R.Šimašius siūlo griežtinti valdininkų atsakomybę už klaidas

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo išsamiau reglamentuoti tvarką, kad už valstybės klaidas sumokėtų jas padarę valdininkai.

Pasak ministro, nors teisės aktai ir šiuo metu numato visą mechanizmą dėl atsakomybės taikymo, valstybės tarnautojams padarius klaidą ne visuomet užtikrinama, kad galų gale jie už ją ir sumokėtų.

Teisingumo ministerijai išanalizavus esamą teisinį reguliavimą dėl valstybės institucijų, jų tarnautojų neteisėtų sprendimų ir sąžiningų asmenų interesų apsaugos, pasiūlymai tobulinti esamą sistemą pirmadienį pristatomi Vyriausybei.

Kaip pranešė Teisingumo ministerija, jei Ministrų kabinetas pritars minėtoms idėjoms, bus rengiami atitinkami teisės aktų projektai.

Pasak pranešimo, dabar valstybės tarnautojui priėmus netinkamus sprendimus ir dėl to padarius žalą, už ją atlygina valstybės institucija, kuri vėliau iš tarnautojo gali ją išsiieškoti. Jei valstybės tarnautojas klaidą padarė netyčia, iš jo gali būti reikalaujama atlyginti padarytą žalą išieškant ne daugiau nei devynių vidutinių mėnesių atlyginimo sumą.

Tačiau jei pažeidimas padarytas tyčia, kaltas asmuo privalo atlyginti visus nuostolius."Deja, ne visuomet valstybės institucijos imasi veiksmų, kad atlyginta žala būtų išieškoma iš kaltų asmenų.

Taip galiausiai už klaidas sumoka ne tie, kas jas padarė, o visi mokesčių mokėtojai. Siekiant išvengti tokių situacijų būtina numatyti, kad jei institucijų vadovai neužtikrins, jog tarnautojai tinkamai atsakytų už klaidas ir iš jų būtų išieškota padaryta žala, atsakyti už tai teks jiems patiems. Kaip tai bus įgyvendinama, institucijų vadovai privalės periodiškai atsiskaityti", - pranešime cituojamas R.Šimašius.

Pasak jo, taip pat svarbu užtikrinti , kad už netinkamai priimtus tarnautojų sprendimus netektų nukentėti asmenims, kurie jais pasitikėjo, o galiausiai „liko kvailio vietoje“, pavyzdžiui, institucija išdavė žmogui leidimą vykdyti ūkinę veiklą, o vėliau paaiškėja, kad leidimas negalioja, nes valstybės tarnautojas tai padarė neteisėtai.

Pasak pranešimo, tokiu atveju sąžiningam žmogui kreipusis į teismą turėtų būti atsakingai įvertinama, kas sukeltų mažiau žalos - dokumento panaikinimas ar palikimas galioti. Teisės aktai šiuo metu aiškiai neįtvirtina galimybės teismams palikti galioti neteisėtą sprendimą, tačiau jau kurį laiką teismų praktika formuojasi taip, kad kaskart sprendžiama, kas būtų teisingiau.

Jei palikus neteisėtą dokumentą galioti tai sukeltų daugybę neigiamų pasekmių, jis privalo būti naikinamas, tačiau jei teisingiau būtų jį palikti galioti, turi būti priimtas toks sprendimas. Šią praktiką siūloma aiškiai įtvirtinti teisės aktuose.

Teisingumo ministras taip pat siūlo įvesti naują taisyklę, kad neteisėtą sprendimą priėmus keliems asmenims nė vienas jų neišvengtų atsakomybės ir už tai proporcingai atsakytų, tai yra kiekvieno kalto asmens dalis atlyginant žalą būtų nustatoma proporcingai jų kompetencijos riboms, nustatytoms pareigybės aprašyme.

Taip būtų užtikrinta, kad atsakomybę prisiima visi, tačiau, pavyzdžiui, specialistui, kuris galbūt sprendė tik dėl vieno iš aspektų išduodant leidimą, neteks tokia pat atsakomybės dalis kaip, tarkime, galutinį sprendimą priėmusiam skyriaus vadovui.NAUJAUSI KOMENTARAI

Seniai reikėjo

Seniai reikėjo portretas
Seniai reikėjo, bet manau seimas nepriims, nes tai ir juos, bei jų chebra liečia. Negi šoksi prieš savus :D

Sraigė

Sraigė portretas
Labai gerai. Tas baudas, kurias ES nustatys už triukšmo ataskaitų neparuošimą, tegul atsako tie valdininkai ir tos ministerijos. Jos tegu ir apmoka tas baudas, o ne Lietuvos žmonių sąaskaita.

O ką

O ką portretas
yr ką griežtinti? Nepanašu... Griežtinti galima tik atsakomybę, kuri jau egzistuoja. Bet ko jau ko, o valdininkų atsakomybės tai dar neteko matyt!
VISI KOMENTARAI 10
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių