R.Šukys nemato priežasčių stabdyti GMP sistemos pertvarką

Seimo Sveikatos reikalų komitetui pasiūlius dešimtyje savivaldybių atidėti greitosios pagalbos (GMP) reformos terminus, Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys sako nematantis tam priežasčių.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) penktadienį išplatintame pranešime pažymi, kad ketverius metus rengta, pereinamąjį vienų metų pasirengimo laikotarpį turėjusi GMP pertvarka vykdoma sėkmingai.

„Dėl siaurų asmeninių, o ne pacientų interesų, pavienės savivaldybės bei suinteresuoti politikai ir interesų grupės bando stabdyti GMP reformos eigą. Įvertindamas faktines aplinkybes, darbo rezultatus Sveikatos apsaugos ministras nemato objektyvių priežasčių, kodėl operatyvesnę pagalbą pacientui ir efektyvesnį sistemai skirtų lėšų naudojimą įgalinanti GMP sistemos pertvarka turėtų būti stabdoma“, - sakoma ministerijos pranešime.

R.Šukys pabrėžia, kad reformos tikslas - ne taupymas, o kokybiškesnės ir saugesnės GMP paslaugos pacientams bei skaidrus ir efektyvus sistemai išlaikyti skirtų mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimas.

„GMP finansavimas ne tik ne mažėja, bet net šiek tiek didėja. GMP paslaugos visą laiką buvo ir išlieka SAM prioritetu, todėl net krizės įkarštyje joms mažiausiai buvo “veržiami„ diržai, o pastaraisiais metais skiriama daugiau pinigų: 2010-iais GMP paslaugoms apmokėti skirta 134 mln. litų, o šiemet - 141 mln. litų“, - teigia ministerija.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas trečiadienį priėmė protokolinį sprendimą, kuriuo siūlo dešimtyje kaimiškų savivaldybių atidėti GMP reformos įgyvendinimo terminus, nes ten reformai dar nepasirengta. Parlamentarai prašo rugsėjį pateikti informaciją, kaip vyksta GMP reforma šiose savivaldybėse, o pačią reformą ten pristabdyti iki gruodžio.

Parlamentą pasiekė Pagėgių, Molėtų, Jonavos, Rokiškio, Pasvalio, Biržų, Panevėžio rajono, Anykščių, Skuodo, Marijampolės savivaldybių ir GMP stočių darbuotojų raštai, kad numatyta reforma gali smarkiai pakenkti gyventojams, nes turi sumažėti greitosios medicinos pagalbos brigadų.

„Be abejo, SAM inicijuota GMP pertvarka, kaip ir bet kuri kita naujovė, ne iš karto ir ne visų priimama noriai. Tuo, deja neretai spekuliatyviai naudojasi kai kurių rajonų politikai, nenorintys prarasti turėtos įtakos GMP darbui bei ligšiolinės neefektyvios sistemos išsaugojimu suinteresuotos interesų grupės. Tačiau be priešrinkiminio politikų spaudimo, nėra jokių objektyvių faktų ir argumentų, kodėl sėkmingai startavusi pertvarka turėtų būti stabdoma, o nenorinčioms keistis savivaldybėms - daromos išimtys“, - teigia R.Šukys.

Pasak SAM, palyginus su kitomis kaimyninėmis Europos Sąjungos šalimis, Lietuvoje pagal užimamą teritoriją ir gyventojų skaičių yra neproporcingai daug GMP dispečerinių tarnybų ir GMP stočių.

Dėl to neracionaliai, neefektyviai ir ne visada skaidriai, ką yra pripažinę ir Valstybės auditoriai, yra panaudojami GMP sistemai išlaikyti skirti mokesčių mokėtojų pinigai.Ministerija aiškina, kad, pavyzdžiui, Estijoje yra trys centralizuotos dispečerinės tarnybos, kurias planuojama dar labiau stambinti iki dviejų tarnybų.

Latvijoje veikia viena GMP dispečerinė tarnyba. Lenkijos sostinę Varšuvą (1,6 mln. gyventojų) aptarnauja irgi tik viena dispečerinė tarnyba.Iki šiol viena GMP brigada turėdavo aptarnauti kaimiškosiose savivaldybėse nuo 10 iki 18 tūkstančių, o miestuose - nuo 12 iki 21 tūkstančio žmonių.

Pagal naują sistemą kiekviena GMP brigada aptarnauja maždaug 16 tūkst. žmonių kaimo vietovėse ir 18 tūkst. miestuose. Pagal ministerijos planą, vietoj 56 dispečerinių tarnybų šios funkcijos turi būti sukoncentruotos dešimtyje buvusių apskričių centrų."Sustambinti dispečeriniai centrai gali efektyviau stebėti ir paskirstyti visas jo pavaldume esančias GMP brigadas.

Paprastai kalbant, jeigu anksčiau konkretaus rajono pacientams tekdavo laukti kol jų rajoną aptarnaujančios GMP brigados sugrįš po iškvietimų, tai po ministerijos inicijuotos pertvarkos kelis rajonus jungianti apskrities centro dispečerinė gali į pagalbą pasiųsti artimiausią nuo įvykio vietos esančią GMP brigadą, net jei ji ir nepriklauso konkrečiai savivaldybei", - dėsto SAM.


Šiame straipsnyje: greitoji pagalbaGMP

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių