Seimo nariai slėpė dalį informacijos apie mašinų nuomą (papildyta 14.06 val.)

Prokurorai įtaria, kad Asta Baukutė ir kiti Seimo nariai nusižengė įstatymams, nuomodamiesi prabangias mašinas.

Aiškėja, kad parlamentarai nuo etikos sargų nuslėpė papildomas sutartis, leidžiančias automobilius įsigyti už likutinę vertę.

Mašina už rinkėjų pinigus

Tokius įtarimus antradienį išreiškė Vilniaus apygardos prokuratūra. Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius gruodžio 24 d. pasirašė ieškinį Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui. Ieškiniu prašoma pripažinti negaliojančiomis bendrovės „SEB lizingas“ ir A.Baukutės sudarytos sutarties dėl automobilio nuomos dalį bei transporto priemonės atpirkimo sutartį.

R.Jancevičiaus teigimu, dalis Seimo narių yra sudarę analogiškas sutartis, leidžiančias pasibaigus nuomos laikotarpiui mašinas įsigyti už likutinę vertę.

„Vilniaus apygardos prokurorai nustatė, kad šių metų kovo 12 d. UAB „SEB lizingas“ ir Seimo narė A. Baukutė sudarė kone 140 tūkst. litų kainuojančio automobilio „Toyota Land Cruiser 100“ nuomos sutartį. Tą pačią dieną buvo pasirašyta ir transporto priemonės atpirkimo sutartis, iš kurios matyti, kad pasibaigus Seimo narės įgaliojimams, jai pačiai ar jos nurodytam trečiajam asmeniui yra sudaryta galimybė automobilį įsigyti už likutinę vertę. Pastarojoje sutartyje nurodyta automobilio atpirkimo kaina – 24 400 litų – iš esmės sutampa su nuomos sutartyje numatyta jo likutine verte nuomos laikotarpio pabaigoje“, - rašoma prokuratūros pranešime.

Prokurorų manymu, toks automobilių nuomos modelis gali būti neteisėtas. „Konstitucija ir Seimo statutas numato, kad Seimo nario išlaidos, susijusios su parlamentine veikla, atlyginamos iš valstybės biudžeto. Tačiau automobilio įgijimas privačion Seimo nario nuosavybėn niekaip nėra susijęs su parlamentine veikla. Seimo nario išlaidos, patiriamos įsigyjant privačion nuosavybėn automobilį, nelaikytinos iš valstybės biudžeto atlygintinomis išlaidomis, susijusiomis su Seimo nario parlamentine veikla, nepriklausomai nuo to, ar automobilis naudojamas tokiai veiklai“, - pabrėžia Vilniaus apygardos prokuratūra.

Prokurorai neatmeta galimybės teisme ginčyti ir kitų parlamentarų sudarytų nuomos sutarčių teisėtumą.

A.Baukutė nustebusi

A.Baukutė portalui teigė negalinti išsamiai komentuoti prokurorų mestų kaltinimų, mat ji kol kas neturi oficialaus rašto iš prokuratūros. „Sureaguosiu tada, kada mano rankose bus dokumentas. Sureagavau į Seimo Etikos ir procedūrų komisijos protokolą, kurį gavau praeitą savaitę, per paskutinį posėdį. Sprendimas yra toks, kad komisija jokių pažeidimų automobilių nuomoje nemato“, - sakė parlamentarė.

Paklausta, ar pasibaigus nuomos laikotarpiui ji gali įsigyti mašiną už likutinę vertę, A.Baukutė tiesaus atsakymo privengė. „Pasakų aš nekuriu ir nekursiu. Mano darbo specifika neleidžia remtis gandais. Kai turėsiu savo rankose jų sprendimą raštu, galėsiu tada komentuoti“, - nutęsė Seimo narė.

Antrąsyk uždavus tą patį klausimą, buvusi televizijos žvaigždė vis dėlto pripažino turinti tokią galimybę. Ji čia pat pareiškė esanti ne vienintelė, kuriai sudarytos tokios sąlygos. „Visose Seimo narių nuomos sutartyse tokie reikalavimai yra surašyti - likutinė išpirkimo vertė. Gali tuo naudotis, ar negali tuo naudotis - nežinau, kieno tai kompetencijoje. Mano sutartis - lygiai tokia pati, kaip ir kitų Seimo narių“, - teigė pašnekovė.

Tačiau politikė pabrėžė mašiną neva naudojanti parlamentiniam darbui. „Aš sudariau automobilio nuomos sutartį, - akcentavo A.Baukutė, - tam, kad aš bet kokiu paros metu pasiekčiau rinkėją, kuris mane išrinko.“

Paklausta, ar jau turi vairuotojo pažymėjimą, politikė prisipažino dar neturinti teisės vairuoti nei sudaužytos „Toyotos“, nei kokio nors kito automobilio. „Ne, dar neturiu (vairuotojo pažymėjimo - red. past.). Tiesiog neturiu laiko. Fiziškai nespėju, bet tą padarysiu tikrai“, - pažadėjo A.Baukutė.

Apmulkino etikos sargus

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas portalui teigė akyse neregėjęs papildomų sutarčių, leidžiančių parlamentarams įsigyti automobilius už jų likutinę vertę. Esą tiek A.Baukutė, tiek kiti politikai etikos sargams pateikė tik nuomos sutartis, kuriose tokia galimybė nėra nurodyta.

„Aš tokių sutarčių neradau. Gali būti, kaip aš vadinu, slaptieji protokolai, kurių mes ir nematom. Bet sutartyse neradom, kad būtų įrašyta galimybė įsigyti mašiną už likutinę vertę. Mes matėme tik pačias nuomos sutartis. O slaptieji protokolai į Seimą nepatenka“, - sakė A.Salamakinas.

Pašnekovas užtikrino, kad prokurorams nustačius, jog ir kiti Seimo nariai yra sudarę pusiau slaptas mašinų atpirkimo sutartis, parlamentarai bus kviečiami ant kilimėlio.

Beje, A.Salamakinas taip pat nuomojasi mašiną iš parlamentinių lėšų. Tačiau Seimo etikos prievaizdas prabangaus „Lexus“ nuomos sutartį sudarė metams, o ne visai kadencijai.

A.Salamakinas portalui prisipažino svarstantis galimybę atsisakyti prabangios mašinos. Esą mažėjant parlamentinėms lėšoms „Lexus“ tampa per brangiu malonumu.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių