Seimas siekia teisės nuversti generalinį prokurorą (papildyta)

Seime įregistruotos įstatymo pataisos, kurias priėmus, Seimas įgytų teisę išversti generalinį prokurorą ir jo pavaduotojus iš postų. Socdemas Julius Sabatauskas teigia, kad šis pasiūlymas nebūtinas ir galbūt net antikonstitucinis.

Siekia daugiau galių

Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad Seimas gali įgyti teisę atstatydinti generalinį prokurorą ir jo pavaduotojus. Taip įvyktų tokiu atveju, jei Parlamentas nepatvirtintų prokuratūros metinės ataskaitos - tuomet generalinis prokuroras ir jo pavaduotojai turėtų Prezidentei įteikti atsistatydinimo pareiškimus.

Praėjusių metų prokuratūros metinė ataskaita Seimui dar nepateikta. Prokuratūros įstatymo pataisas teikiantis Seimo narys Saulius Stoma portalui teigė besitikintis, kad jos bus priimtos iki prokurorų ataskaitos svarstymo Seime.

„Tokio pasiūlymo priežastys - dabartinė situacija prokuratūroje. Bet tikrai ne viena byla sprendžia apie šių institucijų darbą. Nors vadinamoji pedofilijos byla yra kaip lakmuso popierėlis, kuris parodo visą situacijos tragizmą, - sakė S.Stoma. - Ir net nepaisant šitos bylos, prokuratūroje reikia permainų. Ir tikrai reikia naujo, šviežio kraujo.“

Nenori žmonių iš vieno klano

Be to, S.Stoma siūlo keisti ir generalinio prokuroro skyrimo tvarką. Dabar galiojantis įstatymas nustato, kad generaliniu prokuroru ir jo pavaduotojais gali būti vyresni nei 35 metų, ne mažesnį kaip dešimties metų tarnybos prokuroru ar teisėjo darbo stažą arba ne mažesnį kaip dešimties metų teisinio pedagoginio darbo turint teisės krypties socialinių mokslų daktaro ar habilituoto daktaro laipsnį stažą turintys asmenys.

„Susidaro įspūdis, kad šie susigyvenę, kartu dirbę ir kartu mokęsi teisininkai nelabai nori įsileisti pašalinius žmones, ypač tuos, kurie pabaigė mokslus užsienyje“, - apie prokurorų ir teisėjų klaną kalbėjo S.Stoma.

S.Stoma siūlo amžiaus cenzą sumažinti iki 30 metų. Be to, siūloma prokuratūros vadovų kandidatūras parinkti iš platesnio teisininkų spektro. Vietoj dabar galiojančių reikalavimų, kurie, parlamentaro nuomone, kandidatų ratą susiaurina iki būrelio žmonių iš nedidelio teisėjų ir prokurorų klano, siūloma įteisinti kur pas paprastesnius kriterijus. Pagal Seimui teikiamą įstatymo pataisą, prokuratūrai vadovauti siekiantys asmenys privalėtų turėti aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą ir teisės magistro ar teisininko profesinį kvalifikacinį laipsnį.

S.Stoma tikino, kad amžiaus cenzo sumažinimas iki 30 metų bus tik į naudą. „Tai gi nereiškia, kad Prezidentė ir Seimas nutartų kažkokį „žalią“, visiškai nesigaudantį žmogų siūlyti į generalinio prokuroro vietą. Vis tiek bus renkami tinkami žmonės, o šia pataisa noriu sumažinti formalių barjerų, dėl kurių aukštiems postams tinkami žmonės nesugeba į juos prasibrauti. Yra taip, kad Teismų įstatymą ir Prokuratūros įstatymą rašė tos pačios institucijos. Jos, rašydamos sau įstatymus, susikuria privilegijuotas sąlygas“, - tęsė parlamentaras.

A.Valantinas pasitrauks iki pavasario?

S.Stoma užsiminė, esą šios įstatymo pataisos orientuotos ne tiek į dabartinę Generalinės prokuratūros vadovybę, kiek į A.Valantino ir jo pavaduotojų įpėdinius.

„Pataisos nutaikytos ilgesniam laikui. Dabar, matyt, vis tiek vienokiu ar kitokiu būdu bus sprendžiamas prokuratūros vadovybės likimas. Norėtųsi, kad naujus kandidatus būtų galima pasirinkti iš platesnio teisininkų rato. Ne vien iš to gana uždaro prokurorų ir teisėjų klano“, - sakė S.Stoma.

Pasak jo, prokuratūros vadovybė turėtų būti pakeista dar iki šių įstatymo pataisų svarstymo Seime. „Jeigu tai neįvyks, bus labai liūdna Lietuvoje gyventi“, - reziumavo pašnekovas.

Prieštarautų Konstitucijai?

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas J.Sabatauskas portalui teigė, kad S.Stomos teikiamos įstatymo pataisos gali prasilenkti su pagrindiniu šalies įstatymu. Mat Konstitucijoje nustatyta, kad generalinį prokurorą Seimo pritarimu skiria ir atleidžia Prezidentė.

„Esu ne kartą kartojęs, kad Seimas negali prokurorui reikšti nepasitikėjimo. Iniciatyvos teisė - Prezidentės rankose“, - aiškino J.Sabatauskas.

Pasak jo, tai, kad įstatymo pataisas teikia valdančiųjų konservatorių frakcijai priklausantis S.Stoma, aiškiai signaizuoja, kad prokuratūros metinei ataskaitai rengiamasi nepritarti. O tai esą jau būtų politinis signalas Prezidentei, po kurio ji galėtų reikalauti A.Valantino ir jo pavaduotojų pasitraukimo. Taigi keisti įstatymą esą net nebūtina.

Prokuratūrai vadovauti galėtų bet kas?

Ir tai ne vienintelis J.Sabatausko priekaištas S.Stomai. Pasak jo, jeigu bus pakeisti generalinio prokuroro ir jo pavaduotojų skyrimo kriterijai, Generalinei prokuratūrai vadovauti galės ir visiški neišmanėliai.

„Jis (S.Stoma - red. past.) išbraukia reikalavimą turėti prokuroro ar teisėjo darbo stažą. Galima daryti prielaida, kad kolega S.Stoma nori, kad į prokuratūrą ateitų asmenys, neturintys jokios teisinio darbo patirties. Įsivaizduokim - žmogui 30 metų, universitetą jis baigė būdamas dvidešimt penkerių. Penkerius metus kažkur padirba. Jis gali dirbit bet ką, jis gali visiškai nedirbti pagal įgytą išsilavinimą. Įsivaizduokit, kad tokį žmogų paskiriame generaliniu prokuroru ar jo pavaduotoju“, - stebėjosi J.Sabatauskas.

Pasak jo, tokiais prokuratūros vadovais būtų lengva manipuliuoti. Tai esą galėtų daryti tiek politikai, tiek žemesnio rango prokurorai. „Reikalavimai eiliniam prokurorui būtų didesni nei generaliniam prokurorui. Jeigu kolega S.Stoma galvoja, kad prokuratūros vadovu galima paskirti tokį žmogų, kuris neturi patirties, o turi tik diplomą, turiu nuliūdinti - mano balso jis negaus. Bet jis turbūt dėl to nenuliūs“, - ironizavo J.Sabatauskas.


Šiame straipsnyje: ValantinasKedys

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių