Seimas atmetė Prezidentės veto – partijos nevykdys viešųjų pirkimų

Seimas sugebėjo atmesti Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto įstatymui, kuriuo partijoms numatomos išimtys vykdant viešuosius pirkimus.

Tai pirmas atvejis per pastaruosius kelerius metus, kai Seimas atmeta D.Grybauskaitės veto.

Bus priversta pasirašyti

Ketvirtadienį Seimas 77 balsais prieš 19 ir susilaikius 12 parlamentarų nepritarė šalies vadovės veto Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms, kuriomis buvo siūloma netaikyti viešųjų pirkimų procedūrų politinėms partijoms.

Norint atmesti veto, pakako 71 Seimo nario balso.

Todėl dabar galutinai įsigalios Seimo anksčiau priimtas įstatymas, kuriuo partijos išbraukiamos iš subjektų, vykdančių viešuosius pirkimus, sąrašo.

Pagal Konstituciją, Prezidentė privalo per tris dienas pasirašyti pakartotinai Seimo priimtą įstatymą, kurio vetavimui parlamentarai sugebėjo pasipriešinti.

Nesutiko su pasiūlymu

Prezidentė siūlė Viešųjų pirkimų įstatymą pakeisti, kad nebūtų numatytos išimtys partijoms vykdant viešuosius pirkimus. Jos pateiktame pasiūlyme buvo numatyta, kad „neskelbiant apie pirkimą būtų galima politinės kampanijos vykdymo tikslais pirkti reklamos, leidybos ir spausdinimo paslaugas“.

Tačiau Seimo nariai skeptiškai įvertino šį valstybės vadovės pasiūlymą.

Ekonomikos komiteto atstovas Kazimieras Kuzminskas pranešė: „Komitete balsų dauguma priimtas sprendimas nepritarti Prezidentės pateiktam pasiūlymui“.

„Nesakome, kad Prezidentės pataisa yra bloga. Ji yra gera, bet tobulintina. Juk rinkimai jau čia pat. Šis biudžetinio finansavimo klausimas partijoms „nukrito“ staiga, todėl jeigu mes nepriimsim tokio pasiūlymo, koks jis jau buvo priimtas Seimo, tai gali sutrikdyti atskirų partijų dalyvavimą rinkimų kampanijai. Konservatoriai balsuos už tai, kad įstatymas būtų priimtas be Prezidentės pasiūlytų pataisų. Bet tai netrukdo ruošti tokias pataisas, kurios užtikrintų skaidrų ir teisingą biudžetinių lėšų, skiriamų partijoms, panaudojimą“, - kalbėjo Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma.

Tiesa, kai kurie konservatoriai pasisakė už D.Grybauskaitės pataisą. Ją teigiamai įvertino ir premjeras Andrius Kubilius. Tačiau balsavime dėl Prezidentės veto jis nedalyvavo.

Gėdino kolegas

Neilgose diskusijose dalyvavę keli Seimo nariai sakė, kad negalima daryti partijoms išimčių dėl viešųjų pirkimų organizavimo. „Nederėtų pačioms partijoms ir patiems politikams daryti sau išimčių. Labai jau negražiai tai atrodo iš šono. Viešieji pirkimai ir yra tam, kad biudžeto pinigai būtų naudojami viešai ir skaidriai“, - sakė Žilvinas Šilgalis.

„Norime kažkodėl tapti išskirtiniai, pirmieji Europos Sąjungoje, kurie nori pritaikyti išimtį partijoms. Vaikų darželiai sugeba vykdyti viešuosius pirkimus, o partijos jau sako, kad nesugebės. Tai visiškai pagrįstai piktina visuomenę“, - pridūrė Rima Baškienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad specialiosios tarnybos „pasakė neigiamų pastabų“ pataisai dėl išimties taikymo partijoms, nes tai gali padidinti korupciją.

Dauguma Seimo narių nepritarė tokiai nuomonei. Už tai, kad Prezidentės veto būtų atmestas, balsavo visi opozicinių Darbo partijos, socialdemokratų, valdančiųjų liberalcentristų atstovai, didžioji dalis opozicinės Tvarkos ir teisingumo, valdančiosios Tėvynės sąjungos frakcijoa narių. D.Grybauskaitės veto balsavimu pritarė opozicinė Krikščionių partijos frakcija, dauguma valdančiojo Liberalų sąjūdžio atstovai bei kai kurie konservatoriai, dalis Mišrios Seimo narių grupės.

Pirmas atvejis per beveik 3 metus

Tai pirmas atvejis nuo D.Grybauskaitės inauguravimo Prezidento poste 2009 metų viduryje, kai Seimas atmeta jos veto. Iki šiol parlamentarai pritardavo visiems jos pateiktiems pasiūlymams dėl įstatymų grąžinimo pakartotinai svarstyti.

„Tenka konstatuoti, kad tai labai gėdingas Seimo sprendimas, kuris akivaizdžiai parodė, kad tuose sprendimuose, kurie susiję su partijomis, politikai linkę įnirtingai laikytis privilegijų ir, deja, nelinkę nusileisti“, - sakė Prezidentės patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė.

Pasak jos, dabar priimtasis įstatymas prieštarauja Europos Sąjungos teisei. „Vien dėl griežtų sankcijų mes turėsime imtis kažkokių veiksmų, kaip taisyti esamą situaciją, nes papildomai mokėti sankcijas iš biudžeto lėšų būtų per didelė našta“, - kalbėjo ji.

Už balsavo absoliuti dauguma

Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas Seimas priėmė kovo viduryje. Priimant įstatymą už balsavo net 91 parlamentaras, prieš buvo tik 15, susilaikė 17.

Pernai Seimas gerokai pakoregavo partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatymus. Be kita ko, buvo numatytas daug didesnės dotacijos partijoms iš biudžeto. Kartu su padidintu valstybiniu finansavimu buvo pakeistos ir viešųjų pirkimų taisyklės. Nustatyta, kad didesnius pinigus iš iždo gaunančios partijos privalo laikytis tokios pat pirkimų tvarkos, kokios taikomos visoms biudžetinėms įstaigoms – skelbti konkursus bet kokiems didesniems įsigijimams.

Ši Viešųjų pirkimų įstatymo pataisomis nustatyta tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Tačiau partijos neskubėjo registruotis viešųjų pirkimų sistemoje, neskelbė viešųjų pirkimų konkursų ir apskritai pristabdė bet kokius didesnius įsigijimus. Laukta, kol politikai galutinai apsispręs, ar iš tikrųjų naujosios Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos galios ir ateityje.

Seimo nariai gana vieningai ir be diskusijų balsavo už skubiai parengtas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas. Bet Prezidentė jas vetavo.


Šiame straipsnyje: viešieji pirkimaipartijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

666

666 portretas
aišku viena 77 kenkėjai , na ir dar 36 kurie neatejo i darba . Taigi nežinom net tų kenkėjų pavardžių jei tai buvo slaptas balsavimas , beje speju ked jie ir taip isvengtu atsakomybes juk tam ir sukurti istatymai kad tokie kaip jie galetu issisukt nuo atsakomybes . Beje kada pasirodys istatymas kad bolotiruotis i seima gales ir ne partinis , aaaaa ? partiniams nusikalteliams tai matyt labai trugdo

RINKIMŲ BOIKOTAVIMAS

RINKIMŲ BOIKOTAVIMAS portretas
PASAKYKIME NE KIAULIAŽMOGIAMS, PASAKYKIME NE RINKIMAMS, ESAMAM PARTINIAM REŽIMUI IR KIAULIAŽMOGIŲ VALDŽIAI.

rj

rj portretas
pritariu visu100%.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių