Prezidentė: dėl M.Laurinkaus kalbėta beveik mėnesį (papildyta)

Beveik mėnesį kalbėta dėl ambasadoriaus Gruzijoje Mečio Laurinkaus atšaukimo iš pareigų. Apie tai spaudos konferencijoje trečiadienį pranešė Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Nepasitikėjimo priežasčių nesako

„Jau beveik mėnuo aš abejoju šio ambasadoriaus buvimu Gruzijoje ir jau beveik mėnuo buvo kalbėta su Užsienio reikalų ministerija apie tai. Aš norėčiau, kad diplomatinėje tarnyboje diplomatai nepamirštų, kad tai yra diplomatinė tarnyba. Jeigu diplomatas nori politikuoti, jis turi pasirinkti kitą profesiją", - apie tai, kodėl M.Laurinkų panoro atšaukti iš ambasadoriaus pareigų, kalbėjo D.Grybauskaitė.

Šalies vadovė nurodė norinti „diplomatinę tarnybą matyti profesionalesnę, ne tik politikuojančią“. Tačiau Prezidentė nepaaiškino, ką ji turi omenyje kalbėdama apie buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo M.Laurinkaus politikavimą.

„Pasakiau tiek, kiek norėjau pasakyti“, - paprašyta patikslinti, ką vadina „politikavimu“, atsakė Prezidentė.

Ji taip pat neatsakė, ar M.Laurinkaus atšaukimas susijęs su tyrimu dėl galimo slapto amerikiečių Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo buvimu Lietuvoje.

I.Degutienė įžvelgia sąsajų su tyrimu dėl CŽV kalėjimo

Seimo pirmininkė Irena Degutienė trečiadienį Žinių radijui teigė, kad „matyt“ yra pagrindo atšaukti M.Laurinkų. Nors ji pabrėžė nežinanti detalių, tačiau manė, kad toks Prezidentės sprendimas yra susijęs su Seimo komisija, tiriančia, ar Lietuvoje veikė CŽV kalėjimas.

"Prezidentė turi teisę atšaukti ir, matyt, yra pagrindo tą daryti. Manau, kad tai gali turėti sąsajų su su CŽV kalėjimo tyrimo komisijos veikla. M.Laurinkus buvo vienas iš apklaustųjų. Galbūt ten yra kažkokių dalykų, dėl kurių prezidentė taip ir apsisprendė", - sakė parlamento vadovė.

A.Kubilius ir V.Ušackas: klauskit Prezidentės

Kaip portalas jau skelbė, antradienį Prezidentė nurodė Vyriausybei atšaukti Lietuvos ambasadorių Gruzijoje M.Laurinkų iš posto.

Esą ambasadoriaus pareigas einantis buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD)vadovas prarado šalies vadovės pasitikėjimą.

Apie Prezidentės norą atšaukti M.Laurinkų iš Gruzijos antradienį pranešusi "Lietuvos ryto" televizija pastebėjo, kad tai pirmas toks atvejis per nepriklausomas Lietuvos istoriją, kada šalies vadovė nurodo per 24 valandas atšaukti Lietuvos ambasadorių iš užimamų pareigų.

“Prezidentė pareiškė nepasitikėjimą juo (M.Laurinkumi - red.past.). Vyriausybė turės svarstyti Prezidentės nuomonę ir turės priimti atitinkamus sprendimus. <...> Motyvo, kodėl taip pasielgta, jums reikėtų klausti pačios Prezidentės“, - antradienį televizijai sakė užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.

Premjeras Andrius Kubilius šiuo klausimu buvo nekalbus. „Jūs pačios Prezidentės klauskit. Kodėl jūs manęs klausiat? Aš jokių nurodymų nesu gavęs“, - su žurnalistais nebuvo linkęs bendrauti ministras pirmininkas.

Portalas primena, kad pagal Diplomatinės tarnybos įstatymą, diplomatinį atstovą Vyriausybės teikimu atšaukia Prezidentas dekretu, kurį taip pat pasirašo Ministras Pirmininkas.

M.Laurinkus: klausinėti nustojome

Lietuvos ambasadorius Gruzijoje taip pat sako nežinantis, kodėl Prezidentė juo nepasitiki, tačiau patvirtina, kad žinių apie galimą posto netekimą gavo. Diplomatas nurodo, kad antradienį jam skambino užsienio reikalų ministras V.Ušackas.

„Jis pranešė, kad Prezidentė reikalaujanti atstatydinti mane. Paklausiau, ar dėl darbo. Ministras sakė, kad ne, - delfi.lt kalbėjo M. Laurinkus. - Norėčiau išgirsti priežastis, bet nesitikiu. Sąjūdžio laikais dar klausdavome, kas ir dėl ko. Atkūrus Nepriklausomybę dar gerą dešimtmetį klausinėdavome, bet paskui nustojome.“

Lituanistas žvalgams vadovavo du kartus

Filologo lituanisto išsilavinimą turintis M.Laurinkus VSD  vadovavo du kartus. Jis buvo pirmasis šios slaptosios tarnybos vadovas Lietuvai atkūrus nepriklausomybę ir 1990 m. kovo pabaigoje Vyriausybei įsteigus VSD. Tačiau tąkart įstaigai jis nevadovavo nei metų.

Antrą kartą prie šios slaptosios tarnybos vairo Nepriklausomybės akto signataras stojo 1998-aisiais. VSD vadovo pareigas jis ėjo šešerius metus - iki 2004-ųjų. Vėliau saugumo šefu tapo Arvydas Pocius, o jo pirmtakui buvo patikėtos Lietuvos ambasadoriaus Ispanijoje pareigos.

Nuo praėjusių metų rugsėjo M.Laurinkus pradėjo dirbti Lietuvos ambasadoriumi Gruzijoje.

P.Malakauskas pasitraukimo priežasčių neatskleidžia

Penktadienį paaiškėjo, jog nušalintajam prezidentui Rolandui Paksui einant šalies vadovo pareigas, Valstybės saugumo departamentui (VSD) tuomet vadovavęs M.Laurinkus kartą privačiame pokalbyje klausė R.Pakso, kokia yra jo nuomonė dėl galimybės į Lietuvą įvežti ir čia laikyti terorizmu įtariamus asmenis. Tuometis prezidentas tada atsakęs neigiamai.

Pirmadienį dabartinis VSD vadovas Povilas Malakauskas Prezidentei įteikė prašymą atleisti jį iš užimamų pareigų savo noru. Valstybės vadovė iškart pasirašė dekretą, kuriuo pateikė Seimui patvirtinti šį atsistatydinimą. P.Malakauskas tokio savo žingsnio priežasčių nekomentuoja, tačiau akcentuoja, kad tai jo "asmeninis apsisprendimas". Žurnalistams antradienį jis tvirtino, kad šalies vadovė jam jokios įtakos nedariusi.


Šiame straipsnyje: LaurinkusCŽV kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių