R.Paksas nori kandidatuoti į Seimą nelaukdamas KT nutarimo

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas tikisi, kad Konstitucinis Teismas (KT) neužtruks priimdamas nutarimą dėl Seimo rinkimų įstatymo, atvėrusio kelią per apkaltą pašalintam prezidentui Rolandui Paksui kandidatuoti į Seimą.

„Mes tikimės, kad Konstitucinio Teismo sprendimas bus ankstesnis negu VRK sprendimas. Jeigu VRK reikės priimti sprendimą, kol dar nebus KT nutarimo, be abejonės, teisinio tikrumo principas mus įpareigoja – ar luktelėti KT sprendimo, ar vis dėlto komisijos nariai nuspręs priimti kurį nors galimą sprendimą“, – trečiadienį žurnalistams sakė Z.Vaigauskas.

Opozicinė partija „Tvarka ir teisingumas“ trečiadienį VRK pateikė savo kandidatų pareiškinius dokumentus dalyvauti spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose. Pirmuoju numeriu partijos kandidatų sąraše įrašytas jos pirmininkas, europarlamentaras R.Paksas.

Ketvirtadienį KT ketina pradėti nagrinėti grupės parlamentarų skundą dėl Seimo rinkimų įstatymo pataisos, pagal kurią per apkaltą pašalinti asmenys į parlamentą kandidatuoti negali ketverius metus po apkaltos.

Seimo nariams kilo abejonių, ar ši nuostata neprieštarauja Konstitucijai, mat, jų įsitikinimu, pagrindiniame šalies įstatyme įtvirtinta pozicija, kad asmuo, kuris už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą, priesaikos sulaužymą buvo pašalintas iš pareigų, niekada negali būti renkamas prezidentu, Seimo nariu, t. y. negali eiti tokių pareigų, kurioms būtina duoti konstitucinę priesaiką. 2004 metais tai yra konstatavęs ir KT, todėl, anot skundo autorių, keičiant Seimo rinkimų įstatymą, reikėjo keisti ir Konstituciją.

Z.Vaigauskas trečiadienį sakė, kad galutinė data, kada VRK privalo priimti sprendimus dėl visų kandidatų, yra rugsėjo 13-oji. Kitą dieną - rugsėjo 14-ąją - privalu paskelbti visus parlamento rinkimuose dalyvausiančius kandidatus.

„Galvoju, kad tiek toli KT sprendimai nenusitęs“, – vylėsi VRK pirmininkas.

Anot jo, jeigu praėjus įstatymuose numatytoms dešimčiai dienų, per kurias turi būti priimtas sprendimas dėl kandidatų registravimo, nebus KT nutarimo, VRK privalės svarstyti - ar laukti toliau, ar priimti kokį nors kitą sprendimą R.Pakso atžvilgiu.

Pats politikas tvirtino nematąs kliūčių, kodėl reikėtų laukti KT nutarimo ir neregistruoti jo kandidatu į Seimo narius.

„O kodėl aš turėčiau laukti? Šiandien yra įstatymas, leidžiantis tą daryti, šiandien tas įstatymas yra galiojantis, po juo yra pasirašiusi prezidentė, nematau nė vienos teisinės kliūties laukti ir nedaryti to, ką privalau daryti“, – žurnalistams teigė R.Paksas, paklaustas, kodėl nelaukdamas KT nutarimo nori būti registruotas kandidatu į parlamentarus.

Jis pareiškė, kad jo manymu, KT yra šališkas spręsdamas jo bylą, mat anksčiau jau pasakė savo poziciją dėl Konstitucijos keitimo.

„Savotiškai keista būtų tik tai, kad po man palankaus Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo, iškart KT sureagavo ir pasakė savo nuomonę. Jeigu iš karto vertini, esi šališkas, turi nusišalinti nuo proceso“, – kalbėjo „tvarkietis“.

KT yra pareiškęs, kad po Strasbūro teismo sprendimą būtina keisti Lietuvos Konstituciją.

Seimas, atsižvelgdamas į EŽTT sprendimą, kovą priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kurios po apkaltos kandidatuoti į Seimą politikui draudžia ketverius metus. Šios pataisos atvėrė kelią apkaltos būdu iš prezidento posto pašalintam R.Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose šį spalį, dar jos ateityje gali būti aktualios iš Seimo per apkaltą 2010 metais pašalintam Linui Karaliui. Mat iki tol remiantis KT nutarimu, per apkaltą pašalintiems asmenims iki gyvos galvos drausta kandidatuoti į Seimą.

Ši nuostata pakeista po to, kai Strasbūro teismas paskelbė, jog Seimo rinkimų įstatyme įtvirtintas nuolatinis ir neatšaukiamas draudimas yra neproporcingas.

R.Paksas prezidento pareigų neteko 2004 metų balandį. Jam buvo surengta apkalta dėl priesaikos sulaužymo ir šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo, nes jis išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę.

Seimo rinkimai vyks spalio 14 dieną.


Šiame straipsnyje: Rolandas PaksasSeimo rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

CHA

CHA portretas
Paxsiui reikėtų pailsėti, nes jis nebesiorentuoja laike ir aplinkoje. Kaip bokse trečiame raude, tave kala, o tu panarinęs galvą eini į priekį.

rinkejas

rinkejas portretas
sekmes rinkimuose Prezidente ROLANDAI PAKSAI

Lida

Lida portretas
daug ką Paksas norėtų. Gal net norėtų Rusijos karininką Borisovą pratempti į seimą.
VISI KOMENTARAI 20
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių