Seimo pirmininkas: neturime teisės nuleisti rankų siekdami nubausti Medininkų žudynių kaltininkus

  • Teksto dydis:

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas sako, jog siekiant nubausti Medininkų žudynių kaltininkus negalima nuleisti rankų.

Tai parlamento vadovas pažymėjo savo kalboje prie Medininkų memorialo, minint 22-ąsias tragedijos metines. 1991 metų liepos 31-osios naktį Medininkų pasienio kontrolės poste buvo šaltakraujiškai nužudyti septyni pasienio poste budėję pareigūnai ir vienas sunkiai sužeistas.

"Šiandien, prabėgus 22-ejiems metams, turime konstatuoti, jog atpildo kol kas sulaukė tik vienas iš jų. Visi kiti – laisvi bei mums nepasiekiami. Gali būti, jog ir nebus pasiekti. Niekuomet neatsakys už atimtas gyvybes ir jaunos, nepriklausomos valstybės bauginimą", - apie pareigūnų žudikus sakė V.Gedvilas.

"Tačiau net jei ir taip - mes neturime teisės nuleisti rankų. Privalome eiti pirmyn ir visomis išgalėmis siekti, kad teisingumas būtų įvykdytas. Neturime teisės sustoti, negalime nurimti, mums nevalia nustoti tikėti bausmės neišvengiamumu: vyrai, kurie čia žuvo, yra neatsiejama mūsų visų savastis. Jų žūtis - vienas iš ryškiausių kovos už Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimą simbolių", - minėjime kalbėjo parlamento vadovas.

Per Medininkų tragediją savo poste buvo nužudyti septyni pareigas ėję pareigūnai: Vidaus reikalų ministerijos Policijos departamento greitojo reagavimo rinktinės "Aras" policininkai Mindaugas Balavakas ir Algimantas Juozakas, Policijos departamento Kelių policijos valdybos policininkai Juozas Janonis ir Algirdas Kazlauskas, Muitinės departamento Vilniaus muitinės inspektoriai Antanas Musteikis ir Stanislovas Orlavičius. Muitininkas Ričardas Rabavičius nuo šautinių žaizdų galvoje mirė ligoninėje rugpjūčio 2-ąją.

Vienintelio sunkiai sužeisto muitinės pareigūno Tomo Šerno gyvybę medikams pavyko išgelbėti.

Nusikaltimą prokurorai kvalifikuoja kaip nusikaltimą žmoniškumui, įtariamaisiais dėl šių nusikalstamų veikų pripažinti Rusijos piliečiai Andrejus Laktionovas, Česlavas Mlinykas bei Aleksandras Ryžkovas. Juos Rusija atsisako išduoti Lietuvai.

Dėl šio nusikaltimo kol kas nuteistas tik vienas asmuo - 2011 metų pavasarį Vilniaus apygardos teismas Latvijos pilietį, buvusį omonininką Konstantiną Michailovą įkalino iki gyvos galvos.

Šį nuosprendį skundę Lietuvos prokurorai siekia, kad K.Michailovas būtų nuteistas už nusikaltimus žmoniškumui. Nuosprendį skundė ir nuteistasis, kuris kategoriškai neigia savo kaltę.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių