Prezidentė grasina nepasirašyti „Sodros“ biudžeto

Jeigu Seimas pritartų dabartiniam, Vyriausybės parengtam kitų metų „Sodros“ biudžeto projektui jo nepataisęs, Prezidentė Dalia Grybauskaitė įstatymą žada vetuoti.

Apie tai valstybės vadovė pranešė pirmadienį susitikusi su premjeru Andriumi Kubiliumi, finansų ministre Ingrida Šimonyte, socialinės apsaugos ir darbo ministru Donatu Jankausku bei valdančiosios koalicijos atstovais.

Valstybės biudžetui priekaištų neturi

Daugiau kaip valandą trukusiame susitikime kalbėta apie netrukus Seime įvyksiantį kitų metų valstybės ir „Sodros“ biudžetų projektų svarstymą bei gruodžio pradžioje numatomą jų priėmimą.

Prezidentė valdantiesiems pareiškė neturinti esminių pastabų valstybės biudžetui.

Tačiau socialinio draudimo sistemos biudžetui D.Grybauskaitė turėjo daug priekaištų.

 „Pareiškiu, kad nesutiksiu pasirašyti „Sodros“ biudžeto, jeigu liks įmokų padidinimas dviem procentais, jeigu senatvės pensijos bus mažinamos be kartu priimto kompensavimo mechanizmo, jeigu liks keturios priemonės, kurios blogina neįgaliųjų situaciją. Nepritarsiu ir svarstomam motinystės pašalpų mažinimui nuo Naujųjų metų, kai yra priimtas pasiūlymas tai daryti nuo kitų metų liepos“, - po susitikimo sakė Prezidentė.

„Koalicijos partneriai turi žinoti mano poziciją, kai priiminės biudžetus. Atkreipiau jų dėmesį, kad visos siūlomos priemonės socialinėje srityje yra laikinos - dvejiems metams, be išliekamosios vertės. Tokios priemonės nėra patenkinamos. Esu nusiteikusi ginti labiausiai pažeidžiamus visuomenės sluoksnius, aišku, atsižvelgdama į sunkmetį, į tai, kad kai kurias išmokas reikia mažinti“, - kalbėjo valstybės vadovė.

Turi būti kompensavimo mechanizmas

Aiškindama, koks galėtų būti senatvės pensijų mažinimo kompensavimo mechanizmas, D.Grybauskaitė pastebėjo, kad turi būti numatytas laikotarpis, per kurį tas sumažinimas turėtų būti kompensuotas žmonėms. „Tai ne socialinė išmoka, tai pensija, kuri yra uždirbta. Yra Konstitucinio Teismo išvada dėl to“, - pabrėžė ji.

Valstybės vadovė taip pat parėmė pasigirstančius siūlymus sumažinti nedarbo pašalpas, sulyginant jas su minimaliuoju darbo užmokesčiu: „Dabartinėmis sąlygomis šių išmokų suma tikrai turėtų būti mažinama, nes neretai jomis yra piktnaudžiaujama“.

Nors Prezidentė nepareiškė nepasitikėjimo „Sodros“ biudžeto projektą parengusiu socialinės apsaugos ir darbo ministru Donatu Jankausku, pradėjusių dirbti šiame poste tik šį vidurvasarį, vis dėlto papriekaištavo jo vadovaujamai ministerijai. „Netenkina ministerijos darbas. Kai buvau susitikusi su visas vadovais, išsakiau visas savo pastabas, susijuas su „Sodros“ biudžetu. Deja, į jas nebuvo atsižvelgta. Todėl dabar ir atkreipiu valdančiosios koalicijos partnerių dėmesį į mano priekaištus“, - sakė ji.

Žadėjo atsižvelgti į pastabas

Premjeras A.Kubilius teigė, kad į valstybės vadovės pastabas bus atsižvelgta. Jis leido suprasti, kad visi jos pasiūlymai yra priimtini ir valdančiojoje koalicijoje bei Vyriausybėje bus ieškoma, kaip pakoreguoti „Sodros“ biudžetą, išmokų ir įmokų sistemą, kad nenukentėtų nei pati socialinė sistema, nei žmonių materialinė padėtis.

„Tas biudžeto pasiūlymas, kuris buvo pateiktas Seimui, nebuvo iki galo koalicijoje suderintas. Dabar mes išgirdome ir Prezidentės nuomonę dėl biudžeto, kuri yra mums labai svarbi“, - tvirtino premjeras.

Anot A.Kubiliaus, dar šią savaitę valdantieji turėtų galutinai apsispręsti, kuo kompensuoti „Sodros“ biudžeto praradimus, jeigu nebus 2 proc. padidintos įmokos. Jau anksčiau premjeras užsiminė, kad tokio įmokų padidinimo nebus. „Yra kelios idėjos, kaip tą klausimą išspręsti. Bet kol kas nesame sutarę, kaip tai darysime. Per šią savaitę apsispręsime“, - žadėjo jis.

Kalbėdamas apie senatvės pensijas, neįgaliųjų bei motinystės išmokas, premjeras teigė: „Jau sakiau, kad dėl neįgaliųjų kelionių kompensavimo mes pasiryžę rasti kompromisus, kitus kompensavimo mechanizmus. Dėl senatvės ir motinystės išmokų mes žinome Prezidentės poziciją ir taip pat priimsime reikalingus sprendimus“. 


Šiame straipsnyje: SodraSodros biudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių