Prezidentė vetavo išimtis partijoms dėl viešųjų pirkimų rengimo

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Seimo priimtas įstatymo pataisas, kuriomis numatomos viešųjų pirkimų išimtys politinėms partijoms.

Penktadienį prezidentūra pranešė, kad valstybės vadovė pasirašė dekretą, kuriuo grąžino pakartotiniam Seimo svarstymui praėjusią savaitę priimtas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas.

D.Grybauskaitės teigimu, priimtos pataisos pažeistų Europos Parlamento ir Tarybos priimtą direktyvą dėl reikalavimų atliekant viešuosius pirkimus, todėl sukeltų grėsmę Lietuvai susilaukti rimtų Europos Sąjungos institucijų sankcijų.

Pasak Prezidentės, įtvirtinus išimtį, kad partijoms nereikėtų vykdyti viešųjų pirkimų, „Lietuva taptų bene vienintele Europos valstybe, kurioje politinėms partijoms būtų sudaromos tokios lengvatinės veiklos sąlygos, nes kitose šalyse partijoms galioja tos pačios viešųjų pirkimų taisyklės kaip ir visoms kitoms organizacijoms“.

Prezidentūros pranešime spaudai pabrėžiama, kad „jokių išimčių niekam nėra numatyta ir šiuo metu Lietuvoje galiojančiame Viešųjų pirkimų įstatyme, todėl partijos taptų vienintelėmis organizacijomis, kurioms tokios lengvatos būtų taikomos“.

Pasak šalies vadovės, „visi turi įprasti skaidriai ir atsakingai naudoti valstybės biudžeto pinigus, todėl viešieji prikimai turi būti privalomi visiems“.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad priimant įstatymo pataisas nebuvo atsižvelgta į neigiamą Specialiųjų tyrimų tarnybos vertinimą, kuriame teigiama, kad priimto įstatymo nuostatos yra ydingos antikorupciniu požiūriu. Neatkreiptas dėmesys ir į Europos teisės departamento įspėjimą dėl būsimų Europos Sąjungos teisės pažeidimų.

Valstybės vadovės veto Seime gali būti įveiktos ne mažiau kaip 71 parlamentaro balsais.

Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kuriomis partijos išbraukiamos iš subjektų, rengiančių viešuosius pirkimus, sąrašo, Seimas priėmė praėjusį antradienį.

Už šio įstatymo priėmimą balsavo absoliuti dauguma Seimo narių – net 91, prieš buvo tik 15, susilaikė 17 parlamentarų.

Pernai Seimas gerokai pakoregavo partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatymus. Be kita ko, buvo numatytas daug didesnės dotacijos partijoms iš biudžeto.

Kartu su padidintu valstybiniu finansavimu buvo pakeistos ir viešųjų pirkimų taisyklės. Nustatyta, kad didesnius pinigus iš iždo gaunančios partijos privalo laikytis tokios pat pirkimų tvarkos, kokios taikomos visoms biudžetinėms įstaigoms – skelbti konkursus bet kokiems didesniems įsigijimams.

Ši Viešųjų pirkimų įstatymo pataisomis nustatyta tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Tačiau partijos neskubėjo registruotis viešųjų pirkimų sistemoje, neskelbė viešųjų pirkimų konkursų ir apskritai pristabdė bet kokius didesnius įsigijimus. Laukta, kol politikai galutinai apsispręs, ar iš tikrųjų naujosios Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos galios ir ateityje.

Seimo nariai gana vieningai ir be diskusijų balsavo už skubiai parengtas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas. Seimo priimtuoju, bet Prezidentės vetuotu įstatymu nustatyta, kad „partijų ir politinių kampanijų dalyvių vykdomiems pirkimams netaikomos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos“.


Šiame straipsnyje: viešieji pirkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Prezidentė

Prezidentė portretas
vienintėlė dirba savo darbą, be politikavimo, be intrigų, išmintingai ir atsidavusi Lietuvos žmonių labui. Nepasiduoda konservų vykdomam griovimui ir kiršinimui. Stiprybės Jums tautos gerbiama Prezidente

Jurijus Subotinas

Jurijus Subotinas portretas
. Slove Prezidentei! .

Domas

Domas portretas
Negali būti išimčių, todėl Prezidentė teisingai pasielgė nepasirašydama įstatymo pakeitimo. Turi būti tvarka ir teisingumas.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių