Seimo narių atšaukimas prieštarautų Konstitucijai

Seimo rinkimuose dalyvaujančios partijos į savo programas siekia įtraukti kuo patrauklesnių rinkėjams nuostatų. Algų, pensijų didinimas, nedarbo ir emigracijos mažinimas jau tapo chrestomatiniais rinkimų pažadais. Šiuose rinkimuose kelios partijos deklaruoja, kad, patekusios į Seimą, sieks įdiegti parlamentaro atšaukimo mechanizmą.

Esą prastai dirbantį Seimo narį rinkėjai turėtų galimybę perrinkti. Kokiose šalyse tokie mechanizmai taikomi, ar juos leistų taikyti mūsų Konstitucija ir ar jie būtų naudingi rinkėjui, politinei sistemai ir apskritai Seimo darbui, programose, žinoma, nutylima.

Kalbinti teisininkai sako, kad norint įdiegti tokį mechanizmą tektų keisti Konstituciją, kurioje remiamasi principu, kad Lietuva demokratinė valstybė. Jei tautos išrinktieji taptų priklausomi nuo grasinimų atšaukti, tai yra taptų valdomi, ir priiminėtų sprendimus ne pagal savo sąžinę, teisininkai abejoja, ar Lietuva būtų demokratinė valstybė.

Kai kurie politikai teigia, kad tokias diskusijas gali inspiruoti kaimyninės Rytų valstybės, siekiančios Lietuvos politiniame gyvenime kelti chaosą. Ko verti siūlymai apie Seimo nario atšaukimą, aiškinosi LRT Televizijos laida „Savaitė“.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, kad parlamentarų atšaukimo mechanizmas egzistavo Sovietų Sąjungoje. Santvarkai neįtikusį deputatą buvo galima lengvai atšaukti. Tiesa, tokių atvejų nepasitaikydavo. Dabar toks modelis taikomas kaimyninėje Baltarusijoje, kur parlamentarai renkami tik vienmandatėse apygardose.

Teisininkai sako, kad įgyvendinus Seimo nario atšaukimo procedūrą, parlamentarus nesunkiai galėtų valdyti politinės ar verslo grupuotės.

„Atšaukimą Seimo nario, išrinkto, tarkim, vienmandatėje rinkimų apygardoje, kurioje yra apie 20 000 rinkėjų, jei būtų nustatytas tam tikras nedidelis skaičius žmonių, galinčių jį atšaukti, nebūtų sunku organizuoti verslo grupuotėms ar kitoms grupuotėms vien todėl, kad jis nevykdo tų grupuočių, politinių partijų ir panašiai nurodymų. Bet tie siauri politinių partijų, verslo grupuočių nurodymai gali nesutapti su tautos interesais“, – teigia M. Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.

„Galėjimu atšaukti sutrikdytume Seimo darbą ir Seimo narys taptų nelaisvas, spręsdamas klausimus, kurie nebūtinai susiję su jo apygardos klausimais, kurie susiję su visos valstybės reikalais. Jei renkam žmogų, turim pasitikėti juo. Ketveri metai nėra daug. Jei nepatinka, toliau galima neperrinkti jo ir rinkti kitą kandidatą. Toks galėjimas atšaukti būtų nuolatinė įtampa ir kiltų chaosas Seimo darbe“, – įsitikinęs M. Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas.

Seimo narys Gediminas Kirkilas teigia, kad ėmus iš Seimo atšaukinėti išrinktus parlamentus, jie taptų už nieką neatsakingais.

„Aš manau, kad šitos idėjos ateina iš mūsų rytinių kaimynų. Tiems, kas norėtų Lietuvos politinį gyvenimą dar sujaukti, ko gero, jiems tokia idėja tiktų. Šitos idėjos yra tik tam, kad papuoštų kokiu nors patraukliu saldainiu savo programas. Bet čia yra negarbingas žaidimas, kadangi to realizuoti nebus įmanoma. Tai prieštarautų Lietuvos Konstitucijai“, – teigia G. Kirkilas.

Kad tokio mechanizmo įvedimas prieštarautų Konstitucijai, patvirtina ir buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius.

„Čia irgi galima kelti klausimą: o gal Konstitucijos apskritai taip pataisyti negalima, nes Konstitucija remiasi principu, kad Lietuva yra demokratinė valstybė, kad tauta suverinitetą vykdo per savo demokratiškai išrinktus atstovus. Jei šie atstovai taptų valdomi, ar iš tiesų Lietuva būtų demokratiška valstybė“, – klausia V. Sinkevičius.

Kalbinti pašnekovai sako, kad Seimo narių atšaukimo galimybių yra pakankamai. Seimui nusprendus, kad parlamentaras nusikalto, duodamas sutikimas jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Apkaltos modelis taikomas daugelio šalių parlamentuose.

„Reiktų teikti ne pasiūlymus, kaip atšaukti išrinktą parlamento narį, bet galvoti, ką mes renkame į parlamentą. Ir jeigu renkame žmones, matydami, kad tai yra populistai, kad jie nieko realiai nepadarys, kodėl mes paskui tik juos kaltiname, kad niekas negerėja“, – klausia V. Sinkevičius. Taigi privalome rinktis labai atsakingai, tuomet nereikės siūlyti atšaukinėti parlamentarų.NAUJAUSI KOMENTARAI

konstitucija

konstitucija portretas
taip galima pakeisti.O be to kaip grupuotes gali ikisti savo zmogu i seima,tai galima ir ji atsauki

gebelsas

gebelsas portretas
pakeitusi po rinkimu partija - kaip prostitute isvyti is seimo...be teises pasiskusti... prisimenu Blinkeviciute....

XXI a. baudžiava Lietuvoje

XXI a. baudžiava Lietuvoje portretas
22 metus Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių. Štai kokioje padėtyje dabar yra Lietuvos žmonės. Kai ... Anglijoje nekvalifikuotas darbininkas, užsidirbęs minimalų valandinį atlygį, gali nusipirkti šešis produktus: - pieno 1 litrą; - miltų 1 kilogramą; - cukraus 1 kilogramą; - 6 kiaušinius; - aliejaus 1 litrą; - dyzelino 1 litrą. Tai ... Lietuvoje nekvalifikuotas darbininkas, užsidirbęs minimalų valandinį atlygį, nepajėgus nupirkti dyzelino 1 litro, aliejaus 1 litro (nes brangesnis už dyzeliną su akcizais) ir iš likusių keturių aukščiau išvardintų produktų gali nusipirkti tik vieną kurį nors, nes kitiems įsigyti pinigų jau nepakanka. Tokiom nežmoniškom sąlygom Lietuvoje yra priversti gyventi mūsų vaikai (nekvalifikuoti darbininkai) mūsų tėvai pensininkai ir mes (mažiausias pajamas užsidirbantys). Kad gyventi oriai Lietuvoje ... Spalio 14 dieną, aktyviai dalyvaujant rinkimuose į seimą, reikia atsikratyti visų partinių gaujų kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi. (2012 kovas)
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Dėl netinkamai įrengtų sūpynių sostinės parke – nuolatinės mažamečių traumos
  Dėl netinkamai įrengtų sūpynių sostinės parke – nuolatinės mažamečių traumos

  Šią vasarą imta garsiai kalbėti apie sostinės gyventojų bei visų svečių pamėgtame Bernardinų sode įrengtas supynės vaikams, vadinamąjį paukščių lizdą. Pasirodo, nebe pirmus metus vaikai šiame „lizde“ patiria si...

 • Joniškio rajone iš kavinės voljero pabėgo meška
  Joniškio rajone iš kavinės voljero pabėgo meška

  Penktadienio vakarą Joniškio rajone iš kaimo kavinės voljero pabėgo meška, pranešė Bendrasis pagalbos centras. ...

  1
 • Traukinių maršrutai Lietuvoje, kuriais nemokamai veš dviračius
  Traukinių maršrutai Lietuvoje, kuriais nemokamai veš dviračius

  „Lietuvos geležinkeliai" kviečia keliauti ekologiškai ir atrasti kitokią Lietuvą. Keleiviams pristatomi maršrutai į penkis regioninius parkus, kuriuose – net 25 lankytinos vietos, o visomis šiomis kryptimis dvirači...

 • Ar XXI a. vaikai – tikrai beraščiai?
  Ar XXI a. vaikai – tikrai beraščiai?

  Į šį klausimą unikaliam projektui vadovaujanti dr. L.Vaicekauskienė atsakytų abejone. Jos tyrėjų komandos tikslas – rasti argumentų, kurie patvirtintų arba paneigtų paplitusią nuomonę, esą šiuolaikinis jaunimas yra mažiau ra&s...

 • Mokslininkų tyrimų objektas – moksleivių sąsiuviniai
  Mokslininkų tyrimų objektas – moksleivių sąsiuviniai

  Lietuvių kalbos instituto mokslininkai pasiryžę įvertinti šalies vaikų ir jaunuolių raštingumo raidą. Jų tyrimo objektas – moksleivių  diktantai, rašinėliai, užrašyti nuo pat XX a. pradžios iki mūsų dienų. ...

 • Lietuvos futbolo federacija neteko ilgametės kolegės
  Lietuvos futbolo federacija neteko ilgametės kolegės

  Rugpjūčio 18 d. po sunkios ligos mirė ilgametė Lietuvos futbolo federacijos atstovė žiniasklaidai Vaiva Zizaitė. ...

 • Vietoj nuogalių pliažuose – šuniukai
  Vietoj nuogalių pliažuose – šuniukai

  Pakeitus higienos normą, kad paplūdimiuose savivaldybės turi numatyti zoną, kur būtų galima atsivesti šunis, neišvengiama nesusipratimų ir konfliktų. Gelbėtojai nespėja drausminti į oficialius pliažus besiveržiančių šeiminin...

 • Metų jūrininkas ramybės nemėgsta
  Metų jūrininkas ramybės nemėgsta

  Klaipėdietis jūrų kapitonas Juozas Liepuonius neseniai grįžo iš misijos prie Afrikos krantų – vadovavo karinei fregatai, saugančiai vienos Libijoje dirbančios korporacijos inžinierius. Ši šalis vis dar apimta sumaišti...

 • Laukia vėsokas savaitgalis
  Laukia vėsokas savaitgalis

  Šis savaitgalis maloniais orais pajūrio nelepins. Šeštadienį numatomi krituliai, tikėtina perkūnija, stiprokas vėjas. Sekmadienį lietus taip smarkiai nebemerks, tačiau išskirtinės šilumos sinoptikai nežada. ...

 • Kriminalinė policija krėtė NŽT vadovo kabinetą
  Kriminalinė policija krėtė NŽT vadovo kabinetą

  Penktadienį Kriminalinės policijos pareigūnai atliko kratą Nacionalinės žemės tarnybos direktoriaus Danieliaus Kuprio kabinete - iš jo paimti dokumentai. ...

Daugiau straipsnių