Seimas imasi keisti parlamentinių išlaidų naudojimo tvarką

Seime vėl bandoma griežtinti parlamentinių išlaidų skirstymo tvarką. Bus mėginama apriboti politikų galimybes visas įmanomas lėšas skirti vienai sričiai.

Įtaria manipuliacijomis

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas eilę kolegų įtaria manipuliacijomis - anot jo, daugelis parlamentarų „popieriuje“ išpučia išlaidas kitoms reikmėms, taip dirbtinai sumažindami sumą, kurią skiria automobilio nuomai.

Vienas įtariamųjų - partijos Tvarka ir teisingumas atstovas Petras Gražulis. Pirmąjį šių metų ketvirtį P.Gražulis deklaravo už Latvijoje įsigyto BMW X-5 visureigio išperkamąją nuomą sumokėjęs visus 11,83 tūkst. litų. Antrąjį ketvirtį Seimo nario išlaidos mašinos nuomai susitraukė iki 4,8 tūkst. litų, o trečiąjį - jau iki 3,2 tūkst. litų. Tačiau kitos išlaidos automobilio išlaikymui (kuras, tepalai, draudimas ir t.t.) tiesiog stebuklingai susidėjo į maksimalią parlamentinių lėšų sumą.

Portalo žiniomis, analogiškai elgiasi daugelis Seimo narių, taip pat dirbtinai išpučiančių kitas išlaidas, kad mašinos nuoma atrodytų pigesnė ir nekliūtų žiniasklaidai bei etikos sargams. A.Salamakinas patvirtino turįs tokių įtarimų dėl daugelio kolegų parlamentarų, tačiau atsisakė įvardyti, kurie parlamentarai įtariami tokiomis manipuliacijomis.

Nubaus pats save?

Beje, panašios tendencijos matomos ir paties A.Salamakino ataskaitoje. Pirmąjį šių metų ketvirtį Seimo etikos prievaizdas deklaravo prabangaus „Lexus“ automobilio nuomai išleidęs 7155 litus, antrąjį ketvirtį ši suma išaugo iki 7472 Lt, o trečiąjį -sumažėjo beveik šešiais šimtais litų, iki 6863 Lt. Tačiau politikas pakitusias savo išlaidas aiškina tuo, kad pinigų prisireikė kitiems reikalams, ir dalį pinigų už mašinos nuomą jis sumokėjo iš savo kišenės.

Tarp Seimo narių, kurių išlaidos mašinos nuomai pastaruoju metu ženkliai sumažėjo - ne tik P.Gražulis ir A.Salamakinas. Liberalcentristo Armino Lydekos mašinos nuoma per tris mėnesius atpigo 2,8 tūkst. litų (beveik tiek pat, kiek Seimo narys deklaravo skyręs pašto reikmėms), konservatorius Vytautas Bogušis (2 tūkst. litų), "prisikėlėlis" Linas Karalius (2,7 tūkst. litų) ir daugelis kitų.

Sieks pažaboti

Kol kas A.Salamakinas nesiryžta tiksliai įvardinti, kaip sieks apriboti parlamentinių lėšų panaudojimą. Tačiau etikos prievaizdas užsibrėžė vieną tikslą: pagal programą „minimum“, turi būti uždrausta visas parlamentines lėšas skirti vienai sričiai. Tokiu atveju P.Gražulis ir kiti parlamentarai negalėtų visos sumos skirti automobilio reikmėms ar kitai konkrečiai sričiai, pvz., technikos ar biuro nuomai.

A.Salamakinas teigė sieksiantis įvesti griežtą tvarką ir tiksliai nustatyti, kiek pinigų galima skirti konkrečioms reikmėms. Esą derėtų apriboti išlaidas kanceliarinėms prekėms, kur pastaruoju metu ypač pasižymėjo eksministras Rimantas Jonas dagys, deklaravęs pieštukams, popieriui ir kitoms panašioms reikmėms net 2,3 tūkst. litų išlaidas. Taip pat gali būti apribotos išlaidos mašinos nuomai, kurui ir priežiūrai, biuro nuomai bei telekomunikacijoms. Jau minėtam A.Lydekai pasižymėjus net 3 tūkst. litų išlaidomis pašto reikmėms, išlaidos šiai sričiai taip pat gali būti pažabotos.

Seimo etikos sargas užsiminė, kad kai kurias sritis bus siekiama apskritai išbraukti iš parlamentinių išlaidų, tačiau detalizuoti šį pasiūlymą jis esą galės tik kitą savaitę.

Tai jau trečiasis A.Salamakino bandymas pažaboti piktnaudžiavimą parlamentinėmis lėšomis. Pirmieji du jo siūlymai neįtiko Seimo valdybai.


Šiame straipsnyje: Parlamentinės išlaidosSeimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių