A. Salamakinas: dėl skalūnų dujų apsispręsime šią savaitę

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas šią savaitę žada apsispręsti dėl skalūnų dujų išgavimo Lietuvoje.

Komiteto vadovas Algimantas Salamakinas BNS sakė, kad balsavimui siūlomi nuo radikaliausio - stabdyti skalūnų dujų žvalgybos konkursą - iki saikaus varianto - pavesti mokslininkams per kelias savaites pateikti išvadą.

„Gali būti komiteto ir toks sprendimas, kad nepriimti jokio sprendimo, kol nebus gauta mokslininkų išvada. Nes dabar dėl skalūnų dujų diskutuoja tik ne jie, o nelabai susigaudantys politikai, žurnalistai ir suinteresuoti asmenys - “LL investicijos", - teigė A.Salamakinas.

Dar viena išeitis, anot jo, - leisti šiuo klausimu apsispręsti Seimui.

„Rasim būdų“, - atsakė parlamentaras, paklaustas, ar Seimas turėtų keisti įstatymą, ar priimti naują, ar balsuoti dėl kito teisės akto.

Komiteto vadovas informavo pirmadienį paprašęs Geologijos tarnybos pateikti turimas sutartis ar ketinimų protokolus dėl skalūnų dujų paieškos. Parlamentarus domina atsakomybė dėl nelaimių, žvalgant ir išgaunant šias dujas.

„Mums neaišku, pavyzdžiui, kur bus dedamas užterštas vanduo“, - BNS aiškino komiteto pirmininkas.

Kol kas su JAV energetikos bendrove „Chevron“, kuri vienintelė pateikė paraišką tarptautiniam skalūnų dujų bei naftos paieškos ir gavybos Šilutės-Tauragės plote vakarų Lietuvoje konkursui, nėra pasirašyta jokių sutarčių ar ketinimų protokolų - tik vasario viduryje Geologijos tarnyba turi pateikti savo išvadas dėl amerikiečių pasiūlymo. Konkurso laimėtojas turėtų paaiškėti per 60 dienų nuo pasiūlymo pateikimo sausio 14-ąją.

„Chevron“, pasak premjero Algirdo Butkevičiaus, darbus nori pradėti jau balandį.

Jei „Chevron“ bus pripažinta konkurso laimėtoja, ji į žvalgybos darbus 1,8 tūkst. kvadratinių kilometrų plote turės investuoti ne mažiau kaip 80 mln. litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kęstas

Kęstas portretas
Konservatorių problemos energetikoje Sujudo konservatoriai su propagandiniais straipsniais skalūnų dujų gamybos Lietuvoje naudai. Neseniai motiną vogti privertęs ir gėdingai atsistatydinęs buvęs ministras Kreivys pasisakė. Tik politika, nieko naujo. Šedbaro pasisakyme svarbiausia ta pati pati politika, kaip ir Kreivio. Bet Šedbaras tiesiai šviesiai, kaimiškai parašė apie tariamą naudą visiems, kas pasirašys sutartis ir atnešė žinių iš tariamų specialistų burnų. Todėl panagrinėkime jo rašinėlį plačiau. _Specialistų teigimu, minėtos cheminės medžiagos neužterš nei vandens, nei žemės, nes mes jas naudojame kasdien, jos nekenksmingos aplinkai, tuo labiau, kad jas žvalgytojai privalės surinkti ir utilizuoti [1]._ Jei tos medžiagos yra reikalingos mūsų organizmui, kaip vanduo ir oras, jei jos neužterš nei vandens, nei žemės, nei dangaus, jei angelai tiesiog jose maudosi, tai kam jas tada reikia surinkti ir utilizuoti? Juk to užteršto vandens kiekiai yra didžiuliai. Gal žvalgytojai turi pernelyg daug pinigų? Ištrūkusios dujos teršia orą. _Per milijoną skalūnų gavybos gręžinių turinčioje JAV per visą istoriją būta pavienių atvejų, kad kažkas netikėto nutiko, tačiau ten dujos, lyginant su Europa, atpigo perpus._ Kas tai per pavieniai atvejai, kuo jie žymūs, jei viskas buvo daroma su pienu ir medum? Realybė yra ne tokia šviesi. Technika, kuri visą dujų gamybos darbą atlieka, yra sunki ir jos būna daug. Greitai išmala kelius, sukelia daug dulkių. Sulūžta dažnai. Todėl tų labai naudingų anot S.Šedbaro jūsų sveikatai skysčių atsitiktiniai, nepageidaujami, išsiliejimai yra dažni. Patenka į geriamą vandenį. Žmonės, kurie užplūsta dirbti į tas vietoves, kur vyksta dujų gavyba, yra svetimi. Jiems nerūpi jūsų gražus slėnis. Jie ten įrengia tvenkinius tiems skysčiams saugoti. Kai dujų kaina nukrenta tiek, kad gavyba toliau nebeapsimoka, jie dingsta taip greitai, kad vagonėliuose lieka neišgerta dar šilta kava.Vagių krašte (prisimink Kreivio mamą) mes tampame ne iškasenomis turtinga Norvegija, o išalinta kelis turčius tarp milijonų turinti Nigerija. Ar mes norime tokiose sąlygose gyventi? Pagalvokime. Užuojauta konservatoriams. Jų argumentas, kad naujos atominės statyba Lietuvoje pakenks rusams, todėl verta tą nuostolingą atominę statyti, neįtikino Lietuvos žmones. Kodėl dabar konservatoriai stumia nuostolingą skalūnų dujų gavybą Lietuvoje? Atspėjote, svarbiausia, tų dujų gavyba pakenks rusams. Darykime sau žalą, nuodykim Lietuvą, kad tik rusai turėtų kokių nors tariamų sunkumų. Tai nevykusi, jau nebeįtikinanti lietuvius, argumentacija. Konservatoriai nemato realaus gyvenimo, mato tik rusus. Juk jie nieko nebemoka, tik su rusais kariauti. Skaityk daugiau, suvesdamas Google: mokslas-studijos ekonomika.

Valys

Valys portretas
Geriausias sprendimas, kurį gali priimti p.Salamakinas, tai nedaryti jokio sprendimo. Sprendžiant tokius dalykus, reikia turėti geologijos bei geofizikos žinių. Kiek žinome, besimokydamas Radviliškio profkėje jis tokių žinių nėra įgijęs.

P.Morkūnas

P.Morkūnas portretas
A tai jau gavo šeimininkų iš Rytų nurodymus?
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių