Svarstant „Sodros“ biudžetą parlamentarams pasiūlyta gerti valerijonus

Seime ketvirtadienį audringai apsvarsčius skylėtą kitų metų „Sodros“ biudžetą tik kelių balsų persvara laimėjo valdančiųjų pozicija, pritarusi projektui, kuriuo numatoma mažinti pensijas ir socialines išmokas.

Persvara – pora balsų

„Kažkaip visi labai sudirgę. Reikia nusiraminti. Galima ir valerijonų išgerti...“, - kreipėsi į kolegas gydytojos išsilavinimą turinti Seimo pirmininkė Irena Degutienė, kai svarstydami 2010 metų „Sodros“ biudžeto projektą parlamentarai ėmė smarkiai triukšmauti ir pertraukinėti kalbančius iš Seimo tribūnos.

Kelias valandas trukę svarstymai buvo audringi. Visa opozicija pareiškė neparemsianti „Sodros“ biudžeto bei jį lydinčių įstatymų projektų, kuriais be kita ko numatoma sumažinti pensijas ir daugumą socialinių išmokų. Valdantieji gynė savo projektus, tvirtindami, kad kitos išeities nėra.

Balsuojant dėl pritarimo „Sodros“ biudžetui po svarstymo vos poros balsų persvara laimėjo valdantieji. Už projektą buvo 66 Seimo nariai, prieš 59, susilaikė 5 parlamentarai.

Bet „Sodros“ biudžetas dar nepriimtas. Galutinis Seimo narių balsavimas dėl šio projekto priėmimo numatytas gruodžio viduryje.

Ketvirtadienį parlamentarai dar svarsto ir balsuoja dėl „Sodros“ biudžetą lydinčių įstatymų, kuriais apkarpomos socialinės išmokos.

Opozicijos pasiūlymus vadino „niekam tikusiais“

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Rimantas Dagys svarstymo metu teigė, kad didžiulis deficitas „Sodros“ biudžete susidarė dėl buvusios valdžios sprendimų. „Jeigu ne 1,3 milijardo litų rezervo iššvaistymas, nepagrįstai didinant pensijas prieš rinkimus, tikriausiai šiandien nieko arba beveik nieko nebereikėtų daryti“, - sakė jis.

Pasak R.Dagio, opozicijos pasiūlymai dėl socialinio draudimo gelbėjimo būdų yra niekam tikę. „Opozicija sako – nieko negalima daryti. Tai iš kur tada paimti tuos pinigus deficitui padengti? Iš jūsų kišenės? Abejoju, ar pasidalintumėte su pensininkais“, - kreipdamasis į opozicijos atstovus teigė jis.

Anot politiko, nepatvirtinti projekto „reiškia tik vieną - „Sodros“ sistemos bankrotą ir visišką pensijų mokėjimo sustabdymą“.

Tikino, kad kitos išeities nėra

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas pabrėžė, kad valdantiesiems pirmiausia rūpi užtikrinti mokėjimą laiku visų pensijų ir socialinių išmokų, kad ir sumažintų.

Išvykusį premjerą pavaduojanti krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė tikino, kad nei vienas Seimo narys – nei iš valdančiųjų, nei iš opozicijos – nėra nusiteikęs karpyti socialinių išmokų. „Nėra nei vieno žmogaus šioje salėje, kuris trokštų priimti tokį socialinio draudimo biudžetą. Bet negirdžiu, kas yra siūloma daryti kitaip, kaip išgelbėti socialinio draudimo sistemą“, - apgailestavo ji.

Valdančiosios Liberalų sąjūdžio pirmininkas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis sakė, kad kai numatomas didžiulis „Sodros“ biudžeto deficitas, nėra kitos išeities, tik mažinti pensijas ir dalį socialinių išmokų. „Balsuosime už „Sodros“ biudžetą pirmiausia todėl, kad nebeliko sprendimo didinti 2 procentais įmokas. Manome, kad reikia dar labiau sumažinti valstybines pensijas. Tai, aišku, nėra lengvi sprendimai. Bet jausdami atsakomybę už tai, kad kitąmet nesutriktų pensijų ir socialinių išmokų mokėjimas, turime priimti tuos sprendimus, kuriuos siūlo Vyriausybė ir valdančioji dauguma“, - kalbėjo E.Masiulis.

Opozicija: žmonės bus skurdinami

Opozicija pliekė „Sodros“ biudžetą, kaltindama valdančiuosius net ir sunkmečio sąlygomis dar labiau skurdinant vargingiausius žmones.

Anot opozicijos lyderio, Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūno Valentino Mazuronio, pritarimas biudžetui ir jį lydintiems įstatymams reikš „dar didesnį pensininkų ir kitų socialines išmokas gaunančiųjų nuskurdinimą ir pažeminimą“.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius sakė: „Jeigu Vyriausybė būtų kompetetinga, ji suprastų, kad reikalingi kiti „Sodros“ pajamų šaltiniai, arba reikėtų „Sodrą“ tiesiog perkelti į valstybės biudžetą. Griežtai pasisakom prieš pensijų, neįgaliųjų išmokų, motinų pašalpų mažinimą“.

„Kategoriškai balsuosime prieš tokį biudžetą ir tokius įstatymus, kuriais skurdinami žmonės“, - sakė Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys.

Kitas šios frakcijos narys Kęstutis Daukšys įsitikinęs, kad dabartinė valdančioji dauguma išsikvėpė ir nebegali suvaldyti situacijos valstybėje. „Jeigu nemokat suvaldyti situacijos, tai ko jūs sėdite toje Vyriausybėje ir Seime? Tai būkit sąžiningi, padėkite mandatus ant stalo, kaip padarė gerbiamas Artūras Zuokas, ir leiskite tvarkytis tiems, kurie sugebės tai padaryti ir išves šalį iš krizės“, - sakė K.Daukšys.

Numatomas milijardinis deficitas

Kitų metų prognozuojamas „Sodros“ deficitas 2,694 mlrd. litų, planuojama gauti 9,886 mlrd. litų pajamų ir 12,58 mlrd. litų išleisti.

Vyriausybė siūlė 2 proc. padidinti „Sodros“ įmokas, tačiau valdančioji koalicija priėmė politinį sprendimą šios idėjos atsisakyti.

Nuo sausio siūloma dešimtadaliu nemažinti vaiko iki 2 metų auginimo pašalpos, tačiau iki 650 litų į rankas ketinama apkarpyti bedarbio pašalpą.

Nuo kitų metų siūloma nedidinti mažesnių nei 650 litų pensijų, nors anksčiau valdantieji tikino, kad tokios mažos pensijos šiek tiek išaugs dėl dešimtadaliu padidinamos pagrindinės senatvės pensijos dalies.

Visų senatvės pensininkų, gaunančių daugiau negu 650 litų, pensijos bus mažinamos pagal proporcinę formulę - nuo 2,1 proc. iki 12,3 procento. Pensijos papildomai nebus mažinamos dirbantiems neįgaliems pensininkams. Tačiau dirbantiems neįgaliems pensininkams pensija vieną kartą bus mažinama, jeigu ji viršys 650 litų.

Valdantieji nesiūlo kompensuoti ketinamų sumažinti senatvės pensijų ir pensijų dirbantiems pensininkams.

Pagal ankstesniu siūlymus dirbantiems neįgaliesiems pensininkams pensijos turėjo būti mažinamos du kartus - vieną kartą atsižvelgiant į pensijos dydį, o antrą - dėl to, kad žmogus gauna pensiją ir dar gauna pajamų dirbdamas.


Šiame straipsnyje: Sodra

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių