Seimas apgailestaudamas neprieštaravo P.Malakausko atsistatydinimui (papildyta 12.35 val.)

Seimas pritarė Povilo Malakausko atsistatydinimui iš valstybės saugumo vadovo pareigų. Nemaža dalis parlamentarų tvirtino balsavę už saugumo šefo pasitraukimą apgailestaudami, kad išeina geras specialistas.

Dėkojo už darbą

Ketvirtadienį 82 Seimo nariai balsavo už P.Malakausko atsistatydinimą iš Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pareigų. Prieš buvo 3, susilaikė 12 parlamentarų.

Diskusijų metu ne vienas Seimo narys tvirtino vertinantis P.Malakauską kaip gerą specialistą, kuris buvo priverstas išeiti iš aukštų pareigų dėl patirto spaudimo tai padaryti.

„Dėkojame, generole, už labai gerą darbą valstybės labui. Tenka tik apgailestauti, kad išeinate“, - kalbėjo valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos atstovas Vytautas Bogušis.

Jis priminė, kad VSD vadovas atleidžiamas istorinę dieną – 1926 metų gruodžio 17-ąją Lietuvoje buvo įvykdytas nedemokratinis perversmas. Tačiau V.Bogušis niekaip nesusiejo šio istorinio įvykio su pastaruoju laikotarpiu.

Pasak opozicijos lyderio, Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūno Valentino Mazuronio, VSD vadovas buvo priverstas trauktis. „Kaip supratau, generolą tiesiog „užkniso“ politiniai bandymai įtakoti instituciją. Vadovas išeina, bandydamas išsaugoti departamentą. Jam atrodo, kad šis žingsnis padės stiprinti darbą. Man taip neatrodo“, - sakė jis.

Ragino nepolitizuoti

Valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma ragino nepolitizuoti asmeninio saugumo šefo apsisprendimo trauktis. „Atsistatydinimo pareiškimą jis parašė laisva valia, niekieno nespaudžiamas ir neverčiamas. Gaila, kad esant ir tokiai aiškiai situacijai kai kurie Seimo nariai ir frakcijos randa vietos tuščiam politikavimui“, - sakė J.Razma.

Jis pareiškė tikįs, kad vadovo pakeitimas leis pertvarkyti VSD: „Visa ši istorija primena mums neišspręstas VSD problemas – nepakankamas visuomenės pasitikėjimas, nepakankama parlamentinė kontrolė, neatliktos struktūrinės reformos. Tikėkimės, kad bus gera proga, pakeitus vadovą, atlikti tas reformas, kurioms toną užduos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sudarytos darbo grupės parengta nauja žvalgybos koncepcija“.

Opozicija, nors ir apgailestaudama dėl P.Malakausko atsistatydinimo, vis dėlto pritarė šiam žingsniui. „Jis turėtų būti remtinas, nes žmogus negali visą laiką kovoti. Be to, turime vilties, kad Prezidentė parodys principingumą ir neleis konservatoriams visur susodinti sau lojalius ir paklusnius žmones“, - sakė V.Mazuronis.

Pagrindo tokioms viltims jam suteikė pastarųjų dienų įvykiai, kai Prezidentė pareikalavo atšaukti Mečį Laurinkų iš ambasadoriaus Gruzijoje pareigų. „Tai leidžia sakyti – valstybininkų klanas aižėja ir tai yra gerai. Tai leidžia tikėtis, kad Prezidentė ieškos tokio kandidato į saugumo vadus, kuris sugebės atsispirti įvairių grupuočių, įskaitant ir politines bei verslo, bandymui įtakoti tą instituciją“, - kalbėjo opozicijos lyderis.

„Įkando“ Prezidentei

Tuo tarpu valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis Arūnas Valinskas visai kitaip traktavo valstybės vadovės pastarojo laikotarpio veiksmus bei pareiškimus. „Atkreipiame dėmesį, kad vis labiau tolstame nuo parlamentinės valstybės. Vis dažniau nepraėję lojalumo testo negali užimti atitinkamų pareigų“, - neigiamas tendencijas įvardijo jis.

A.Valinskas leido suprasti, kad Prezidentė pernelyg piktnaudžiauja pareiškimais apie tam tikrų pareigūnų darbą ar nelojalumą: „Tiek daug nemotyvuotų pasisakymų iš aukščiausių pareigūnų neteko girdėti per visą nepriklausomybės istoriją“.

TPP vadovas piktinosi, kad atleidžiamas ne tik VSD vadovas, bet ir ambasadorius Gruzijoje M.Laurinkus. „Kažkodėl reikia atšaukti ne tik dabartinį VSD vadovą, bet ir buvusį, kuris buvo geras ambasadorius Ispanijoje, geras ambasadorius Gruzijoje“, - stebėjosi A.Valinskas.

Jis pranešė, kad TPP frakcija balsavime dėl P.Malakausko atsistatydinimo nedalyvaus.

Pasitraukė nelaiku

Opozicinės Socialdemokratų partijos atstovas Vytenis Andriukaitis tvirtino manąs, kad VSD vadovas atsistatydina nelaiku. Esą tai reikėjo padaryti arba praėjusią vasarą, kai pareigas pradėjo eiti nauja Prezidentė ir dar nebuvo prasidėjęs parlamentinis tyrimas dėl Lietuvoje galėjusio egzistuoti slapto amerikiečių kalėjimo, arba po savaitės kitos, kai šio parlamentinio tyrimo išvados jau bus paskelbtos. „Dabar neabejotinai šis atsistatydinimas bus siejamas su pačiu tyrimu, o ne jo rezultatais. Ar nebus kalbų, kad saugumo vadovas bėga nuo atsakomybės? Galima buvo ir šiek tiek palaukti. Sprendžiame šį klausimą labai nepalankiame politiniame kontekste“, - sakė V.Andriukaitis.

Pats P.Malakauskas po balsavimo pareiškė padėką Seimui už bendrą darbą. „Be abejo, viską galima padaryti geriau. Esu tikras, kad visos numatytos reformos bus baigtos. Dėkoju ir tiems, kurie mus kritikavo. Tačiau labiausiai padėkoti noriu tiems Seimo nariams, kurie nepriklausomai nuo politinių pažiūrų, vadovavosi žmogiškumo vertybėmis, kas man ypač svarbu“, - sakė jis.

VSD vadovo atsistatydinimas bus patvirtintas tuomet, kai atitinkamą dekretą pasirašys Prezidentė D.Grybauskaitė.

P.Malakauskas saugumo šefu tapo 2007 metų birželį.


Šiame straipsnyje: Malakauskas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių