Seimas atmetė siūlymą rengti pirmalaikius rinkimus

Seimas valdančiųjų balsais atmetė opozicijos pateiktą pasiūlymą vasarą rengti pirmalaikius naujojo parlamento rinkimus.

Reikėjo bent 85 balsų „už“

Antradienį Seimo posėdyje svarstytas nutarimo projektas šių metų liepos 22 dieną surengti pirmalaikius Seimo rinkimus.

Balsuojant po svarstymo nutarimui buvo pritarta 52 balsais prieš 24 ir 21 Seimo nariams susilaikius. Tačiau Seimo pirmininkė Irena Degutienė pasiūlė dėl šio nutarimo priėmimo tuojau pat balsuoti ypatingos skubos tvarka.

Surengus galutinį balsavimą nuspręsta atmesti pateiktąją iniciatyvą – už pirmalaikius rinkimus balsavo tik 50 Seimo narių, prieš buvo 24, susilaikė 25 parlamentarai.

Seimo nutarimui dėl pirmalaikių rinkimų paskelbimo priimti reikia ne mažiau kaip 85 parlamentarų sutikimo. Todėl šįkart nutarimui priimti pritrūko beveik trijų dešimčių balsų.

Pirmalaikius rinkimus balsavimu parėmė bemaž visa opozicija, prieš buvo valdančiosios koalicijos atstovai. Už pirmalaikius rinkimus balsavo tik vienas kitas valdančiųjų atstovas, tarp jų – ir I.Degutienė.

Spalį įvyks eiliniai rinkimai

Spalio 14 dieną įvyks eiliniai Seimo rinkimai. Dekretą dėl šios datos paskelbimo praėjusį trečiadienį pasirašė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Įsigaliojus šiam dekretui prasidėjo ir oficiali eilinių Seimo rinkimų politinė kampanija.

Prieš savaitę nutarimo projektui dėl pirmalaikių rinkimų Seimo posėdyje buvo pritarta po pateikimo. Tiesa, tuomet projekte buvo įrašyta kita pirmalaikių rinkimų data – birželio 3-oji. Tačiau per savaitę Seimo nariai pasiūlė nemažai kitokių datų, aiškindami tuo, kad iki birželio pradžios būtų nespėta tinkamai pasirengti rinkimams.

Siūlyta priešlaikinius rinkimus surengti birželio 17, liepos 8 ir liepos 22 dienomis. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pasirinko pastarąją datą – liepos 22-ąją, bei pateikė ją visam parlamentui apsispręsti.

Kiti šį klausimą svarstę komitetai pasiūlė Seimui atmesti pirmalaikių rinkimų iniciatyvą.

Nuomonės išsiskyrė

Antradienį Seimo posėdyje diskusijose dėl pirmalaikių rinkimų dalyvavusių parlamentarų nuomonės išsiskyrė.

Socialdemokratė Irena Šiaulienė teigė, kad „tolimesnis dabartinės valdančiosios daugumos valdymas yra neperspektyvus, todėl reikalinga kuo sparčiau surengti naujojo Seimo rinkimus ir naujai daugumai bei naujai Vyriausybei perduoti atsakomybę už šalį“. „Ši dauguma per savo darbą nei vienos problemos tinkamai nėra išsprendusi, todėl reikia kuo greičiau ją keisti. Turi būti nauja dauguma, visuomenė turi matyti naują perspektyvą“, - kalbėjo I.Šiaulienė.

Valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos atstovas Andrius Burba sakė, kad dabartinė valdančioji dauguma dar gali dirbti, ji turi per likusį iki eilinių rinkimų pusmetį baigti svarbius darbus, ypač energetikoje: „Visuomenės nuomonių apklausos aiškiai parodė, kad žmonės nenori pirmalaikių rinkimų, nes jie nieko gero neduos. Žmonės nori, kad dabartinis Seimas baigtų darbą“.

Pirmalaikių rinkimų iniciatorius Žilvinas Šilgalis kalbėjo, kad būtina anksčiau nei spalį surengti balsavimą dėl naujo Seimo. Tokiu atveju Vyriausioji rinkimų komisija, pasak politiko, turėtų gerokai sutrumpinti kai kurias pasirengimo rinkimams procedūras. „Niekas netrukdytų dabartinei valdančiajai koalicijai dirbti tuos svarbius darbus, apie kuriuos ji vis kalba, nes bet kuriuo atveju dabartinės kadencijos Seimas užbaigtų dabar vykstančią pavasario sesiją. Per ją viską galima padaryti, jeigu iš tikrųjų norima dirbti, o ne tik kalbėti“, - tvirtino Ž.Šilgalis.

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, apie pirmalaikius rinkimus galima būtų svarstyti tik tuo atveju, jei Seimui nepavyktų priimti racionalių sprendimų svarbiausias energetikos klausimais. „Svarbiausias uždavinys yra tinkamai, laiku ir efektyviai atlikti svarbiausius darbus. Šioje sesijoje iki rudens svarbiausia darbai yra susieti su svarbiausiais strateginiais energetikos projektais. O jeigu pasirodys, kad Seimas yra visiškai nebepajėgus priimti racionalių, atsakingų sprendimų, tik tuo atveju galima svarstyti, kad gal reikia paankstinti rinkimus kelis mėnesius“, - interviu Lietuvos radijui sakė Vyriausybės vadovas.

Svarstė jau ne kartą

Tiek dabartiniame, tiek ir ankstesniuose Seimuose yra buvę nemažai svarstymų surengti pirmalaikius rinkimus. Tačiau jie nuolat patirdavo nesėkmę dėl pernelyg menko parlamentarų, balsuojančiųjų „už“, skaičiaus.

Paskutinį kartą toks Seimo nutarimas svarstytas 2010 metų lapkritį.

Pastarąjį sykį politikai ėmė vėl intensyviai svarstyti pasiūlymą juos surengti prieš gerą mėnesį, kai apie jų galimybę prabilo Seimo pirmininkė Irena Degutienė. Tai ji padarė po to, kai Prezidentė D.Grybauskaitė nepatenkino premjero Andriaus Kubiliaus teikimo atleisti iš pareigų vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį.

Seimo vadovė „numetė“ į viešumą pirmalaikių rinkimų, kurie galėtų būti surengti vasaros pradžioje, idėją, tačiau nesiėmė jokių žingsnių jai įgyvendinti. Tai už ją paskubėjo padaryti Vilniaus mero Artūro Zuoko bendražygis Seime Ž.Šilgalis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Šaltasis karas

Šaltasis karas portretas
Dėl pliuralizmo ir Šaltojo karo Seimas turi baigti anksčiau savo kadenciją.

Lt. Pilietis

Lt. Pilietis portretas
Pirmalaikiai rinkimai turi vykti kuo skubiau.

romas

romas portretas
Be sansu kad butu pirmalaikiai,dar per ta pusmeti biski papleskit i savo kisenes,o paskui ateis kita isalkusi mine semunu ,o tie jau dabaiks mus.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių