Rusija okupacijos žalos atlyginimą lygina su Saulės sistemos pakeitimu

Rusijos atstovai ironiškai pakomentavo Lietuvos Vyriausybės planus sudaryti specialią komisiją, kuri rengtų derybines nuostatas ir veiksmų planą siekiant atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

Rusijos žmogaus teisių ombudsmenas Vladimiras Lukinas pareiškė, kad jei Lietuva nori, ji gali kurti komisiją nors ir dėl Saulės sistemos pakeitimo. Tuo metu Rusijos federacijos tarybos vicepirmininkas Aleksandras Toršinas pasiūlė okupacijos žalos atlyginimo sumą, kurią yra įvardijusi Lietuva, atiduoti išlikusiais sovietiniais rubliais.

„Niekas negali uždrausti Lietuvau reikšti šias pretenzijas. Tačiau mums niekas negali uždrausti nekreipti į jas dėmesio. (...) Aš įsitikinęs, kad jei jie kurs kokias nors pretenzijas, tai mes atsakydami sukursime pretenzijas, kurios bus ne menkesnės, o tikriausiai ir didesnės“, - V.Lukiną cituoja naujienų agentūra Interfax.

„Savo teritorijoje Lietuva turi teisę sukurti kokią nori komisiją, tame tarpe ir dėl Saulės sistemos pakeitimo. Be abejonių, tai jų reikalas. Jei jie nori rimto dialogo apie praeitį, dėl istorijos, aš asmeniškai nebūčiau prieš, tačiau rimto ir objektyvaus skaičiavimo pagrindu: kas ir ką ten pastatė, kokia žala padaryta Rusijos regionams dėl gyventojų perkėlimo į Lietuvą gamykloms statyti, prarastas pelnas. Yra daug ko, apie ką galima pakalbėti artimiausius 15-20, o gal ir 30 metų“, - dėstė Rusijos žmogaus teisių gynėjas.Lietuvos Vyriausybė trečiadienį nutarė sudaryti specialią komisiją, kuri rengs derybines nuostatas ir veiksmų planą siekiant atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

„Jei kalbėti rimtai, tokie istoriniai ieškiniai visiškai beprasmiai. Yra vienintelis jų tikslas - vidaus politika. Ten yra vidaus politika, žmonės rungiasi vaizduodami kietus patriotus. Tai jų asmeninis reikalas, mums geriau į tai nekreipti dėmesio“, - komentavo V.Lukinas.

Savo ruožtu Rusijos federacijos tarybos vicepirmininkas Aleksandras Toršinas pasiūlė okupacijos žalos atlyginimo sumą Lietuvai atiduoti išlikusiais sovietiniais rubliais.

„Aš siūlau išmokėtį tą sumą Lietuvai, tačiau sovietinių rublių ekvivalentu skaičiuojant po 90 centrų už rublį. Juk kalbama apie sovietinę okupacija, o pas mus yra išlikęs didžiulis kiekis sovietinių pinigų. Mes tiesiog nežinojome, kur juos dėti“, - kalbėjo A.Toršinas.

Naujajai Lietuvoje kuriamai komisijai vadovaus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.Joje taip pat dirbs Užsienio reikalų, Teisingumo, Kultūros ministerijų atstovai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Povilas Jakučionis, istorikas Algimantas Kasparavičius, Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorė Virginija Čijunskienė, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacijų režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovas Ronaldas Račinskas.

Komisijai pavesta iki liepos pirmosios pateikti „SSRS okupacijos žalos atlyginimo derybines nuostatas ir veiksmų planą“. Komisija taip pat nagrinėtų ir nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje 1991-1993 metais Rusijos kariuomenės padarytą žalą. Anksčiau siūlyta komisijai savo išvadas pateikti iki birželio 14-osios, bet, T.B.Burauskaitės prašymu, Vyriausybė skyrė daugiau laiko.2000-ųjų birželį Seimas priėmė įstatymą „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, tačiau realių žingsnių vykdyti šį įstatymą nesiimta.

Rusija pastaraisiais metais neigia, kad Baltijos šalys buvo okupuotos.Lietuva anksčiau yra skaičiavusi, kad SSRS okupacijos padaryta žala gali siekti apie 80 mlrd. litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

gile

gile portretas
gal geriau paskaiciuokite kokiab zala Lietuvai patys padare nuo1991m

nestebina

nestebina portretas
ko gi dar sulauksi is vagiu,banditu ir zudiku salies.

Copy

Copy portretas
istorija parodė, kad lietuvius turi prižiūrėt griežtas šeiminikas, nes kitaip jie suės vienas kitą.
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių