S.Šedbaras: A.Valantino pasitraukimas problemų neišspręs

Sovietmečio liekanų neatsikračiusi Generalinė prokuratūra turi keistis: jos problemų neišspręs vien generalinio prokuroro Algimanto Valantino galimas pasitraukimas iš pareigų.

Taip mano Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras, rašo "Lietuvos žinios". Jo teigimu, politikai turi prisiimti daugiau atsakomybės dėl prokuratūros ir specialiųjų tarnybų veiklos, o žmonės turi mąstyti, ką jie renka į Seimą.

Pasak S.Šedbaro, vieno vadovo pakeitimas kitu Generalinei prokuratūrai ženklesnės naudos neatneštų.

"Galbūt kas nors ir siekia jo (A.Valantino - BNS) pasitraukimo iš pareigų. Jei vienos ar kitos institucijos vadovo keitimas būtų geriausia išeitis, gelbstinti situaciją, tuomet, be abejo, būtų galima šitaip spręsti problemą. Būtų galima ir dažniau keisti vadovus. Tačiau net ir keičiant generalinius prokurorus ar, tarkime, dažnai keičiantis Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovams, vis tiek, kaip matome, tose institucijose išlieka vidaus problemų", - sakė S.Šedbaras.

"Nemanau, kad tikslas turėtų būti - pakeisti vieną žmogų ir manyti, kad tuo viskas baigsis. Reikia mąstyti apie priežastis - kodėl, keičiantis vadovams, sistema vis tiek funkcionuoja taip, kaip funkcionavo iki tol. Funkcionavo netinkamai", - tvirtino Seimo narys.

TTK vadovo teigimu, prokuratūra turėtų būti integruota į vykdomosios valdžios sistemą.

"Aš norėčiau, kad mūsų prokuratūra veiktų taip, kaip ji veikia Vakarų Europos šalyse. Ji turėtų atsikratyti sovietinės sistemos reliktų. (...) Visose ES šalyse prokuratūra yra labiau integruota į vykdomosios valdžios sistemą, nes turi būti trys valdžios - leidžiančioji įstatymus, vykdomoji ir teisminė (...) Taigi būtina sutvarkyti šį reikalą ir labiau integruoti prokuratūrą į vykdomosios valdžios sistemą. Vakarų Europoje ji vienur yra labiau integruota, kitur - kiek mažiau, bet vis tiek susieta su teisingumo ministerijomis, teisingumo ministrais. Turi būti politinė struktūra, atsakinga už prokuratūros veiklą: teisingumo ministras arba ministras pirmininkas", - tikino konservatorius.

Anot parlamentaro, turėtų būti sukurta tinkama specialiųjų tarnybų veiklos parlamentinės kontrolės sistema, pavyzdžiui kuriami specialūs komitetai ar pakomitečiai. Tuo pačiu Seime, tokiuose komitetuose turėtų dirbti atsakingi ir grėsmės tyrimams nekeliantys asmenys, o už tai esą dalį atsakomybės turi prisiimti ir rinkėjai.

Pasak S.Šedbaro, TTK išvadomis dėl vadinamosios Kauno pedofilijos bylos, kuri, pasak komiteto, buvo netinkamai tiriama, nuspėjo ikiteisminio tyrimo rezultatą, nes esą byla buvo labai suvelta.

"Mūsų tyrimo išvadų esmė tokia: netinkamas bylos tyrimas ir tinkamu metu neatlikti procesiniai veiksmai, laiku nesurinkti įrodymai, tikėtina, padarė nepataisomą žalą ikiteisminiam tyrimui, ir tai gali turėti didelės reikšmės galutiniams sprendimams. Rašydami išvadas dar negalėjome tiksliai prognozuoti kaip bus, bet, kaip matote, nuspėjome teisingai. Nes byla yra tiek suvelta ir vilkinta, jog buvo akivaizdu, kad nepavyks tinkamai jos užbaigti. Ir dabar prokurorams išties, manau, trūksta įrodymų", - sakė Seimo narys.

"Kai byla taps procesinė, apie ją bus galima daugiau sužinoti. Dabar nežinome, kurie įrodymai pasitvirtino, o kurie - "subyrėjo". Manau, "subyrėjo" mergaitės parodymai - nes vaikas yra mažas, buvo vežamas į psichiatrijos ligoninę, dirginamas (taip pat ir jos tėvo dirginamas). O juk ji yra vienintelė nukentėjusioji, kurios parodymai yra "aukso vertės", - tikino konservatorius.

Penkadienį Vilniaus apygardos prokuratūra paskelbė, kad dėl mažametės kauniečio Drąsiaus Kedžio dukros tvirkinimo pareikšti įtarimai Andriui Ūsui.

Už mažamečio asmens tvirkinimą Baudžiamasis kodeksas numato baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki dvejų metų. Įtarimai dėl sunkesnio nusikaltimo - seksualinio prievartavimo - nebuvo pareikšti.

Prokurorai sako nustatę, kad prieš D.Kedžio dukros pusseserę seksualinė prievarta nebuvo naudota.

"Prokuroras šioje byloje priėmė nutarimą ikiteisminį tyrimą kitų asmenų atžvilgiu nutraukti jiems nepadarius nusikalstamos veikos. Byloje nustatyta, kad prieš Drąsiaus Kedžio dukters pusseserę seksualinės prievartos veiksmai nebuvo padaryti", - teigiama prokuratūros pranešime.


Šiame straipsnyje: ŠedbarasValantinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių