Profesorė: daugeliui Sirijos pabėgėlių Lietuva – tik tranzitinė šalis

  • Teksto dydis:

Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių reikalų agentūros (UNHCR) duomenimis, šiemet į Europą turėtų atvykti apie 700 tūkst. pabėgėlių bei migrantų ir maždaug tiek pat 2016 metais. Migracijos krizė ir į Europą plūstantys pabėgėliai iš Sirijos kaitina lietuvių aistras ir skaldo visuomenę į dvi stovyklas: pasiruošusių padėti atvykėliams bei tam nepritariančių. Tačiau pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) bei Granados universiteto (Ispanija) mokslininkų, daugeliui sirų Lietuva greičiausiai taps tik tranzitine šalimi, padėsiančia patekti į kitas, ekonomiškai stipresnes valstybes.

Ekonominiai migrantai

KTU veikiančios mokslininkų grupės, tyrinėjančios migracijos procesus, vadovė profesorė Vilmantė Kumpikaitė-Valiūnienė patvirtina JT statistiką, kuri aiškiai parodo, kad 1 105 asmenys, kuriuos šiuo metu Lietuva yra įsipareigojusi priimti, yra tik lašas jūroje – per dieną vien Vengrijos valstybės sienas pasiekia 10 tūkst. pabėgėlių.

Tačiau, profesorės teigimu, daug nuo karo bėgančių migrantų Lietuvoje greičiausiai nepasiliks. Pasak jos, didžioji dalis migrantų, kurių banga šiandien užplūdo Europą, yra vadinamieji ekonominiai migrantai.

„Jei asmenys būtų tikrieji karo, religinio bei politinio persekiojimo aukos ir pabėgėliai, daugumai jų būtų priimtina bet kuri šalis, suteikusi jiems saugaus ir ramaus gyvenimo galimybę. Tačiau masiškai bėgama į senąsias, ekonomiškai stipriausias Europos valstybes, ten, kur aukšti darbo užmokesčiai, geros socialinės garantijos ir išmokos“, – sako V. Kumpikaitė-Valiūnienė.

Jos teigimu, ši masinė ekonominė Artimųjų Rytų gyventojų migracija į Europą primena XIX a. vykusią europiečių migraciją į JAV. Pasak KTU profesorės, šimtatūkstantinėje pabėgėlių minioje tikriausiai atsirastų tie vos daugiau nei tūkstantis asmenų, kurie norėtų apsistoti Lietuvoje, tačiau kai jie bus paskirstyti daugelis turbūt norės iškeliauti toliau – į geriau žinomas, pažįstamas šalis, kuriose gyvena daugiau jų tautiečių.

„Apie tai byloja ir Ruklos pabėgėlių centro patirtis. Nemaža pabėgėlių dalis, nors ir gavusi leidimą gyventi Lietuvoje, pasinaudodami Šengeno erdve, bando išvykti į Vakarų Europos valstybes“, – sako profesorė.

Jos teigimu, Lietuvoje liekančiųjų gali būti daugiau, jei mūsų šalyje apsigyvenę pabėgėliai jausis čia saugiai, nepatirs diskriminacijos, įkurs bendruomenes, tokiu būdu paskleisdami gerą žinią savo tautiečiams.

Nauda Lietuvai – abejotina

Mokslininkų teigimu, trumpuoju laikotarpiu Lietuva iš migrantų jokios ekonominės naudos negaus, nes atvykėliams, jeigu jie to norės, reikės laiko adaptuotis, pramokti kalbą.

„Pabėgėliai galėtų užpildyti laisvas darbo rinkos vietas, tuo pačiu papildyti šalies biudžetą mokėdami mokesčius ir būdami vartotojais. Tačiau, reikia nepamiršti, kad pirmiausia pabėgėliams reikia adaptuotis, bent minimaliai pramokti lietuvių kalbą, kad jie galėtų tapti visaverčiais darbo rinkos dalyviais. O jeigu pabėgėliai nebus palankiai priimami darbo rinkoje arba jie patys nenorės į ją įsilieti, juos teks išlaikyti valstybei ir mokesčių mokėtojams“, – sako mokslininkė.

Tai, kad Lietuva dėl šios migrantų krizės kurį laiką patirs kur kas daugiau išlaidų, nei turės naudos, patvirtina ir kitas KTU EVF tarpkryptinio mokslo klasterio tyrėjas Granados universiteto profesorius Antonio Mihi Ramirezas.

„Remiantis teorija, pabėgėliai yra linkę reikalauti ir priimti pagalbą, o ne patys siekti kuo greičiau įsilieti į darbo rinką. Tad priimančios šalys neabejotinai patirs nemažus kaštus suteikdamos atvykėliams pragyvenimo išteklius, išsilavinimą, kalbos kursus“, – sako Granados universiteto atstovas.

Kita vertus, pasak mokslininko, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, nors migrantų srautas kol kas ir nėra pakankamas, kad padėtų išspręsti pensijų ir sveikatos problemas ateityje, tačiau visgi ilguoju laikotarpiu jis gali turėti teigiamą įtaką Europos šalių, priimančių juos, augimui, nes migrantai ateityje gali sumažinti dėl neigiamos natūralios demografijos kylančius ekonominius iššūkius.

Neįprastas reiškinys

Prof. V. Kumpikaitė-Valiūnienė primena, kad dėl laisvos darbo rinkos ir mažų darbo užmokesčių Lietuvoje mūsų šalį paliko nemažai aukštos kvalifikacijos specialistų. Jų trūksta skirtingose srityse. Tačiau šiuo migracijos laikotarpiu, anot mokslininkės, mažai tikėtina, kad į Lietuvą tokių specialistų atvyks.

„Pabėgėliai galėtų užpildyti kvalifikuotų darbuotojų poreikį. Darbingi ir aktyvūs darbo rinkos dalyviai išlaiko patys save, savo šeimas, moka mokesčius valstybei, kuria pridėtinę vertę bei didina BVP. Be to, kaip rodo Eurostato duomenys, imigrantai yra labiau linkę pradėti savo verslus ir taip kurti naujas darbo vietas sau, artimiesiems bei tautiečiams“, – sako KTU profesorė.

 


Šiame straipsnyje: Sirijamigrantaimigrantų krizė

NAUJAUSI KOMENTARAI

taigi

taigi portretas
taigi cia ir kaimo mociutei aisku, tik del akiu keliama isterija, nes kazkas is to stipriai pasipelnys.

Anonimas

Anonimas portretas
Kai kainos europinės, o algos lietuviškos, tai ir dauguma lietuvių čia tik pravažiuoja, tai ko norėt iš pabėgėlių. kai savi turi bėgti, kad išmaitintų savo vaikus

cia ir

cia ir portretas
durniui aisku, tik lietuvos valdzios pusdurniams atrodo kitaip...
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių