Rusijos prezidentas nori lietuvių požiūrio pasikeitimo

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas santykius su Lietuva ir kitomis Baltijos valstybėmis pasirengęs gerinti tik tuo atveju, jeigu „artės abiejų pusių ne tik pragmatiniai, bet ir ideologiniai bei moraliniai požiūriai“, be to, jeigu Baltijos šalys, pasak Rusijos vadovo, „nebelaužys istorijos“.

Sukėlė nemenkų organizacinių problemų

Bene pagrindiniu trečiadienį Maskvoje prasidėjusio Europos ir Azijos žiniasklaidos forumo akcentu tapo D.Medvedevo apsilankymas, beje, iš anksto neįrašytas į oficialią darbotvarkę, nors apie tai buvo pranešama neoficialiai.

Šis maždaug 40 minučių užtrukęs įvykis sukėlė ne tik didžiausią forumo dalyvių susidomėjimą, bet ir didžiausias problemas jo organizatoriams. Keli šimtai iš Nepriklausomų valstybių sandraugos bei Baltijos šalių suvažiavusių žurnalistų buvo priversti ne vieną valandą laukti rusiškame šaltyje, kol juos patikrins saugumo struktūrų darbuotojai ir įleis į renginio vietą.

Šiaip gana prašmatiniai organizuoto forumo dalyviai neslėpė savo nepasitenkinimo tokiu nepasirengimu kur kas didesniems saugumo užtikrinimo iššūkiams, nei būtų imtasi, jeigu renginyje nedalyvautų Rusijos prezidentas. 

Į salę nediduko ūgio, pilku kostiumu dėvintis, tamsiai mėlyną kaklaraištį pasirišęs ir juodus blizgančius batus avintis D.Medvedevas sparčiu žingsniu įėjo kiek vėluodamas, nei buvo neoficialiai pranešta. Susirinkę žurnalistai pasveikino jį ne tik plojimais, bet ir atsistojimu.

Įžanginėje kalboje Rusijos vadovas daug kalbėjo apie žiniasklaidą, spaudos laisvę, naująsias technologijas, pasigyrė jau beveik metus turintis savo blogą internete. “Tai puikus bendravimo būdas, be to, nors šiek tiek pasijunti žurnalistu”, - sakė D.Medvedevas.

Nenori, kad būtų “laužoma” istorija

Kai atėjo laikas žurnalistų klausimams, be kitų Rusijos prezidentas buvo paklaustas ir apie jo vadovaujamos šalies santykius su Lietuva ir apskritai Baltijos valstybėmis.

„Aš labai norėčiau, kad mūsų santykiai būtų geresni. Ypač pragmatiniu požiūriu - prekyba, turizmas, dvišaliai aukšto ir aukščiausio rango vizitai“, - sakė D.Medvedevas.

Jis vylėsi, kad, Lietuvos Prezidente tapus Daliai Grybauskaitei, atsiras galimybė pakeisti dvišalių santykių pobūdį: „Dabar matau, kad yra galimybė pagerinti santykius“. D.Medvedevas prisiminė kelis kartus pasikalbėjęs su D.Grybauskaite. Paskutinį kartą - per Berlyno sienos griuvimo 20-mečio minėjimą Vokietijos sostinėje. „Esame pasikalbėję su Prezidente kelis kartus, buvome trumpam susitikę Berlyne. Ir aptarėme tai, kas galėtų būti pavadinta santykių pagerinimo perspektyva. Yra tokių galimybių“, - sakė Rusijos vadovas.

Pasak D.Medvedevo, dabartinėmis krizės sąlygomis reikėtų kuo daugiau „kalbėtis apie dvišalius prekybinius santykius, jų vystymą“.

„Mes dabar lyg ir bandome vienas kitą iš naujo pažinti“, - pastebėjo Rusijos prezidentas. Tačiau jis leido suprasti, kad Baltijos valstybės turi būti geranoriškesnės Rusijai, pritarti jos pozicijai įvairiais klausimais. Ypač rusams jautrus istorijos suvokimas ir vertinimas.

„Kai suartės ne tik pragmatiniai, bet ir ideologiniai, sakyčiau, moraliniai požiūriai, tuomet ir bus pastebimas akivaizdus progresas dvišalių santykių srityje“, - kalbėjo D.Medvedevas. „Reikia prisiminti, kas mus vienija. Labai svarbu nepamiršti ir nelaužyti istorijos. Tai tiesiog nenaudinga“, - pridūrė jis.

Pajuokavo apie spaudos laisvę Uzbekistane

Dalyvaudamas žiniasklaidos forume D.Medvedevas be kita ko pademonstravo gana subtilų humoro jausmą. Kai žurnalistas iš Uzbekistano pasiteiravo apie spaudos ir žodžio laisvę Rusijoje, D.Medvedevas neslėpdamas ironijos atsakė: „Aš tikiuosi, Uzbekistane viskas gerai su žodžio laisve...“.

Vidurinės Azijos valstybės pasižymi autoritariniais režimais ir smaugiamomis demokratinėmis laisvėmis bei teisėmis.

Rusijos vadovas įsitikinęs, kad jo šalyje yra pakankamai laikomasi spaudos bei žodžio laisvės. „Priešingu atveju nebūtų štai tokios konferencijos, kokia čia vyksta. Su spaudos laisve viskas pas mus gerai. Svarbiausias principas - žurnalistas turi sakyti tiesą“, - pastebėjo jis.

D.Medvedevas  taip pat atsakė į klausimą apie gamtinių dujų tiekimą Ukrainai bei per ją - tranzitu Europai. Rusijos prezidentas pareiškė tikįs, kad bus laikomasi ilgalaikių susitarimų, pasirašytu su Kijevu dėl dujų tiekimo ir tranzito. D.Medvedevas informavo, kad pastaruoju metu ukrainiečiai tvarkingai atsiskaito už tiekiamas dujas.

Pareklamavo savo siūlymą dėl saugumo

Atsakydamas į klausimus apie santykius su Gruzija, Rusijos vadovas pakartojo neketinąs turėti jokių kontaktų su dabartiniu gruzinų lyderiu Michailu Saakašviliu. Tačiau, pasak D.Medvedevo, gali būti išspręsti kai kurie „buitinio lygmens“ dvišalių santykių klausimai - tiesioginiai aviareisai iš Maskvos į Tbilisį, pasienio kontrolės punktų atidarymas, prekybiniai santykiai.

Be to, D.Medvedevas atkreipė dėmesį į savo pastarosiomis dienomis parodytą iniciatyvą - pateikti pasiūlymus pasaulio valstybių lyderiams dėl naujos tarptautinės saugumo užtikrinimo sistemos. Rusijos prezidento nuomone, tarptautinio saugumo dabar nebeužtikrina nei Jungtinės Tautos, nei Europos saugumo ir bendradarbivaimo organizacija, nei netgi NATO ar kai kurias Rusijos įtakoje likusias postsovietines valstybes vienijanti Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija.

Rusijos prezidentas pripažino, kad jo šalyje pasitaiko tautinės neapykantos apraiškų, tačiau esą su tuo aktyviai kovojama.

Po to, kai D.Medvedevas pakalbėjo ir išskubėjo  iš žiniasklaidos forumo Maskvoje, jo dalyviai jau neberodė didesnio susidomėjimo diskusijomis apie „bendrą informacinę erdvę“ arba „bendradarbiavimą žiniasklaidos srityje“. Kartu su Rusijos prezidentu iš forumo vietos kaip vėju nupūtė mažiausiai tris dešimtis apsaugos tarnybų darbuotojų, taip pat praktiškai visas rusų televizijų kameras, gausiai suvažiavusias į D.Medvedevo pokalbį su žurnalistais.


Šiame straipsnyje: Medvedevasrusijos prezidentas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių