Siūloma administracinėse bylose įteisinti taikos sutarties institutą

Šiandien teisingumo ministras Juozas Bernatonis Seimo posėdyje pateikė Administracinių bylų teisenos įstatymo pakeitimo ir papildymo projektą, kuriame numatoma galimybė administracinius ginčus šalims baigti taikos sutartimi, rašoma Teisingumo ministerijos pranešime.

Projekte siūloma nagrinėjant administracinius ginčus dažniau taikyti meditaciją, t.y. taikų sprendimo būdą, priimtiną abiem šalims. Skundą gavęs  teisėjas, įvertinęs, kad yra galimas taikos sutarties sudarymas, turės pasiūlyti šalims abipusių derybų nuolaidų būdu pasiekti priimtiną abiem šalims susitarimą. Dėl esminių taikos sutarties sąlygų būtų galima susitarti iki teismo posėdžio dienos.

Šiuos pokyčius numatantis Administracinių bylų teisenos įstatymo pakeitimo ir papildymo projektas nustato, kad susitarti taikiai nebus galima tuomet, jei taikos sutartis pažeis viešąjį interesą, prieštaraus imperatyvioms įstatymų normoms arba bus nustatyta, kad ji pažeidžia kitų asmenų teises bei teisėtus lūkesčius, taip pat bylose dėl norminių teisės aktų teisėtumo.

Teisingumo ministerijos pranešime teigiama, kad šalys galės taikiai susitarti  bet kurioje proceso stadijoje iki teismo sprendimo. Taikos sutartis visais atvejais tvirtins teismas, kad būtų išvengta neleistinų susitarimų. Taikiai ginčą išsprendusioms šalims bus grąžinama 50 proc. sumokėto žyminio mokesčio.

Šiuo metu Administracinių bylų teisenos įstatymas nenumato tokios galimybės, tačiau praktikoje taikos sutartys administraciniuose ginčuose kartais sudaromos remiantis Civilinio kodekso bei Civilinio proceso kodekso nuostatomis. Tai leidžia greičiau ir paprasčiau asmenims susitarti su valstybės institucijomis tais atvejais, kuomet ginčas iškyla dėl administracinių santykių, todėl norima tai aiškiai įtvirtinti ir administracinių bylų nagrinėjimą reguliuojančiuose teisės aktuose.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių