Sodininkų laukia teigiamos permainos

Seimas patobulino Sodininkų bendrijų įstatymą. Jame atsisakoma mokesčių už bendro naudojimo žemę, o vidaus kelius, vandetiekio ir nuotekų sistemas bus galima perduoti savivaldybėms. Teigiama, kad šie pokyčiai soduose paskatins infrastruktūros plėtrą, nes bendro naudojimo turtą perėmus savivaldybėms, šios jam tvarkyti galės naudoti ES paramą. Savivaldybės naujomis prievolėmis nėra itin patenkintos, praneša LTV „Šiandien“.

2009-aisiais, kai mokestis už bendro naudojimo žemę buvo pradėtas skaičiuoti pagal vidutinę rinkos vertę, kai kurioms bendrijoms mokesčiai išaugo dešimtimis kartų ir daugelis sodininkų gavo gerokai pakratyti kišenes.

Nuolat sodininkai skundžiasi ir dėl mažo savivaldybių bei valstybės dėmesio įrengiant vandentiekį ir nuotekų sistemą.

„Yra sodo bendrijų miesto teritorijoje, kurios paruošė detaliuosius planus, tačiau dar neturi nei miesto geriamo vandens, nei nuotekų. Todėl, kad dar nebuvo tokio įstatymo, buvo galvota, kad tą turi atlikti sodo bendrija, tai taip ir tęsiasi“, – sako Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkas Vladislovas Butkevičius.

Tačiau Seimas sodų bendrijoms numetė gelbėjimosi ratą. Parlamentarai vienbalsiai pritarė Sodininkų bendrijų įstatymo pakeitimams. Jame nebeliko mokesčių už bendro naudojimo žemę, o vidaus naudojimo kelius, vandentiekio ir nuotekų sistemą bendrijos galės perduoti savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms.

„Infrastruktūros vystymui mes iš ES gaunam dideles lėšas, tačiau sodininkų bendrijos negalėjo pretenduoti į europinę paramą. Dabar bendrijos jau galės inicijuoti ir per savivaldybes iš 2014–2020 metų ES paramos galės planuoti infrastruktūros plėtrą“, – teigia įstatymo projektą pateikęs Seimo narys Jonas Šimėnas.

Savivaldybių naujos prievolės nežavi. Pavyzdžiui, vien kelių, skaičiuojama, soduose yra per 15 tūkst. kilometrų. Pasak valdininkų, reikės atlikti kadastrinius matavimus, įregistruoti duomenis, ir guodžia tik tai, kad procedūras pažadėjo apmokėti valstybė.

Tačiau savivaldybės sako neįsivaizduojančios, kaip reikės įtikinti savo įmones perimti ir prie bendros sistemos prijungti vandens tiekimo ir šalinimo infrastruktūrą.

„Tam pinigai įstatyme nenumatyti. Kaip reikės įtikinti tas įmones, kad jos turi perimti, ir kokioms lėšoms, ir kaip pajungti į bendrą sistemą, – matyt, tai yra dalykai, kurie turi būti plačiai svarstomi su Vyriausybe“, – mano Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.

„Kas pirmiau – kiaušinis ar višta? Tai lėšos tada ir atsiras, kai bus planuojama. Ir pas mus numatyta, kad savivaldybės turi planuoti ir padaryti, o paskui gauti kompensaciją iš valstybės biudžeto“, – sako J. Šimėnas.

Lengviau bendrijoms bus sušaukti ir visuotinius susirinkimus. Didžiosios, kurios vienija po kelis tūkstančius narių, ilgai negalėdavo išspręsti problemų, nes buvo reikalaujama, kad susirinkime dalyvautų daugiau nei pusė sodų savininkų.

Seimas šią nuostatą patobulino ir pirmą kartą nesusirinkus reikiamam narių skaičiui, antrą kartą to nebus reikalaujama. Be to, nuo šiol vienas įgaliotinis galės atstovauti tik vienam asmeniui. Anksčiau šis skaičius nebuvo ribojimas, tad pasitaikydavo piktnaudžiavimo atvejų. Pataisos įsigalios, jei joms pritars Prezidentė.


Šiame straipsnyje: Sodassodininkaisodų bendrijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

ar

ar portretas
tai jau galima laikyti kad atėjo ir gyventojų rankomis sukurtų kolektyvinių sodų prichvatizacija. Jei 10 sodo gyventojų gyventojų savo lėšomis įsigręžė artezinį šulinį ir juo naudojasi bus paimta ir prijungta savivaldybėmis nemokamai. Kaip tas įstatymas dera su LR CK ar čia nėra kitų interesų. Lauksime Gerb.Prezidentės verdikto dėl to įstatymo. Butkevičiui laikas pensijai senai atėjęs, nes jau nebemąsto.

A

A portretas
Labai kvalas komentras nemastancio zmogau ir neturincio absoliutaus supratimo kas tai yra sodai ir nuosavybe.

pritariu antram

pritariu antram portretas
daugelis net neskaito straipsnio,o puola komentuoti:)>
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

 • Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima Žemės valanda, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  1
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  19
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  1
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  22
 • Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme
  Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme

  Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vėl vertins Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialiojo plano, atvėrusio galimybes sostinės senamiestyje plėtoti būstų projektą, teisėtumą. ...

 • Jauna mama – 15 ir 50 metų
  Jauna mama – 15 ir 50 metų

  Šių metų pradžioje Lietuvoje pagimdė jauniausia mama – jai tebuvo vos 12. Klaipėdos apskrityje jaunų gimdyvių iki 15 metų būna pavieniai atvejai. Pasak uostamiesčio gydytojų, labiau nei jaunos gimdyvės neramina tos, kurios motinystę a...

Daugiau straipsnių