Seimo URK - pasipiktinimas dėl esą perdėto slaptumo aptariant V.Ušacko vizitus

Seimo Užsienio reikalų komitete (URK) antradienį kilo triukšmas dėl užsienio reikalų ministro Vygando Ušacko vizito į Maskvą ir būsimos kelionės į JAV aptarimo įslaptinimo.

Nauja praktika?

URK posėdyje šis klausimas svarstytas už uždarų durų, o raštinės rekomendacijos ministrui pažymėtos grifu „tarnybiniam naudojimui".

"Tai visiškai nauja praktika URK visu egzistavimo laikotarpiu, kad komitete su grifu "riboto naudojimo" per vieną naktį atsirastų laiškas, ką turi užsienio reikalų ministras kalbėti. To dar tikrai nebuvo", - antradienį po komiteto posėdžio piktinosi URK narys socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

Anot jo, ministro vizito aptarimo įslaptinimas pažeidžia parlamentarų teises, nes jie viešoje erdvėje negali polemizuoti apie tai. Mat bet koks informacijos, kuri buvo pateikta per uždarą komiteto posėdį, reikštų įstatymų pažeidimą.

"Vadinasi, tu negali polemizuoti visuomenėje apie tai, kad vyksta URK. Juokinga, užsienio spaudos komentaruose yra ką ministras pasakė, o mes dabar negalime pasakyti, kad URK tie komentarai buvo vienaip ar kitaip traktuojami, vertinami", - stebėjosi Seimo narys.

Įžvelgia konkurenciją

Ypač jį nustebino URK vadovo raštu parengtos rekomendacijos ministrui, apie ką jis turėtų kalbėti viešėdamas JAV.

"Tai peržengia parlamentinės kontrolės ribas. Tai peržengia diplomatinę kultūrą ar tradiciją", - kalbėjo socialdemokratas.

Tokiame URK vadovo konservatoriaus Audroniaus Ažubalio elgesy jis įžvelgė konkurenciją.

"Susidaro įspūdis, kad yra konkurencija tarp valdančiosios daugumo narių. Ko gero, užsienio reikalų ministrui tokioje situacijoje yra sudėtinga vykdyti tą politiką, kurią jis suderina su prezidente Dalia Grybauskaite", - svarstė V.Andriukaitis.

Jis teigė net per posėdį klausęs valdančiųjų, ar tokiu būdu jie kelia nepasitikėjimo V.Ušacku klausimą.

"URK nariams teko būti pas šalies prezidentę, ir mes daugmaž aptarėme visus užsienio politikos metmenis. Mano giliu įsitikinimu, užsienio reikalų ministras vykdo tai, kas suderinta, - teigė V.Andriukaitis. - (...) Šiandien pajuokavau, ar čia mes imame diskutuoti apie nepasitikėjimą užsienio reikalų ministru. Kas čia vyksta? Manau, ta praktika turi būti išgyvendinta. Valdančioji dauguma viduje turi išsiaiškinti."

A.Ažubalis sako nieko neįslaptinęs

URK pirmininkas A.Ažubalis teigė neįslaptinęs jokių dokumentų.

"Nelabai supratau, apie ką kalbate. O kad rezultatų aptarimas vyko uždarame posėdyje, tai - taip. Natūralu, kadangi kalbėta apie konfidencialius dalykus, kurie, aš manau, sudaro bent jau tarnybinę paslaptį", - sakė jis.

Paprašytas patikslinti, kas vis dėlto yra tarnybinė paslaptis, A.Ažubalis sakė, kad "tai yra santykiai, santykiai, kurie yra nelengvi, santykiai su Rusija".

"Čia visai natūralu ir normalu. Visus jautrius klausimus dažniausiai svarstome uždarame posėdyje. Tik galima apgailestauti, kad net ir po uždaro posėdžio kai kas tampa atvira ir kas netarnauja Lietuvos interesams", - pareiškė jis.

R.Žilinskas: norėta sužinoti, kas yra riboto naudojimo

URK narys liberalas Petras Auštrevičius BNS sakė taip pat "nematąs didelių dalykų, kurie atitiktų riboto naudojimo žanrą". Kita vertus, anot jo, vizitų rezultatai visuomet aptariami už uždarų durų.

Kitas komiteto narys Rokas Žilinskas svarstė, kad Seimo nariai norėjo sužinoti ir neformalių dalykų, kurie yra "riboto naudojimo".

"O to, kas domina visuomenę, žurnalistai turėjo galimybę paklausti po komiteto posėdžio. Tikiuosi, ministras atsakė į tuos klausimus", - sakė jis.

Užsienio reikalų ministras V.Ušackas Rusijos sostinėje lankėsi praėjusį ketvirtadienį ir penktadienį. Jis dalyvavo labdaros koncerte ir susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių