Seimas vilkina PVM lengvatos spaudai priėmimą

Seimas ketvirtadienį taip ir nesvarstė klausimo dėl pridėtinės vertės mokesčio tarifo sumažinimo periodikai, nors tokia diskusija buvo numatyta darbotvarkėje.

Perkelta į antradienį

Ketvirtadienio Seimo plenarinio posėdžio metu turėjo būti svarstomas jau prieš pusmetį Prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktas įstatymo projektas dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatinio tarifo taikymo periodinei spaudai.

Tačiau posėdyje kilo diskusijos, kiek laiko ir dėmesio reikėtų skirti šiam klausimui. Balsų dauguma nuspręsta, kad turėtų pasisakyti visi 11 diskusijai užsirašę parlamentarai.

Bet, pasak pirmininkaujančiojo Česlovo Stankevičiaus, tam prireiks kur kas daugiau laiko, nei buvo numatyta ketvirtadienio darbotvarkėje. „Turbūt būtų geriau, jeigu diskusija įvyktų per vieną plenarinį posėdį, o nebūtų skaidoma į kelis posėdžius“, - kalbėjo Č.Stankevičius. Todėl jis nusprendė, kad dėl PVM lengvatos spaudai bus diskutuojama ateinantį antradienį įvyksiančiame Seimo posėdyje.

Parlamentarai su tuo sutiko.

Valdančiosios daugumos atstovai anksčiau tikino, kad bus spėta per gegužę priimti įstatymą dėl PVM lengvatos taikymo spaudai ir jis įsigalios nuo šių metų liepos 1 dienos.

Pateikė valstybės vadovė

Pernai lapkritį Prezidentė D.Grybauskaitė pateikė Seimui Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis lietuviškai periodinei spaudai, jeigu jos turinys nėra reklaminis arba pripažintas smurtinio ar erotinio pobūdžio, nustatomas ne 21, bet tik 9 proc. PVM tarifas.

„Rengti šį projektą paskatino siekis palengvinti periodinių leidinių leidybos sąlygas mažinant periodinių leidinių apmokestinimą. Nuo 2009 m. padidinus periodiniams leidiniams PVM nuo 9 iki 21 proc. labai sumažėjo laikraščių ir žurnalų, ypač rajoninių, tiražai. Dėl finansinių sunkumų prastėja spaudos leidinių kokybė, kyla grėsmė šalies žiniasklaidos nepriklausomumui, didėja spausdintų leidinių kainos, spaudos leidiniai darosi neįperkami šalies gyventojams“, - savo žingsnį paaiškino valstybės vadovė.

Ji įsitikinusi, kad sumažinus PVM tarifą, sumažėtų laikraščių ir žurnalų kainos, pagerėtų periodinės spaudos kokybė bei prieinamumas Lietuvos gyventojams.

Imtas taikyti bazinis tarifas

Lietuviška spauda daugelį metų naudojosi lengvatiniu PVM tarifu. Bet 2008 metais į valdžią atėjusi centro dešiniųjų Vyriausybė, vadovaujama Andriaus Kubiliaus, dėl prasidėjusios ekonominės krizės panaikino bemaž visas šio mokesčio lengvatas. Taip pat padidino ir patį bazinį PVM tarifą.

Taip periodinei spaudai, kaip ir beveik visiems ekonomikos sektoriams, imtas taikyti 21 proc. PVM.

Vyriausybė ne kartą pasisakė prieš lengvatos sugrąžinimą, tvirtindama, kad tai neva iškraipo rinką. „Nustačius lengvatinį tarifą periodiniams leidiniams, valstybės biudžetas 2012 metais netektų apie 13 mln. litų pajamų, kurias būtų sudėtinga kompensuoti kitomis priemonėmis, ir tai sunkintų siekti tikslo stiprinti viešojo sektoriaus finansų politiką – mažinti viešojo sektoriaus deficitą. Valstybės kontrolės ataskaitoje teigiama, kad ekonominiai tyrimai rodo – lengvatinio PVM tarifo nustatymas tiesioginio poveikio prekių ir paslaugų kainoms nepadarė“, - tokią savo nuomonę yra pateikusi Vyriausybė.

Žurnalistų etikos inspektorės Zitos Zamžickienės Seimui pristatytoje veiklos ataskaitoje teigiama, kad įgyvendinant visas mokestines reformas nesusimąstyta apie galimas ilgalaikes neigiamas pasekmes. Be to, didesni mokesčiai nepateisino vilčių surinkti daugiau pajamų.

„Dėl naujos mokesčių politikos jau 2009 metų pradžioje buvo stabdoma laikraščių ir žurnalų leidyba, masiškai atleidinėjami žurnalistai, kiti visuomenės informavimo priemonių darbuotojai. Mažėjo prenumeratorių, išlikę laikraščiai ir žurnalai brango, krito jų pardavimas. Padaugėjo užsakomosios žiniasklaidos, prastėjo bendra jos kokybė. Todėl net nekyla klausimas, ar naudinga buvo tokia mokesčių reforma“, - tvirtino Z.Zamžickienė.

Spaudai visoje Europos Sąjungoje pagrindinis PVM tarifas be Lietuvos dar taikomas tik Bulgarijoje, Slovakijoje, Latvijoje ir Suomijoje. Likusiose šalyse suprantama, kad tai – specifinė sritis.

„Apaugo“ naujais gausiais siūlymais

Bet Prezidentės pasiūlymas dėl PVM tarifo spaudai sumažinimo Seime jau „apaugo“ dosniais pažadais įvesti to paties mokesčio lengvatas ir kai kurioms kitoms prekėms bei paslaugoms.

Šių metų kovą Seimo Informacinės visuomenės plėtros komitetas, kuriam vadovauja Arūnas Valinskas, buvo pritarta pasiūlymui dėl PVM tarifo sumažinimo spaudai. Netgi pasiūlyta elgtis dar drastiškiau – sumažinti šį tarifą ne iki 9, bet iki 6 proc.

Tačiau A.Valinsko komitetas pritarė ir visiems kitiems Seimo narių pateiktiems pasiūlymams taikyti lengvatinius PVM tarifus. Siūloma nustatyti, kad PVM 9 proc. tarifas taikomas neperiodiniams leidiniams, viešbučių ir specialaus apgyvendinimo paslaugoms, taip pat visiems maisto produktams, išskyrus alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius, visų rūšių meno, kultūros ir sporto renginiams. Be to, pritarta pateiktiems pasiūlymams įvesti tokį pat 9 proc. mokesčio tarifą vaikų automobilių kėdutėms ir dviratininkų šalmams. Vaikų literatūrai siūloma taikyti nulinį PVM tarifą, knygoms – 5 proc. mokestį.

Visi šie gausūs pasiūlymai sumažinti PVM biudžetui kainuotų šimtus milijonų litų prarastų pajamų.

Tokiu būdu Seimo Informacinės visuomenės plėtros komitetas padarė „meškos paslaugą“ pasiūlymui sumažinti PVM spaudai – nes jis gali būti palaidotas kartu su likusiais aklai patvirtintais pasiūlymais.

Tiesa, Seimas gali pasinaudoti teise atmesti visus likusius pasiūlymus mažinti PVM ir paliko tik pirminį Prezidentės siūlymą.


Šiame straipsnyje: PVM spaudaiSpauda

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių