Prezidentė siekia švelnesnių bausmių sukčiavusioms motinoms

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateikė alternatyvias Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas dėl atsakomybės sušvelninimo sukčiavusioms motinoms, kurioms dirbtinai buvo padidintas atlyginimas siekiant gauti didesnes motinystės pašalpas.

Vetavusi Seimo priimtą įstatymą, prezidentė siūlo nekeisti sankcijos už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą, bet papildyti asmenų, kuriems gali būti taikomos švelnesnės bausmės, sąrašą, įtraukiant į jį nėščiąsias ir asmenis, auginančius vaikus iki trejų metų amžiaus.

"Prezidentės įsitikinimu, šios įstatymo pataisos leis paskirti švelnesnes nei laisvės atėmimo bausmes galimai sukčiavusioms motinoms, tačiau nesudarys galimybių baudžiamosios atsakomybės išvengti kitiems, kur kas sunkesnius nusikaltimus padariusiems asmenims. Prezidentės teigimu, būtent toks pavojus slypėjo Seimo priimtose BK įstatymo pataisose, kurias prezidentė grąžino Seimui svarstyti iš naujo", - ketvirtadienį pranešė prezidentės spaudos tarnyba.

Prezidentūros teigimu, jeigu būtų įsigaliojusios Seimo priimtos BK įstatymo pataisos, švelninančios bausmes sukčiavimu kaltinamiems asmenims, atsakomybė būtų švelninama ne tik keliems šimtams sukčiavusių motinų, bet ir tūkstančiams PVM grobstymu, stambiomis vagystėmis, turto prievartavimu ar iššvaistymu įtariamų asmenų, o tai neabejotinai pablogintų kriminogeninę situaciją šalyje.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras prezidentės pasiūlytą variantą vertina kritiškai ir sako siūlysiąs parlamentarams atmesti veto.

Seimo narys nepakankamu pavadino argumentą, kad dėl Seimo pataisų išaugtų teismų krūvis, nes, įstatymų leidėjui sušvelninus atsakomybę, jiems gali tekti peržiūrėti nemažai bylų. Be to, pasak S.Šedbaro, Seimo priimtas įstatymas atitinka baudžiamosios politikos tikslą mažinti laisvės atėmimo bausme nuteistų asmenų skaičių.

"Teismui būtų šiek tiek darbo. Tam iš mokesčių mokėtojų pinigų teisėjai gauna algas. Ar Seimas, valstybė dirba teismams, ar visgi galvoja apie žmones, apie baudžiamosios politikos suderinimą?", - šią savaitę BNS sakė S.Šedbaras.

Anot Prezidentūros pranešimo, "prezidentė pritaria siekiui mažinti įkalintųjų skaičių, tačiau mano, kad pradėti reikia ne nuo sunkius nusikaltimus padariusių asmenų".

Tiek S.Šedbaras, tiek Prezidentūra teigia sulaukusi Generalinės prokuratūros paramos savo siūlymams.

Seimas gruodžio 22 dieną nusprendė papildyti Baudžiamąjį kodeksą (BK) ir numatyti, jog už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą galima ne tik laisvės atėmimo, kaip iki šiol, bet ir alternatyvi bausmė - bauda. Iki šiol BK už apgaule įgytą didelės vertės svetimą turtą numatė tik laisvės atėmimo bausmę iki 8 metų. Būtent šis straipsnis gali būti pritaikomas motinoms ar tėvams, nustačius, kad jų atlyginimas buvo padidintas dirbtinai siekiant gauti didesnes pašalpas.

Taip pat Seimas nusprendė pakeisti didelės vertės turto sąvoką, didelės vertės turtu pripažįstant tokį, kurio vertė viršija 800 MGL (104 tūkst. litų) dydžio sumą. Iki šiol didelės vertės turtu pripažįstamas tada, kai jo vertė viršija 250 MGL (32,5 tūkst. litų).

Pataisos Seime buvo skubiai įregistruotos ir ypatingos skubos tvarka priimtos po to, kai Šilutės rajono apylinkės teismas priėmė sprendimą dėl neteisėto "Sodros" lėšų, skirtų motinystės pašalpoms, įgijimo dvejų metų laisvės atėmimu nubausti moterį, auginančią vienerių metų vaiką.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių