- Vytautas Beniušis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kandidatų į parlamentą amžiaus cenzą siūloma sumažinti iki 21 metų. Tokia Konstitucijos pataisa antradienį užregistruota Seimo posėdžių sekretoriate.
Tikisi jaunimo organizacijų paramos
Šiuo metu tapti Lietuvos parlamento nariu gali asmuo ne jaunesnis kaip 25-erių metų amžiaus.
„Ši pataisa suteiktų galimybę jauniems piliečiams aktyviau įsitraukti į politinę veiklą ir save realizuoti įstatymų leidžiamojoje valdžioje. Nematau argumentų, kodėl 21-erių sulaukęs asmuo negali kandidatuoti į Seimą, kai tuo tarpu į Europarlamentą gali. Dar daugiau, net į 13 ES šalių parlamentus gali kandidatuoti asmenys sulaukę 18 metų“, — sako pataisos iniciatorius, vienas jauniausių Seimo narių 26-erių Vytautas Gapšys.
Darbo partijos frakcijos narys sako manantis, kad dėl Konstitucijos pataisos bus daug ginčų Seime, todėl politikas tikisi aktyvaus jaunimo organizacijų palaikymo.
Politologų nuomonės skiriasi
Politologas profesorius Gediminas Vitkus mano, kad įgyvendinti tokią Konstitucijos pataisą būtų naudinga. „Tokiu atveju į Seimą patektų vienas kitas jaunesnis politikas. Manau, kad yra sveika pažiūrėt, ką jaunesni žmonės galvoja. Be to, jaunystė ne yda. Tokie politikai patirties įgytų vėliau“, - savo poziciją išsakė G.Vitkus.
Mykolo Riomerio universiteto Politikos mokslų katedros vedėjas docentas Antanas Kulakauskas laikosi kiek kitokios nuomonės. Jis tikina, kad pagal dabar galiojančią tvarką sudaromos galimybės į Seimą patekti aukštąjį išsilavinimą įgijusiems ir jau finansiškai savarankiškiems asmenims. Pasak A.Kulakausko, sumažinus amžiaus cenzą iki 21-erių, į Seimą išrinkti tokio amžiaus žmonės atstovautų „ekonomiškai nesavarankiškoms rinkėjų grupėms“.
„Toks pasiūlymas man primena sovietinius laikus, kada buvo galima rinkti 18 ar 21-erių sulaukusius asmenis. Prisimenu mano kurso draugė būdama antrame ar trečiame kurse tapo LTSR Aukščiausios Tarybos deputate“, - prisiminė katedros vedėjas.
Jis teigė nematantis nieko blogo, jei sumažinus amžiaus cenzą, pagal partijų sąrašus į parlamentą patektų keletas jaunų politikų, tačiau nurodė, kad jo požiūriu, tokio amžiaus žmonės dar turi per mažą įdirbį, kad galėtų atstovauti savo šalies piliečiams.
„Mano supratimu, šis pasiūlymas yra tam tikra populizmo forma. Tačiau ypatingos reikšmės jo įgyvendinimas neturės - nei demokratijos požiūriu, nei Seimo darbo kokybės požiūriu“, - reziumavo politologas.
Kokia tvarka ES?
Konstitucijos pataisos Seime priimamos po 2 balsavimų tarp kurių daroma ne trumpesnė kaip 3 mėnesių pertrauka. Pataisą turi palaikyti ne mažiau du trečdaliai visų Seimo narių.
Pasak V.Gapšio, po Konstitucijos pataisos tekstu pasirašė 45 parlamentarai iš daugelio Seimo frakcijų.
Amžiaus cenzas kandidatams į nacionalinių parlamentų (žemųjų rūmų) narius ES valstybėse svyruoja nuo 18 iki 25 metų. Beveik pusė ES šalių kandidatams taiko 18 metų amžiaus cenzą. Aštuoniose šalyse, įskaitant Lietuvos kaimynes — Lenkiją, Latviją ir Estiją, kandidatuoti į parlamentą galima nuo 21 metų. Dvi šalys (Prancūzija ir Rumunija) yra nustačiusios 23 metų amžiaus cenzą, o toks pat kaip ir Lietuvoje amžiaus cenzas kandidatams taikomas tik trijose ES valstybėse — Graikijoje, Italijoje ir Kipre.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Į teršiantį viešąjį transportą – skirtingas didžiųjų miestų žvilgsnis
Trys didžiausi šalies miestai skirtingai sprendžia viešojo transporto problemas. Rengiantis įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) direktyvą, kad miestuose neliktų taršių autobusų, vieni miestai atnaujina autobusų parką, kiti kelia am...
-
Minint Sąjūdžio metus, sąjūdininkai pasigenda Vyriausybės dėmesio
Minint Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 30-ąsias metines, šiemet Lietuvoje bus rengiamos fotografijų parodos, minėjimai, organizuojami pažintiniai maršrutai, tačiau Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai mano, kad parengta programa &nda...
-
Popiežius Pranciškus laiške prezidentei teigia šiltai laukiantis vizito į Lietuvą
Popiežius Pranciškus, dėkodamas už prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimus penktųjų išrinkimo popiežiumi metinių proga, teigia šiltai laukiantis vizito į Lietuvą. ...
-
Jau galima žvejoti lydekas
Nuo šeštadienio Lietuvos vandens telkiniuose vėl leidžiama žvejoti lydekas. ...
-
Abiturientai laikys rusų kalbos egzaminą
Šeštadienį vyks rusų kalbos egzamino klausymo, skaitymo ir rašymo dalys. ...
-
Akcija „Darom“: nustebino sostinės centre rastų batų galybė
Šeštadienį visoje Lietuvoje vyksta tradicinė aplinkos tvarkymo akcija „Darom“. ...
-
Balandžio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Balandžio 21-oji, šeštadienis, 16 savaitė. ...
-
V. Matijošaitis: skausmas dėl žmonos netekties dar tikrai nepraėjo20
Net ir pradėjus naują gyvenimo etapą su drauge Loreta, sunku užmiršti ypatingą ryšį, siejusį su žmona Irena, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gimę tą pačią dieną“ atvirauja Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Beje, prisipa...
-
Sukrečiantis vaikystės prisiminimas: to nepamiršiu visą gyvenimą2
„1941-ųjų vasarą mes su mama dažnai važiuodavome į Vilkaviškio turgų parduoti uogų ir obuolių. Po turgų vaikščiodavo policija ir vokiečių kareiviai. Jie vaikydavo nuo vežimų geltonomis žvaigždėmis pažymėtuosius žydus, p...
-
Nuotrauka ant bėgių – geriau nereikia
Kad ir kaip romantiškai atrodytų ant geležinkelio bėgių sėdinčios draugės nuotrauka, verčiau to nekartoti – nei pačiai, nei su profesionalu. ...