S.Šedbaras: nerandant D.Kedžio įstrigo ir nužudymų tyrimas (papildyta)

Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas tikisi, kad per artimiausias kelias dienas bus baigtas tarnybinis patikrinimas dėl vadinamosios pedofilijos bylos tyrimo eigos. Tačiau konkrečios patikrinimo pabaigos datos jis neprognozuoja.

„Nereikalaukit iš manęs konkretaus termino“

Trečiadienį generalinis prokuroras vėl, kaip ir prieš savaitę, apsilankė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete (TTK), kur atsakė į papildomus parlamentarų klausimus dėl šios bylos galimo vilkinimo. A.Valantinas pranešė Seimo nariams, kad dar nebaigtas prieš pustrečios savaitės Generalinės prokuratūros pradėtas tarnybinis patikrinimas, ar pedofilijos bylos tyrimas galėjo būti vilkinamas.

„Prognozuoju, kad išvados bus baigtos šią savaitę“, - po apsilankymo uždarame TTK posėdyje žurnalistams sakė A.Valantinas. Tačiau generalinis prokuroras dar nepasakė, kada bus paviešinta, ar būta vilkinimo ir kas dėl to kaltas.

„Labai prašau suprasti, kad kiekvienas patikrinimas turi tam tikras procedūras. Pavyzdžiui, reikia perskaityti devynis tos bylos tomus ir pažiūrėti, kokie buvo atlikti procesiniai veiksmai, ar jie užtruko tiek, kiek priklauso. Yra laikotarpiai, per kuriuos pareigūnai, kurių paprašyta, turi pateikti pasiaiškinimus. Kai tie pasiaiškinimai pateikiami, juos reikia išanalizuoti, padaryti tam tikras išvadas“, - pabrėžė A.Valantinas.

„Todėl nereikalaukit iš manęs konkretaus termino“, - pridūrė jis.

A.Valantinas patvirtino, kad antradienį trims Generalinės prokuratūros pareigūnams įteikti prašymai pasiaiškinti dėl šios bylos galimo vilkinimo. Generalinis prokuroras kol kas nepranešė jų pavardžių ar užimamų pareigų, taip pat nedrįso spėti, ar jie bus kaip nors baudžiami dėl galimos pedofilijos bylos tyrimo vilkinimo.

Be trijų Generalinės prokuratūros pareigūnų, dar gali yra penki Kauno prokurorai, galimai vilkinę pedofilijos tyrimą.

PAPILDYMAS:

Vengia žodžio „vilkinimas“

A.Valantinas pareiškė, kad bet kuris ilgas bylos tyrimas dar nebūtinai reiškia, kad ji būtinai buvo vilkinama.

„Nekalbu apie bylos vilkinimą. Nežinote, kiek trunka bylos tyrimas. Jeigu būtų standartas, kad tokia byla gali būti tiriama vieną mėnesį, tada tyrimui trunkant mėnesį ir vieną dieną gal ir būtų galima sakyti, kad ji vilkinama“, - sakė generalinis prokuroras.

„Šiuo metu galima kalbėti apie tam tikrų veiksmų atlikimą ar neatlikimą tam tikru metu. Todėl aš to žodžio „vilkinimas“ nevartoju. Ne todėl, kad bijau, o todėl, kad tas ilgas tyrimas – nebūtinai vilkinimas“, – teigė jis.

Tačiau A.Valantinas neatmetė, kad pasibaigus tarnybiniam patikrinimui bus galima kalbėti ir apie vilkinimą, jeigu toks būtų konstatuotas.

Nenusiteikęs „versti“ generalinio prokuroro

Seimo TTK pirmininkas Stasys Šedbaras sakė žurnalistams iš A.Valantino trečiadienį nieko nauja neišgirdęs. „Dar nieko komitete nenuspręsta, nes tikėjomės sulaukti tarnybinio patikrinimo prokuratūroje rezultatų. Tik tuomet galėtume formuluoti savo išvadas. Būtų neetiška jas formuluoti nesulaukus patikrinimo rezultatų. Todėl generalinis prokuroras šįkart tiesiog konstatavo, jog tyrimas dar nėra baigtas ir jokių rezultatų nėra“, - sakė S.Šedbaras.

Pasak jo, TTK buvo informuotas, kad tarnybinis patikrinimas iki kitos savaitės vidurio tikrai bus baigtas. Tuomet esą galės būti formuluojamos ir komiteto išvados dėl galimos aukštų pareigūnų atsakomybės, jeigu tokia galėtų būti konstatuota.

S.Šedbaras tikino, kad TTK nėra nusiteikusi „versti' A.Valantiną iš pareigų. „Generalinį prokurorą galima atleisti penkis kartus per savaitę, bet ar tai išspręs ilgai trunkančių tyrimų problemą? Į problemas reikia žiūrėti sistemiškai – kas yra ne taip, kur trūksta teisinio pagrindimo ar teisės aktų, kur yra kitokių stygių. Žinoma, jeigu po patikrinimo pamatysime, kad prokuratūros sistemoje anarchija, tuomet kitas reikalas. Bet dar turime pamatyti, įsitikinti, išanalizuoti. Tikslas – ne galvų kapojimas, bet problemų sprendimas“, - sakė komiteto vadovas.

Pasak jo, pats generalinis prokuroras turės spręsti, kaip bausti atitinkamus žemesnės grandies pareigūnus, jeigu būtų nustatyta, kad galimos pedofilijos bylos tyrimas vilkintas.

Galbūt pasikalbės su policijos vadovais

S.Šedbaras nenorėjo sutikti, kad Generalinės prokuratūros inicijuotas tarnybinis patikrinimas užtruko pernelyg ilgai: „Jeigu tyrimas patikimas, principingas, kokybiškas, tai nėra svarbu viena diena ilgiau ar trumpiau jis vyksta. Geriau kokybė, nei pernelyg didelė skuba“.

„Patikrinimas neapsiriboja Kaunu. Žiūrima ir kas vyko Generalinėje prokuratūroje. Todėl ir užsitęsė tas patikrinimas. Komitetą domina visas vaizdas. Ne tiek įdomu atskiros detalės. Įsivaizduoju, kad Kauno epizodas jau baigtas, bet bendro vaizdo dar nėra“, - pridūrė TTK vadovas.

Jis neatmetė, kad komitetas pasikvies pasikalbėti ir policijos vadovus, nes policininkai Kaune irgi kurį laiką tyrė galimos pedofilijos bylą, todėl ji galėjo būti vilkinama ir policijoje, ne tik prokuratūroje.

Laikinoji komisija prieštarautų Konstitucijai?

Beje, TTK trečiadienį nusprendė, kad Konstitucijai prieštarauja Seimo nario Vytauto Kurpuveso inicijuota laikinoji komisija pedofilijos bylos galimam vilkinimui ištirti. Tokią komisiją V.Kurpuvesas pasiūlė prieš savaitę, surinkęs 37 tam pritariančių parlamentarų parašų.

Tačiau Seimo teisininkai nustatė, kad tai komisijai formuluojami klausimai gali būti traktuoti kaip kišimasis į ikiteisminį tyrimą, todėl gali prieštarauti Konstitucijai. TTK tokiai nuostatai pritarė.

Seimas 71 balso dauguma turi teisę atmesti tokią TTK išvadą. Jeigu taip atsitiktų, parlamentarai suformuotų V.Kurpuveso siūlomą laikinąją tyrimo komisiją.

Kita vertus, Seimas ketvirtadienį planuoja priimti nutarimą dėl pavedimo TTK ištirti pedofilijos bylos galimą vilkinimą, nesikišant į ikiteisminį tyrimą. Tokiu atveju laikinosios komisijos sudarymo būtinybė gali savaime atkristi.

Nušautas teisėjas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pareikalavusi, kad tarnybinis patikrinimas būtų baigtas kaip įmanoma greičiau, o pareigūnai turėtų prisiimti atsakomybę už galimą tam tikrą bylos tyrimo vilkinimą.

Praėjusių metų lapkritį gavus kauniečio Drąsiaus Kedžio pareiškimą dėl jo dukters tvirkinimo bylos ėmėsi tirti Kauno policija, vėliau ji perduota Kauno miesto apylinkės prokuratūrai, vėliau - Kauno apygardos prokuratūrai, o galiausiai - Vilniaus prokurorams.

D.Kedys jos mažametės dukters tvirkinimu kaltino Kauno apygardos teismo teisėją Joną Furmanavičių, buvusio Seimo pirmininko Viktoro Muntiano visuomeninį padėjėją Andrių Ūsą ir nenustatytą asmenį Aidą. Mergaitės motiną ir tetą vyras kaltino sąvadavimu.

Spalio 5 dieną Kaune buvo nužudyti teisėjas J.Furmanavičius ir buvusios D.Kedžiaus gyvenimo draugės sesuo Violeta Naruševičienė.


Šiame straipsnyje: ValantinasKedys

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių