurie nedarbingumu naudojasi vietoje atostogų.R

Kaip rašoma portale Delfi, panašūs motyvai vyravo ir karpant bedarbių pašalpas. „Vis daugiau žmonių, gaudami nelegalias pajamas, kreipiasi į Darbo biržą ir užsiregistruoja, kaip oficialūs bedarbiai ir taip apgaudinėja valstybę gaudami nelegalias pajamas ir pasiimdami dar pinigus iš Darbo biržos“ - siūlydamas mažinti maksimalias bedarbių pašalpas iki 650 litų tuomet sakė liberalas Eligijus Masiulis.

Tačiau kodėl valdžia gaudo apgavikus, o nuo to kenčia visi mokesčius mokantys piliečiai, kuriems gyvenime nutiko nelaimė ir jie susirgo ar prarado darbą ir pajamas?

 

Delfi teigimu, nurodymas, kad vienišos mamos, norėdamos gauti piniginę socialinę paramą ar kompensaciją už šilumą, turi kreiptis į teismą dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo vaikui priteisimo, įtvirtintas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme.

Tiesa, įstatymas nenumato atvejų, kaip nustatyti tėvystę vaiko tėvui mirus ar pasipusčius padus – pranykus užsienyje ir panašiai. Tėvystės tikriausiai nebūtų įmanoma nustatyti ir vaikams gimus po trumpo romano užsienyje ar esant kitoms subtilioms aplinkybėms.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad toks reguliavimas nereiškia piktnaudžiautojų medžioklės ar vienišų tėvų baudimo.

Pasak ministerijos, įstatymas tiesiog sukonstruotas taip, kad prieš prašant kompensacijų ar pašalpų iš valstybės žmonės išnaudotų kitas galimas priemones gauti pajamų.

Todėl pagal šią idėją vienišos mamos, norėdamos gauti socialinę paramą ar kompensaciją, turi pirmiausiai kreiptis į teismą dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo vaikui priteisimo, mat teisiškai už vaiką atsakingi abu tėvai.

Tačiau, pasak ministerijos, įstatymas suteikia teisę savivaldybėms atsižvelgti į konkrečią situaciją ir skirti socialinę pašalpą ar kompensaciją net ir tais atvejais, kai žmogus neatitinka visų formalių kriterijų.

Tuo tarpu buvęs Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, konservatorius Rimantas Jonas Dagys aiškina, kad minėtasis įstatymas, apibrėžiantis teisę į piniginę paramą, buvo sukonstruotas kaip tik siekiant išaiškinti galimus piktnaudžiautojus. Politiko teigimu, valstybė negali prisiimti vaikų išlaikyti nenorinčių tėvų naštos, todėl reikia dėti pastangas, kad tėvai būtų priversti išlaikyti savo vaikus.

Klausiamas, kodėl valstybė pasirinko gaudyti piktnaudžiautojus taikydama kaltumo prezumpciją sąžiningiems piliečiams ir ar ne geriau būtų ne griežtinti įstatymus, o kontroliuoti jų įgyvendinimą, R. Dagys teigė, kad kontroliavimas visuomet kainuoja.

Jis taip pat priduria, kad viskas atsiremia į pinigus. Tad, anot R. Dagio, net jeigu manytume, kad ligos pašalpų sumažinimas iki 40 proc. nuo trečiosios dienos yra neteisingas sąžiningų dirbančiųjų atveju, kurie moka mokesčius ir niekada neprašo nedarbingumo nemotyvuotai, reikia tada sugalvoti, iš kur paimti trūkstamas lėšas.

Delfi teigimu, dabartinė Seimo ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė teigia, kad keisti teisės aktų, kurie nukreipti ne tik prieš piktnaudžiautojus, bet iš dalies apsunkina ir sąžiningus piliečius, kol kas neketinama, nes biudžete atliekamų pinigų nėra.

Tačiau politikė sako, kad konkreti situacija, kai moteriai nebuvo suteiktos kompensacijos dėl nenustatytos vaiko tėvystės, yra išsprendžiama, nes savivaldybės turi teisę individualiais atvejais priimti kitokį sprendimą nei parašyta įstatyme.

Politikė sako, kad nauja valdžia neketina grįžti ir prie ankstesnės ligos apmokėjimo tvarkos, nes biudžete tam papildomai reiktų apie 300 mln. litų.

Ekonomistė Aušra Maldeikienė teigia, kad piktnaudžiautojai turi būti gaudomi ne griežtinant formalius reikalavimus, o realiai vertinant situaciją.

A. Maldeikienė pasakoja, kad rajonuose, kuriuose formaliai mažėja gaunančiųjų įvairias išmokas, atvirai pasakojama, su kuo ir kaip reikia susitarti, kad nepatektum į išbrauktųjų tarpą. Anot jos, tai tik liudija, kad išlošia gudrieji – kad ir kiek griežtintum įstatymus.NAUJAUSI KOMENTARAI

.....

..... portretas
Naikinti visas pašalpas ir išmokas, mažai šalis dar skolų turi..

ona

ona portretas
Dirba ir moka tik kvailiai. Pagal nuo 2013 01 01 įsigaliojisį senatvės pensijos skaičiavimą, kuo ilgiau dirbi ir moki, tai pensija mažeja. Turiu 42 metus darbo stažą. Jeigu įgijusi 30 metų stažą būčiau algą ėmusi "vokelyje", tai dabar paskaičiuota pensija butų daugiau negu 100Lt didesnė.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Savivaldybė sieks išpirkti privačią paežerę
  Savivaldybė sieks išpirkti privačią paežerę

  Didžiulis Žirnajų ežeras, kurio vandenys skalauja ir Ukmergės, ir Širvintų rajonų žemes, neprieinamas vietos gyventojams, mat visa jį supanti žemė privati. ...

 • Ugniagesys A. Ardzijauskas pradeda bėgimą iš Dakaro į Vilnių
  Ugniagesys A. Ardzijauskas pradeda bėgimą iš Dakaro į Vilnių

  Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos ugniagesys gelbėtojas 46-erių Aidas Ardzijauskas antradienį pradės 8 tūkst. kilometrų bėgimą Dakaras – Vilnius. ...

 • Spalio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 24-oji, antradienis, 43 savaitė. ...

 • Kad šaltukas keliuose neužkluptų netikėtai <span style=color:red;>(eksperto patarimai)</span>
  Kad šaltukas keliuose neužkluptų netikėtai (eksperto patarimai)

  Šią savaitę jau pranešama apie žiemiškus orus, tad Kelių policijos tarnybos vadovas Vytautas Grašys siūlo pasirūpinti saugiam eismui būtinomis priemonėmis ne tik vairuotojams, bet ir pėstiesiems. ...

 • Sukilimų vadų palaikų tyrimams prašoma daugiau pinigų
  Sukilimų vadų palaikų tyrimams prašoma daugiau pinigų

  1863 metų sukilimo prieš carinę Rusiją vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko palaikų tapatybę tikimasi patvirtinti po genetinių tyrimų, tam reikėtų papildomų lėšų, sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesor...

  1
 • Šalyje plečiamas požeminis elektros tinklas
  Šalyje plečiamas požeminis elektros tinklas

  Atnaujindama elektros skirstymo tinklą elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per devynis šių metų mėnesius jau nutiesė daugiau kaip 1300 km požeminių elektros kabelių. Tai – 2,6 karto dau...

 • Rusijai labai nepatiko Biržų rajono savivaldybės sprendimas
  Rusijai labai nepatiko Biržų rajono savivaldybės sprendimas

  Rusija pirmadienį pasmerkė Biržų rajono savivaldybės sprendimą įrengti lenteles prie paminklų sovietų kariams, rodančias, kad ant monumentų iškalti užrašai neatitinka istorinės tiesos. ...

  11
 • Miesto centre kremuos velionius?
  Miesto centre kremuos velionius?

  Įstatymai atrišo rankas verslininkams, planuojantiems statyti krematoriumą Klaipėdoje. Paaiškėjo, kad jiems nebereikės atlikti poveikio aplinkai vertinimo. O tai reiškia, kad jie galės nebekreipti dėmesio į gyventojų protestus. ...

  4
 • Zuikių gatvės požeminei perėjai pinigų neskiriama
  Zuikių gatvės požeminei perėjai pinigų neskiriama

  Ne vienus metus Vilniaus Naujininkų seniūnijoje esančios Zuikių ir aplinkinių gatvių gyventojai į mokyklą ir darbovietes yra priversti keliauti vos daugiau nei metro skersmens lietaus kanalizacijos vamzdžiu arba pavojingai kirsti traukinio bėgius. ...

 • Kultūrai reikės dešimčių milijonų
  Kultūrai reikės dešimčių milijonų

  Miesto kultūros ilgalaikės strategijos priemonių planui įgyvendinti, preliminariais skaičiavimais, reikėtų per 60 mln. eurų. Didžiąją dalį lėšų numatyta išleisti naujiems objektams įkurti. ...

  7
Daugiau straipsnių