Šiemet bus apsispręsta dėl sveikatai kenkiančios stogų dangos keitimo

Šiemet Aplinkos ministerija planuoja patvirtinti teisės aktus, kurie įtvirtins išlaidų, patirtų keičiant seną, pavojingą stogų dangą, kompensavimo mechanizmą.

Valstybė iš dalies kompensuos tarybiniais laikais itin populiarios asbesto arba asbesto pagrindu gamintos stogų dangos, vadinamojo šiferio, keitimą. Taip pat bus ištirtas poreikis keisti asbesto pagrindu pagamintas šilumos trasų ir šilumos punktų izoliacines medžiagas.

„Ministerija, planuodama skatinti stogų dangos keitimą, pirmuosius žingsnius žengė dar 2008 metais. Šiemet tikimės pagaliau paleisti dalies išlaidų kompensavimo mechanizmą, kuris Vakarų Europos šalių pavyzdžiu padės sumažinti neigiamą ilgalaikį poveikį žmonių sveikatai ir pagerins bendrą aplinkos padėtį“, - pranešime spaudai cituojamas aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas. Rengiamuose teisės aktų projektuose numatoma, kad gyventojams dalis patirtų išlaidų keičiant aplinkai pavojingas dangas ir izoliacines medžiagas bus kompensuojama pagal pateiktus išlaidų dokumentus.

Asbesto šalinimo programą Vyriausybė patvirtino 2008 m. balandį, o naudoti asbestą ar jo turinčius gaminius šalyje yra uždrausta dar nuo 2005-ųjų. Vis dėlto ir toliau išlieka asbesto skaidulų, išsiskiriančių iš pažeistų jo turinčių gaminių, keliama rizika visuomenės sveikatai, nes ankstesniu laikotarpiu ši medžiaga buvo plačiai naudojama statiniuose.

Lietuvoje veikė du asbestcemenčio produktų fabrikai. Daugėlių statybinių medžiagų kombinatas asbestą naudojo nuo 1956 iki 1997 m. asbestcemenčio produktų gamybai. „Akmenės cementas” asbestcemenčio vamzdžius ir šiferio lakštus gamino nuo 1963 m. iki 2003 metų. Nuo 1961-ųjų buvo sunaudota daugiau kaip 700 tūkst. tonų iš Rusijos importuoto asbesto žaliavos. Higienos instituto mokslinių tyrimų duomenimis, 1992-2001 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 125 mezoteliomos (vėžinis susirgimas, kurį sukelia asbesto medžiagos) atvejai. Kasmet šalyje nustatoma apie 1500 naujų plaučių vėžio atvejų, iš jų apie 50 per metus gali būti sukelti asbesto.

Prognozuojama, kad naujuoju išlaidų, patirtų keičiant seną, pavojingą stogų dangą, kompensavimo mechanizmu per penkerius metus pasinaudos dalis pastatų, kuriuose panaudotas asbestas, šeimininkų ir kad jis paskatins įmones bei organizacijas parengti gaminių iš asbesto šalinimo planus.


Šiame straipsnyje: asbestas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių