Seimas biudžeto projektą grąžino Vyriausybei

Kitų metų valstybės biudžetas iš Seimo grįžta į Vyriausybę, kuri turės įvertinti gausius parlamentarų pasiūlymus padidinti tam tikrų sričių finansavimą. Paprastai didžioji dauguma pasiūlymų atmetama.

Pirmasis svarstymas

Antradienį Seime surengtas 2010 metų valstybės biudžeto pirmasis svarstymas.

Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Kęstutis Glaveckas informavo, kad atskiri Seimo nariai bei parlamentiniai komitetai ir komisijos pateikė pasiūlymų net 1,25 milijardo litų padidinti išlaidas tam tikroms sritims. Tačiau komiteto vadovas atkreipė dėmesį, kad nėra galimybės visiems pasiūlymams pritarti. „Jeigu visam tam būtų pritarta, smarkiai išaugtų biudžeto deficitas, o tai būtų nepriimtina“, - sakė K.Glaveckas.

Jis valdančiųjų frakcijų vardu sveikino opozicijos partijas, parengusias savo alternatyvias ekonomines programas ir pasiūlymus. „Tik gaila, kad tos programos nepavirto alternatyviais biudžetais, kaip yra Skandinavijoje bei kitose demokratiškose valstybėse“, - kalbėjo K.Glaveckas.

BFK nusprendė pasiūlyti Vyriausybei kiek patobulinti projektą, atsižvelgiant į Valstybės kontrolės pastabas bei į kai kuriuos parlamentarų pateiktus pasiūlymus. „Komitetas pritaria tiems pasiūlymams, kuriais yra tik perskirstomi asignavimai, nekeičiant jų valdytojų ir neskiriant papildomo finansavimo“, - informavo K.Glaveckas.

Siūloma perskirstyti finansavimą

Dauguma Seimo komitetų iš esmės pritarė biudžeto projektui, bet visi be išimties pasiūlė bent minimaliai jį patobulinti, perskirstant dalį asignavimų, skiriant kiek didesnį finansavimą kai kurioms sritims.

Siūloma skirti daugiau lėšų kariuomenei, policijai, pasienio tarnybai, prokuratūrai, kai kuriems sveikatos apsaugos objektams, kultūrai, savivaldybėms, Afganistano atstatymui.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys teigė, kad šis komitetas rado, kaip galima būtų sutaupyti 336 milijonus litų. Todėl, pasak R.Dagio, „atranda galimybė kitaip perskirsčius asignavimus skirti daugiau nei numatyta lėšų socialinei sričiai“.

Bene griežčiausiai apie biudžetą pasisakė Audito komiteto pirmininkė, opozicinės Darbo partijos atstovė Loreta Graužinienė. „Projektas pateiktas neatsakingai. Neteisinga pensininkų sąskaita spręsti krizės sukeltas problemas. Matome daug taupymo rezervų, pradedant pačiomis ministerijomis ir žinybomis. Todėl siūlome projektą grąžinti iniciatoriams tobulinti, kad būtinai atsižvelgtų į pateiktas pastabas“, - sakė ji.

Skirtingos nuomonės

Diskusijų metu opozicinės frakcijos pranešė negalinčios pritarti biudžetui. „Šiuo biudžetu dar kartą atimsime iš tų, kurie negali apsiginti, dar kartą padidinsime mokesčius tiems, kurie dar juda ir nėra šešėlyje“, - sakė opozicijos lyderis, Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Pasak Socialdemokratų frakcijos seniūno Algirdo Butkevičiaus, biudžetas yra „chaotiškas ir nelankstus“.

„Tai negali būti nevilties biudžetas. Tai turi būti kūrybingas ateities metų planas“, - tikino Darbo partijos frakcijos vadovas Vytautas Gapšys. Kreipdamasis į premjerą Andrių Kubilių jis pareiškė tikįs, kad bus įsiklausyta į Darbo partijos anksčiau pateiktus pasiūlymus dėl biudžeto pajamų didinimo. „Tačiau dabartiniam projektui pritarti negalime“, - pabrėžė V.Gapšys.

„Nepersunktas nepagrįstomis iliuzijomis“

Valdantieji tikino, kad nėra galimybių šiuo sunkmečiu parengti socialiai kur kas patrauklesnį biudžetą.

Tėvynės sąjungos frakcijos narys Vitas Matuzas sakė, kad biudžetas subalansuotas, „nepersunktas nepagrįstomis iliuzijomis“. V.Matuzas priminė, kad pagal turimas prognozes 2010 metų antrajame pusmetyje jau galima tikėtis ekonomikos atsigavimo, kas gali lemti geresnes perspektyvas valstybės biudžetui.

„Kritika turėtų būti pozityvi, bet ne griaunanti valstybės pamatus. Mes esame pateikę savo pasiūlymus biudžetui. Daliai jų yra pritarta, dėl dalies dar diskutuojama“, - sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Audrius Endzinas.

Liberalų ir centro sąjungos frakcijos vadovas Jonas Liesys teigė, kad būtų katastrofa, jeigu kitų metų biudžetas nebūtų priimtas laiku. Todėl liberalcentristai pasisakė už tai, kad galų gale būtų pritarta Vyriausybėje pakoreguotam biudžetui.

Siūlė keisti valdininkų algų sistemą

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė tikino, kad jeigu dabartinė valdančioji koalicija pernai nesiimtų naktinių mokesčių perversmų, tuomet biudžetas esą šiemet gautų 3 mlrd. litų pajamų. Tai sukėlė šurmulį ir ironišką juoką toje Seimo salės pusėje, kurioje sėdi koalicijos atstovai.

Liberalcentristas Artūras Zuokas pasiūlė pakeisti Seimo ir Vyriausybės narių, visų valstybės tarnautojų algų struktūrą, susiejant darbo užmokestį su nacionalinės ekonomikos pasiekimais, su valstybės biudžeto vykdymu. Tai, pasak A.Zuoko, leistų sutaupyti ne vieną šimtą milijonų litų.

Apibendrindamas diskusijas premjeras A.Kubilius atmetė opozicijos nuogąstavimus, kad Lietuvos laukia bankrotas, jeigu toks biudžetas bus priimtas. „Su tokiu neatsakingu ir demagogišku opozicijos kalbėjimu greičiau bankrutuos ne Lietuva, bet pati opozicija“, - sakė Vyriausybės vadovas.

Jis pakartojo daugybę kartų girdėtą pareiškimą, kad valstybės pajamos nukrito į 2006 metų lygį, o išlaidos išlieka 2008-ųjų lygyje. „Turime problemų, jas valdome, bet negalime per vienerius metus įveikti to atsilikimo, prie kurio ėjome ankstesnių Vyriausybių „pastangomis“, - kalbėjo premjeras.

Po pirmojo svarstymo Seime valstybės biudžeto projektas grįžo Vyriausybei, kuri turi iki gruodžio 8-ąją numatyto antrojo svarstymo parlamente pateikti savo nuomonę dėl siūlomų pataisų biudžete. Biudžeto priėmimas planuojamas gruodžio 10 dieną.

Biudžeto deficito didinti neketina

Planuojama, kad valstybės biudžeto pajamos be Europos Sąjungos paramos sudarys 13,152 milijardo litų, arba 1,245 mlrd. litų mažiau nei šiemet. Kitų metų išlaidos, be ES lėšų, planuojama, sudarys maždaug 18,3 mlrd. litų, tai yra maždaug 891 milijonas litų mažiau nei šiemet.

Numatomas valstybės biudžeto deficitas – 5,15 mlrd. litų. Kartu su „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetais, bendras konsoliduotas deficitas kitąmet, planuojama, peržengs 7,3 mlrd. litų. Tai sudarys 9,5 procento bendrojo vidaus produkto (BVP).

Dalis partijų, tarp jų ir valdančiosios, tvirtina, kad nebūtų prieš biudžeto deficito padidinimą iki maždaug 10 proc. BVP, tokiu būdu išsprendžiant skylėtos „Sodros“ problemas.

Tačiau premjeras A.Kubilius bei kiti valdančiosios Tėvynės sąjungos vadovai deklaruoja pasipriešinimą konsoliduoto biudžeto deficito didinimui, nes tai pabrangintų Lietuvos skolinimosi galimybes ir atitinkamai padidintų išlaidas. „Atvirkščiai – mes siektume mažinti deficitą, o ne jį didinti“, - yra sakęs Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

ES paramos lėšos sudarys 7,891 mlrd. litų – beveik pusantro milijardo litų daugiau negu šiemet. Todėl bendros 2010 metų valstybės biudžeto pajamos kartu su ES lėšomis sudarys 21,044 mlrd. litų, o valstybės biudžeto asignavimai - 26,220 mlrd. litų.

ES lėšų dėka bendros valstybės biudžeto išlaidos, palyginus su 2009 metais, didėja apie 2 proc.


Gairės: biudžetas

Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Spalio 27-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 27-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 27-oji, ketvirtadienis, 44 savaitė. ...

 • Metų sekliai grąžina viltį
  Metų sekliai grąžina viltį

  Grožinėje literatūroje ir detektyviniuose filmuose policininkai dažniausiai vaizduojami kaip sumanūs, viską galintys žmonės. Realybė ne visada sutampa su šiuo įvaizdžiu. Pareigūnai mažai kam pasakoja apie savo kasdienybę, kuri neretai būn...

 • Kauno oro uostas rengiasi dideliems iššūkiams
  Kauno oro uostas rengiasi dideliems iššūkiams

  Nuo kitų metų liepos 14 dienos prasidėjus Tarptautinio Vilniaus oro uosto pakilimo tako rekonstrukcijai, Kauno (Karmėlavos) oro uostas taps pagrindiniais šalies oro vartais. ...

  1
 • Neringos kelio remontas: įmonės dar neatskleidžia
  Neringos kelio remontas: įmonės dar neatskleidžia

  Viešųjų pirkimų konkursas, kurio metu paaiškės, kas rekonstruos arteriją Smiltynėje nuo Naujosios perkėlos iki kelio Smiltynė–Nida, artėja pabaigos link. Liko suderinti ir pasirašyti sutartį. ...

 • Žvejų ginčas – aukščiausiame ES teisme
  Žvejų ginčas – aukščiausiame ES teisme

  Lietuvos valdžios institucijos ir teisinė sistema nesugebėjo išspręsti metų metus besitęsianti ginčą dėl strimelių ir šprotų kvotų skirstymo. Dabar jis bus sprendžiamas Teisingumo Teisme Liuksemburge, kuris yra aukščiausias E...

 • Apžvalgos bokšto idėja – visuomenės teismui
  Apžvalgos bokšto idėja – visuomenės teismui

  Apskrities I.Simonaitytės viešosios bibliotekos Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriuje eksponuojamas Klaipėdos muzikinio teatro dailininko Jono Sabaičio bokšto-švyturio maketas. Šio sumanymo autorius tikisi, kad visuomenė ...

  12
 • VSD siūloma papildomai skirti 2 mln. eurų
  VSD siūloma papildomai skirti 2 mln. eurų

  Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) siūlo ne mažinti asignavimus Valstybės saugumo departamentui (VSD), kaip numatyta kitų metų biudžeto projekte, o didinti 2 mln. eurų. ...

  2
 • Tarptautinę kontrabandininkų grupuotę likvidavę kriminalistai – geriausi
  Tarptautinę kontrabandininkų grupuotę likvidavę kriminalistai – geriausi

  Geriausiais 2016 m. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) detektyvais pripažinti du Kriminalinių procesų kontrolės organizavimo valdybos vyriausieji tyrėjai, demaskavę Baltarusijoje, Lietuvoje ir Latvijoje veikusią gerai organizuotą kontrabandinin...

 • Vyriausybė pritarė siūlymui registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles
  Vyriausybė pritarė siūlymui registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles

  Vyriausybė trečiadienį iš esmė pritarė siūlymui registruoti išankstinio mokėjimo SIM korteles. Jei dėl to bus galutinai sutarta, teks registruoti ne tik naujai išduodamas, bet ir senas korteles. ...

 • Kauno policijos vadovas: Rukloje padėtis tikrai nėra bloga
  Kauno policijos vadovas: Rukloje padėtis tikrai nėra bloga

  Reikia artimesnio bendravimo tarp Jonavos rajone esančio Ruklos miestelio gyventojų ir čia įsikūrusio Pabėgėlių priėmimo centro gyventojų, sako Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas. ...

  3
Daugiau straipsnių