Seimo URK - pasipiktinimas dėl esą perdėto slaptumo aptariant V.Ušacko vizitus

Seimo Užsienio reikalų komitete (URK) antradienį kilo triukšmas dėl užsienio reikalų ministro Vygando Ušacko vizito į Maskvą ir būsimos kelionės į JAV aptarimo įslaptinimo.

Nauja praktika?

URK posėdyje šis klausimas svarstytas už uždarų durų, o raštinės rekomendacijos ministrui pažymėtos grifu „tarnybiniam naudojimui".

"Tai visiškai nauja praktika URK visu egzistavimo laikotarpiu, kad komitete su grifu "riboto naudojimo" per vieną naktį atsirastų laiškas, ką turi užsienio reikalų ministras kalbėti. To dar tikrai nebuvo", - antradienį po komiteto posėdžio piktinosi URK narys socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

Anot jo, ministro vizito aptarimo įslaptinimas pažeidžia parlamentarų teises, nes jie viešoje erdvėje negali polemizuoti apie tai. Mat bet koks informacijos, kuri buvo pateikta per uždarą komiteto posėdį, reikštų įstatymų pažeidimą.

"Vadinasi, tu negali polemizuoti visuomenėje apie tai, kad vyksta URK. Juokinga, užsienio spaudos komentaruose yra ką ministras pasakė, o mes dabar negalime pasakyti, kad URK tie komentarai buvo vienaip ar kitaip traktuojami, vertinami", - stebėjosi Seimo narys.

Įžvelgia konkurenciją

Ypač jį nustebino URK vadovo raštu parengtos rekomendacijos ministrui, apie ką jis turėtų kalbėti viešėdamas JAV.

"Tai peržengia parlamentinės kontrolės ribas. Tai peržengia diplomatinę kultūrą ar tradiciją", - kalbėjo socialdemokratas.

Tokiame URK vadovo konservatoriaus Audroniaus Ažubalio elgesy jis įžvelgė konkurenciją.

"Susidaro įspūdis, kad yra konkurencija tarp valdančiosios daugumo narių. Ko gero, užsienio reikalų ministrui tokioje situacijoje yra sudėtinga vykdyti tą politiką, kurią jis suderina su prezidente Dalia Grybauskaite", - svarstė V.Andriukaitis.

Jis teigė net per posėdį klausęs valdančiųjų, ar tokiu būdu jie kelia nepasitikėjimo V.Ušacku klausimą.

"URK nariams teko būti pas šalies prezidentę, ir mes daugmaž aptarėme visus užsienio politikos metmenis. Mano giliu įsitikinimu, užsienio reikalų ministras vykdo tai, kas suderinta, - teigė V.Andriukaitis. - (...) Šiandien pajuokavau, ar čia mes imame diskutuoti apie nepasitikėjimą užsienio reikalų ministru. Kas čia vyksta? Manau, ta praktika turi būti išgyvendinta. Valdančioji dauguma viduje turi išsiaiškinti."

A.Ažubalis sako nieko neįslaptinęs

URK pirmininkas A.Ažubalis teigė neįslaptinęs jokių dokumentų.

"Nelabai supratau, apie ką kalbate. O kad rezultatų aptarimas vyko uždarame posėdyje, tai - taip. Natūralu, kadangi kalbėta apie konfidencialius dalykus, kurie, aš manau, sudaro bent jau tarnybinę paslaptį", - sakė jis.

Paprašytas patikslinti, kas vis dėlto yra tarnybinė paslaptis, A.Ažubalis sakė, kad "tai yra santykiai, santykiai, kurie yra nelengvi, santykiai su Rusija".

"Čia visai natūralu ir normalu. Visus jautrius klausimus dažniausiai svarstome uždarame posėdyje. Tik galima apgailestauti, kad net ir po uždaro posėdžio kai kas tampa atvira ir kas netarnauja Lietuvos interesams", - pareiškė jis.

R.Žilinskas: norėta sužinoti, kas yra riboto naudojimo

URK narys liberalas Petras Auštrevičius BNS sakė taip pat "nematąs didelių dalykų, kurie atitiktų riboto naudojimo žanrą". Kita vertus, anot jo, vizitų rezultatai visuomet aptariami už uždarų durų.

Kitas komiteto narys Rokas Žilinskas svarstė, kad Seimo nariai norėjo sužinoti ir neformalių dalykų, kurie yra "riboto naudojimo".

"O to, kas domina visuomenę, žurnalistai turėjo galimybę paklausti po komiteto posėdžio. Tikiuosi, ministras atsakė į tuos klausimus", - sakė jis.

Užsienio reikalų ministras V.Ušackas Rusijos sostinėje lankėsi praėjusį ketvirtadienį ir penktadienį. Jis dalyvavo labdaros koncerte ir susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Žurnalistė R. Statkuvienė: tautinių kostiumų dalijimas suprimityvintų jų esmę
  Žurnalistė R. Statkuvienė: tautinių kostiumų dalijimas suprimityvintų jų esmę

  Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio pasiūlymas ikimokyklinio amžiaus vaikus aprengti tautiniais kostiumais sukėlė įvairių nuomonių ir reakcijų. Žurnalistė, istorikė, lietuvių etnokultūros žinovė Regina Statku...

 • Nepalaužtam tautos savanoriškumui – 90
  Nepalaužtam tautos savanoriškumui – 90

  Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje prie paminklo „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ su J.Zikaro sukurtu bareljefu buvo pagerbtos Nepriklausomybės kovų aukos. Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjunga (LKKSS) šią vietą pa...

  1
 • Savaitė baigsis be žymesnių kritulių
  Savaitė baigsis be žymesnių kritulių

  Savaitgalis bus be žymesnių kritulių ir nešaltas. Kitos savaitės viduryje orai ims keistis – vės, LRT RADIJUI sako sinoptikas Grinvydas Špelveris. ...

 • Vilniuje vyko eitynės prieš smurtą
  Vilniuje vyko eitynės prieš smurtą

  Apie 120 žmonių šeštadienį dalyvavo Vilnias centre vykusiose eitynės „Sister March Vilnius“. Eitynėmis siekta atkreipti visuomenės dėmesį į smurto problemą šalyje, vaikų ir moterų teises. ...

  8
 • Profsąjungos ir ministerija nesusitaria dėl etatinio mokytojų atlyginimo
  Profsąjungos ir ministerija nesusitaria dėl etatinio mokytojų atlyginimo

  Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) ir pedagogų profesinės sąjungos kol kas neranda sutarimo, už kokius darbus, atliekamus po pamokų, mokėti pedagogams. ...

 • Sausio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Sausio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Sausio 21-oji, šeštadienis, 3 savaitė. ...

 • Įvardijo, kurie sektoriai turi tikėtis kibernetinių atakų
  Įvardijo, kurie sektoriai turi tikėtis kibernetinių atakų

  Rytų Europos valstybių infrastruktūra, kalbant apie technologinį išsivystymą, šiek tiek atsilikusi nuo Vakarų valstybių infrastruktūros ir yra gana lengvai pažeidžiama kibernetinių atakų, LRT RADIJUI sako buvęs Izraelio nacionalinės...

 • Gripo epidemija paskelbta ir Varėnoje
  Gripo epidemija paskelbta ir Varėnoje

  Gripo epidemija paskelbta trečioje šalies savivaldybėje – Varėnoje, čia registruota 140,63 susirgimo peršalimo ligomis 10 tūkst. gyventojų, penktadienį pranešė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). ...

 • Vilniaus darželį užpuolė žiurkės
  Vilniaus darželį užpuolė žiurkės

  Vilniaus darželį „Drevinukas“ užpuolė žiurkės – savivaldybė žada spręsti problemą. ...

  1
 • Į pajūrį grįš šaltukas
  Į pajūrį grįš šaltukas

  Savaitgalis uostamiestyje bus pilkas ir darganotas. Atšilimas tęsis ir ateinančios savaitės pradžioje, tačiau jau nuo savaitės vidurio turėtų sugrįžti žiema. Numatoma, kad nuo trečiadienio spustelėsiantis šaltukas laikysis ir dienomi...

  2
Daugiau straipsnių