R.Paksas neteko prezidento posto, nes neleido steigti CŽV kalėjimo?

Rolandas Paksas buvo nušalintas iš Lietuvos prezidento posto dėl to, kad atsisakė savo šalies teritorijoje įsteigti slaptą JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimą.

Tokią versiją pirmadienį pateikė Rusijos dienraštis „Komersant“.

Pasak leidinio, buvęs prezidentas ir dabartinis europarlamentaras pats apie tai papasakojo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

„Žinau, kad man einant prezidento pareigas buvo išreikštas pageidavimas atvežti į Lietuvą terorizmu kaltinamus asmenis“, – cituojamas R.Paksas.

Pasak nušalinto prezidento, 2003 m. pavasarį tuometinis Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus paklausė jo, ar galima būtų neoficialiai atvežti į Lietuvą asmenis, kuriuos JAV kaltina terorizmu. M.Laurinkus esą aiškiai leido suprasti, kad teigiamas atsakymas labai padėtų užsienio partneriams.

„Komersant“ primena, kad tuo metu Lietuva aktyviai beldėsi į NATO duris, ir dauguma šalies politikų galvojo, kad koks nors draugiškas gestas paspartintų stojimo procesą.

Tačiau R.Paksas atsisakė įleisti įtariamus teroristus, tęsia pasakojimą „Komersant“. O po pusės metų kilo didžiausias per visą Lietuvos istoriją skandalas, baigęsis prezidento atstatydinimu.

M.Laurinkus prieš tai, kai buvo „ištremtas“ į Madridą, per žiniasklaidą paviešino R.Paksą kompromituojančią medžiagą, apkaltino jį glaudžiais ryšiais su rusu verslininku Jurijumi Borisovu ir tuo, kad prezidentas suteikė šiam asmeniui Lietuvos pilietybę mainais į rinkiminės kampanijos finansavimą.

2004 m. balandį, kai Lietuva šventė stojimą į NATO, šalies parlamentas apkaltos būdu nušalino R.Paksą iš prezidento posto. Po kurio laiko netoli Vilniaus, Antavilių kaime, pradėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas.

„Aš manau, kad mano principingas atsakymas, kad šito (slapto CŽV kalėjimo Lietuvoje – red. past.) nebus, ir šis antiprezidentinis perversmas tiesiogiai susiję“, – R.Paksą cituoja „Komersant“.

Leidinys rašo, kad už R.Pakso nušalinimo tikrai galėjo stovėti Vašingtonas. Visų pirma, daugelis laikė jį prorusišku politiku.

Antra, 2003 m. JAV specialiosios tarnybos neteko slapto kalėjimo Lenkijoje, kur dėl jo kilo didelis skandalas. Vašingtonui labai reikėjo tokio kalėjimo Europoje, o Lietuvoje tam kliudė tik nesukalbamas prezidentas. Jam išėjus, kliūtis buvo pašalinta, reziumuoja „Komersant“.


Šiame straipsnyje: paksasCŽV

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių