Prezidentūra: Lietuvos parašo po laišku dėl ES augimo nėra

Lietuva neprisidėjo prie 12 Europos Sąjungos (ES) šalių viešo raginimo sutelkti dėmesį į ekonomikos augimą, nes parengtame laiške liko šalies konkurencingumą galinčios sumažinti nepalankios nuostatos dėl prekybos politikos su trečiosiomis šalimis, trečiadienį pranešė Prezidentūra.

Kaip BNS patvirtino prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjai, Lietuva dalyvavo rengiant šią savaitę paskelbtą laišką ES vadovams, tačiau galiausiai, priešingai nei kitos Baltijos šalys ir Lenkija, nusprendė prie jo neprisijungti.

„Lietuva dalyvavo rengiant šį laišką, teikėme jam pasiūlymus. Daugumai laiške pasiūlytų iniciatyvų pritariame. Tačiau nusprendėme neprisijungti, nes kai kurios nuostatos neatitiko esminių Lietuvos prekybos politikos interesų“, - atsakyme BNS rašo prezidentės spaudos tarnyba.

„Laiške siūloma taikyti skirtingas prekybos taisykles ES ir trečiosioms šalims. Toks vienpusis sienų atvėrimas sumažintų Lietuvos pramonės konkurencingumą“, - teigia Prezidentūra.

Prieš kovo 1-2 dienomis vyksiantį ES viršūnių susitikimą paskelbtame laiške 12 valstybių paragino dėmesį sutelkti augimo skatinimui.

Laišką ES prezidentui Hermanui Van Rompuy ir Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso pasirašė Latvijos, Estijos, Lenkijos, Slovakijos, Čekijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Italijos, Nyderlandų, Suomijos, Airijos ir Švedijos vadovai.

„Krizė, su kuria susiduriame, taip pat yra augimo krizė“, - rašoma laiške.

Jame raginama daugiau dėmesio skirti prekybai su JAV, Rusija ir Kinija. Laiško autoriai ragina dar šiemet sudaryti formalius laisvosios prekybos susitarimus su partneriais - Indija, Kanada ir posovietinėmis šalimis. Jie taip pat ragina sutelkti pastangas kuriant energetikos rinką ir skaitmeninę ekonomiką.

„Mums reikia suteikti politinį postūmį didėjančiai ekonominei integracijai su JAV, išnagrinėjant visas galimybes, tarp jų - laisvosios prekybos susitarimą“, - rašoma laiške.

Pasak kreipimosi autorių, taip pat reikėtų „siekti plėsti prekybą ir investicinius santykius su Rusija“, toliau rengti „strateginius svarstymus dėl mūsų prekybos ir investicinių santykių su Kinija“, akcentuojant „taisyklėmis paremtą prekybą“.

Lyderiai iškelia tikslą 2014 metais užbaigti kurti „tikrą, veiksmingą ir efektyvią vidaus energijos rinką“ ir numato 2015 metų terminą „išties skaitmeninei vieningai rinkai“.

Tačiau jie taip pat siekia nubrėžti liniją dėl valstybės paramos bankams. „Besąlygiškos garantijos visada gelbėti bankus, kurios iškraipo vieningąją rinką, turėtų būti sumažintos“, - rašo lyderiai.

Po laišku nėra euro zonos galingiausių šalių Vokietijos ir Prancūzijos vadovų parašų. Užsienio žiniasklaidoje kreipimasis įvertintas kaip kitų ES šalių noras pademonstruoti, jog ES darbotvarkę turi rengti ne tik Berlyno ir Paryžiaus ašis, o ES svarbi ne tik taupymo politika, kurią akcentuoja Vokietija.

Ekonomistai prognozuoja, kad su skolų krize kovojančiai euro zonai 2012 metais gresia recesija. 17 bendrą valiutą turinčių šalių ekonomika 2011 metų paskutiniame ketvirtyje susitraukė 0,3 procento, nors skaičiuojant visus metus bendrojo vidaus produkto augimas siekė 1,5 proc.

Lietuvos ekonomika pernai augo 5,8 proc., šiemet prognozuojamas kuklesnis 2,5 proc. augimas.


Šiame straipsnyje: ESaugimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

 • Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima Žemės valanda, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  1
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  19
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  1
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  22
 • Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme
  Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme

  Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vėl vertins Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialiojo plano, atvėrusio galimybes sostinės senamiestyje plėtoti būstų projektą, teisėtumą. ...

 • Jauna mama – 15 ir 50 metų
  Jauna mama – 15 ir 50 metų

  Šių metų pradžioje Lietuvoje pagimdė jauniausia mama – jai tebuvo vos 12. Klaipėdos apskrityje jaunų gimdyvių iki 15 metų būna pavieniai atvejai. Pasak uostamiesčio gydytojų, labiau nei jaunos gimdyvės neramina tos, kurios motinystę a...

Daugiau straipsnių