R.Šukys nemato priežasčių stabdyti GMP sistemos pertvarką

Seimo Sveikatos reikalų komitetui pasiūlius dešimtyje savivaldybių atidėti greitosios pagalbos (GMP) reformos terminus, Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys sako nematantis tam priežasčių.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) penktadienį išplatintame pranešime pažymi, kad ketverius metus rengta, pereinamąjį vienų metų pasirengimo laikotarpį turėjusi GMP pertvarka vykdoma sėkmingai.

„Dėl siaurų asmeninių, o ne pacientų interesų, pavienės savivaldybės bei suinteresuoti politikai ir interesų grupės bando stabdyti GMP reformos eigą. Įvertindamas faktines aplinkybes, darbo rezultatus Sveikatos apsaugos ministras nemato objektyvių priežasčių, kodėl operatyvesnę pagalbą pacientui ir efektyvesnį sistemai skirtų lėšų naudojimą įgalinanti GMP sistemos pertvarka turėtų būti stabdoma“, - sakoma ministerijos pranešime.

R.Šukys pabrėžia, kad reformos tikslas - ne taupymas, o kokybiškesnės ir saugesnės GMP paslaugos pacientams bei skaidrus ir efektyvus sistemai išlaikyti skirtų mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimas.

„GMP finansavimas ne tik ne mažėja, bet net šiek tiek didėja. GMP paslaugos visą laiką buvo ir išlieka SAM prioritetu, todėl net krizės įkarštyje joms mažiausiai buvo “veržiami„ diržai, o pastaraisiais metais skiriama daugiau pinigų: 2010-iais GMP paslaugoms apmokėti skirta 134 mln. litų, o šiemet - 141 mln. litų“, - teigia ministerija.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas trečiadienį priėmė protokolinį sprendimą, kuriuo siūlo dešimtyje kaimiškų savivaldybių atidėti GMP reformos įgyvendinimo terminus, nes ten reformai dar nepasirengta. Parlamentarai prašo rugsėjį pateikti informaciją, kaip vyksta GMP reforma šiose savivaldybėse, o pačią reformą ten pristabdyti iki gruodžio.

Parlamentą pasiekė Pagėgių, Molėtų, Jonavos, Rokiškio, Pasvalio, Biržų, Panevėžio rajono, Anykščių, Skuodo, Marijampolės savivaldybių ir GMP stočių darbuotojų raštai, kad numatyta reforma gali smarkiai pakenkti gyventojams, nes turi sumažėti greitosios medicinos pagalbos brigadų.

„Be abejo, SAM inicijuota GMP pertvarka, kaip ir bet kuri kita naujovė, ne iš karto ir ne visų priimama noriai. Tuo, deja neretai spekuliatyviai naudojasi kai kurių rajonų politikai, nenorintys prarasti turėtos įtakos GMP darbui bei ligšiolinės neefektyvios sistemos išsaugojimu suinteresuotos interesų grupės. Tačiau be priešrinkiminio politikų spaudimo, nėra jokių objektyvių faktų ir argumentų, kodėl sėkmingai startavusi pertvarka turėtų būti stabdoma, o nenorinčioms keistis savivaldybėms - daromos išimtys“, - teigia R.Šukys.

Pasak SAM, palyginus su kitomis kaimyninėmis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvoje pagal užimamą teritoriją ir gyventojų skaičių yra neproporcingai daug GMP dispečerinių tarnybų ir GMP stočių.

Dėl to neracionaliai, neefektyviai ir ne visada skaidriai, ką yra pripažinę ir Valstybės auditoriai, yra panaudojami GMP sistemai išlaikyti skirti mokesčių mokėtojų pinigai.Ministerija aiškina, kad, pavyzdžiui, Estijoje yra trys centralizuotos dispečerinės tarnybos, kurias planuojama dar labiau stambinti iki dviejų tarnybų.

Latvijoje veikia viena GMP dispečerinė tarnyba. Lenkijos sostinę Varšuvą (1,6 mln. gyventojų) aptarnauja irgi tik viena dispečerinė tarnyba.Iki šiol viena GMP brigada turėdavo aptarnauti kaimiškosiose savivaldybėse nuo 10 iki 18 tūkstančių, o miestuose - nuo 12 iki 21 tūkstančio žmonių.

Pagal naują sistemą kiekviena GMP brigada aptarnauja maždaug 16 tūkst. žmonių kaimo vietovėse ir 18 tūkst. miestuose. Pagal ministerijos planą, vietoj 56 dispečerinių tarnybų šios funkcijos turi būti sukoncentruotos dešimtyje buvusių apskričių centrų."Sustambinti dispečeriniai centrai gali efektyviau stebėti ir paskirstyti visas jo pavaldume esančias GMP brigadas.

Paprastai kalbant, jeigu anksčiau konkretaus rajono pacientams tekdavo laukti kol jų rajoną aptarnaujančios GMP brigados sugrįš po iškvietimų, tai po ministerijos inicijuotos pertvarkos kelis rajonus jungianti apskrities centro dispečerinė gali į pagalbą pasiųsti artimiausią nuo įvykio vietos esančią GMP brigadą, net jei ji ir nepriklauso konkrečiai savivaldybei", - dėsto SAM.


Šiame straipsnyje: greitoji pagalbaGMP

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Dėl netinkamai įrengtų sūpynių sostinės parke – nuolatinės mažamečių traumos
  Dėl netinkamai įrengtų sūpynių sostinės parke – nuolatinės mažamečių traumos

  Šią vasarą imta garsiai kalbėti apie sostinės gyventojų bei visų svečių pamėgtame Bernardinų sode įrengtas supynės vaikams, vadinamąjį paukščių lizdą. Pasirodo, nebe pirmus metus vaikai šiame „lizde“ patiria si...

 • Joniškio rajone iš kavinės voljero pabėgo meška
  Joniškio rajone iš kavinės voljero pabėgo meška

  Penktadienio vakarą Joniškio rajone iš kaimo kavinės voljero pabėgo meška, pranešė Bendrasis pagalbos centras. ...

  1
 • Traukinių maršrutai Lietuvoje, kuriais nemokamai veš dviračius
  Traukinių maršrutai Lietuvoje, kuriais nemokamai veš dviračius

  „Lietuvos geležinkeliai" kviečia keliauti ekologiškai ir atrasti kitokią Lietuvą. Keleiviams pristatomi maršrutai į penkis regioninius parkus, kuriuose – net 25 lankytinos vietos, o visomis šiomis kryptimis dvirači...

 • Ar XXI a. vaikai – tikrai beraščiai?
  Ar XXI a. vaikai – tikrai beraščiai?

  Į šį klausimą unikaliam projektui vadovaujanti dr. L.Vaicekauskienė atsakytų abejone. Jos tyrėjų komandos tikslas – rasti argumentų, kurie patvirtintų arba paneigtų paplitusią nuomonę, esą šiuolaikinis jaunimas yra mažiau ra&s...

 • Mokslininkų tyrimų objektas – moksleivių sąsiuviniai
  Mokslininkų tyrimų objektas – moksleivių sąsiuviniai

  Lietuvių kalbos instituto mokslininkai pasiryžę įvertinti šalies vaikų ir jaunuolių raštingumo raidą. Jų tyrimo objektas – moksleivių  diktantai, rašinėliai, užrašyti nuo pat XX a. pradžios iki mūsų dienų. ...

 • Lietuvos futbolo federacija neteko ilgametės kolegės
  Lietuvos futbolo federacija neteko ilgametės kolegės

  Rugpjūčio 18 d. po sunkios ligos mirė ilgametė Lietuvos futbolo federacijos atstovė žiniasklaidai Vaiva Zizaitė. ...

 • Vietoj nuogalių pliažuose – šuniukai
  Vietoj nuogalių pliažuose – šuniukai

  Pakeitus higienos normą, kad paplūdimiuose savivaldybės turi numatyti zoną, kur būtų galima atsivesti šunis, neišvengiama nesusipratimų ir konfliktų. Gelbėtojai nespėja drausminti į oficialius pliažus besiveržiančių šeiminin...

 • Metų jūrininkas ramybės nemėgsta
  Metų jūrininkas ramybės nemėgsta

  Klaipėdietis jūrų kapitonas Juozas Liepuonius neseniai grįžo iš misijos prie Afrikos krantų – vadovavo karinei fregatai, saugančiai vienos Libijoje dirbančios korporacijos inžinierius. Ši šalis vis dar apimta sumaišti...

 • Laukia vėsokas savaitgalis
  Laukia vėsokas savaitgalis

  Šis savaitgalis maloniais orais pajūrio nelepins. Šeštadienį numatomi krituliai, tikėtina perkūnija, stiprokas vėjas. Sekmadienį lietus taip smarkiai nebemerks, tačiau išskirtinės šilumos sinoptikai nežada. ...

 • Kriminalinė policija krėtė NŽT vadovo kabinetą
  Kriminalinė policija krėtė NŽT vadovo kabinetą

  Penktadienį Kriminalinės policijos pareigūnai atliko kratą Nacionalinės žemės tarnybos direktoriaus Danieliaus Kuprio kabinete - iš jo paimti dokumentai. ...

Daugiau straipsnių