Tarp neigiamai įvertintų – dvi Kauno aukštosios mokyklos

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) trečiadienį pristatyti dalies aukštųjų mokyklų išorinio vertinimo rezultatai rodo, kad bent septyni iš kol kas 17 vertintų universitetų ir kolegijų iki metų pabaigos gaus neigiamą verdiktą.

Jau dabar aišku, kad neigiamus įvertinimus sužinos Lietuvos kūno kultūros akademija, Verslo ir vadybos akademija, Lietuvos edukologijos universitetas, Kazimiero Simonavičiaus universitetas, Šiaulių universitetas, Vilniaus universiteto tarptautinio verslo mokykla (VU TVM) ir Kolpingo kolegija.

Ir nors trečiadienį spaudos konferencijoje švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pabrėžė, kad išorinis vertinimas nėra „nei nuosprendis, nei galutinė išvada“, tačiau tai lems trumpesnį šių mokyklų akreditavimo laikotarpį - jos bus akredituojamos tik trejiems metams.

Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad tuo atveju, jei bendras aukštosios mokyklos vertinimas yra teigiamas, aukštoji mokykla akredituojama šešeriems metams.

Aukštųjų mokyklų išorinį vertinimą sudaro dvi dalys - atskirai vertinami mokyklos ištekliai bei veikla. Šiuo metu atliktos visos septynių aukštųjų mokyklų vertinimo procedūros, iki metų pabaigos bus baigta dar dešimties aukštųjų mokyklų antroji vertinimo dalis.

Pirmąją vertinimo dalį sudaro aukštosios mokyklos materialių ir žmogiškųjų išteklių vertinimas, kuriam renkami kiekybiniai duomenys apie atliekamus mokslinius ir taikomuosius tyrimus, pedagoginio ir administracinio personalo sudėtį ir kvalifikaciją, priimamų studijuoti akademinį pasirengimą ir studentų skaičiaus kaitą, valstybės biudžeto lėšų naudojimo tikslingumą bei kita. Šį vertinimą atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA).

Antrąją vertinimo dalį sudaro užsienio ir Lietuvos ekspertų atliekamas aukštosios mokyklos veiklos kokybės vertinimas, apimantis įvairius aukštosios mokyklos veiklos aspektus, įskaitant ir jos studijų kokybės lygį. Šią vertinimo dalį organizuoja Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC).

Iš septynių aukštųjų mokyklų, kuriose atliktos visos vertinimo procedūros, nepalankiausiai įvertinta Verslo ir vadybos akademijai - čia ir ištekliai, ir veikla įvertinti neigiamai. Lietuvos kūno kultūros akademijoje ir Lietuvos edukologijos universitete neigiamai įvertinta veikla. Abi sritys teigiamai įvertintos ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, Klaipėdos universitete, Alytaus ir Utenos kolegijose.

Dar dešimtyje aukštųjų mokyklų kol kas atlikta tik pirmoji - išteklių - vertinimo dalis. Teigiamus įvertinimus čia gavo Aleksandro Stulginskio universitetas, LCC Tarptautinis universitetas, Žemaitijos kolegija, Vakarų Lietuvos verslo kolegija, A.Graičiūno aukštoji vadybos mokykla bei Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla. Neigiamai ištekliai įvertinti Kazimiero Simonavičiaus universitete, Šiaulių universitete, VU TVM.

Jei bent viena iš vertinimo dalių neigiama, mokyklai suteikiama laiko įgyvendinti ekspertų rekomendacijas, ir ne vėliau kaip per dvejus metus ŠMM inicijuoja pakartotinį veiklos vertinimą. Jeigu pakartotinio vertinimo metu aukštosios mokyklos veikla įvertinama neigiamai, ne vėliau kaip per vieną mėnesį ministerija turi panaikinti leidimą vykdyti studijas ir su studijomis susijusią veiklą.

„Pirmieji išorinio vertinimo rezultatai, liečiantys 17 Lietuvos aukštųjų mokyklų, nėra nei nuosprendis, nei galutinė išvada. Pagaliau tai nėra noras dirbtinai ar net ir pagal aiškius kriterijus kolegijas ir universitetus suskirstyti į geras ar blogas. Tai labiau mūsų bendras tikslas - tiksliai identifikuoti silpnąsias aukštųjų mokyklų veiklos vietas ir siekiant kuo geresnės studijų kokybės įgyvendinti ekspertų pateiktas rekomendacijas“, - spaudos konferencijoje trečiadienį dėstė G.Steponavičius.

Jis pažymėjo, kad vertinimo informacija rodo, kad pasitempti reikia visiems. Kartu jis pabrėžė, kad šiuo metu atliktas vertinimas atspindi 2008-2010 metų situaciją ir dalį trūkumų aukštosios mokyklos jau yra ištaisiusios.

„Nė viena aukštoji mokykla Lietuvoje, drįstu drąsiai pasakyti, negalėtų teigti, kad veikia tobulai“, - apibendrino ministras.

Paklaustas, ar stojantieji į aukštąsias mokyklas turėtų koreguoti savo pasirinkimus pagal šį vertinimą, SKVC Artūras Grebliauskas savo ruožtu spaudos konferencijoje sakė, kad visos Lietuvoje vykdomos studijų programos yra akredituotos, o tai reiškia, kad yra užtikrinami minimalūs reikalavimai.

„Tai yra institucinis akreditavimas, tai yra bendrai organizacija žiūrima, o visos studijų programos yra akredituotos“, - sakė jis.

Ministras aiškino, kad stojantieji patys gali susipažinti su išorinio vertinimo rezultatais ir detaliai pamatyti, kokius įvertinimus atskirose srityse gavo aukštosios mokyklos.

Numatoma, kad visos aukštosios mokyklos bus įvertintos 2014 metų pradžioje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietė

Kaunietė portretas
kas per Kazimiero Simonavičiaus universitetas? Kuri aukštoji mokykla taip vadinama?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

  2
 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

 • Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima Žemės valanda, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  2
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Palangoje – ekstremali situacija
  Palangoje – ekstremali situacija

  Klaipėdos universiteto mokslininkai pasisakė kategoriškai – iki kurortinio sezono pradžios Palangos pajūrio dalį šiauriau jūros tilto būtina pamaitinti smėliu. Priešingu atveju apsauginė kopa nugrius. ...

 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  21
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  1
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  25
 • Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme
  Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme

  Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vėl vertins Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialiojo plano, atvėrusio galimybes sostinės senamiestyje plėtoti būstų projektą, teisėtumą. ...

Daugiau straipsnių