Prezidentė dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje turi „netiesioginių įtarimų“ (papildyta)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako turinti „netiesioginių įtarimų“, kad Lietuvoje galėjo veikti slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas. Tai ji pareiškė antradienį surengtoje spaudos konferencijoje.

„Netiesioginių įtarimų turiu ne tik aš, bet ir tarptautinė visuomenė. Keliaudama po užsienį, būdama Briuselyje, girdėjau tik vieną klausimą - ne abejonę, ar jis buvo, bet tik klausimą. Vakarai neabejoja tuo, kad tai galėjo būti. Klausimas buvo tik kaip reaguos Lietuva ir ką darys, todėl noriu, kad mes būtume be iliuzijų čia", - kalbėjo šalies vadovė.

Pasak D.Grybauskaitės, jeigu toks kalėjimas iš tiesų veikė Lietuvoje, mūsų šalis turi prisiimti dėl to atsakomybę.

„Lietuva turi apsivalyti, prisiimti atsakomybę ir atsiprašyti. <...> Niekada negalima Lietuvos dėl jokių kitų interesų statyti į padėtį, kuomet Lietuva gali tapti tarptautinių teroristų taikiniu. To negali leisti jokia Vyriausybė ir joks Lietuvos vadovas“, - sakė Prezidentė.

"Tiek pati Lietuva, tiek JAV turi pateikti atsakymus į šiuos klausimus", - pridūrė D.Grybauskaitė.

Ji tikino šiandien susitinkanti su Europos Tarybos Žmogaus teisių komisaru, su kuriuo kalbėsis apie galimai Lietuvoje veikusį CŽV kalėjimą. „(Per susitikimą - red.past. ) pagrindinis klausimas bus šitas: ką Lietuva ruošiasi daryti“, - tvirtino Prezidentė.

Kaip portalas jau rašė, įtarimų šešėlį, kad Lietuvoje galėjo veikti CŽV kalėjimas, metė JAV žiniasklaida - apie tai paskelbė „ABC News“. Aukščiausi Lietuvos valdžios pareigūnai suskubo šią informaciją paneigti.

Pastaruoju metu Prezidentė D.Grybauskaitė išsakė gana skeptišką požiūrį dėl galimybės Lietuvai priimti vieną ar kelis Gvantanamo kalėjime kalintus asmenis. Vyriausybė nepaiso šalies vadovės nuomonės ir yra pasirengusi priimti vieną ar kelis sulaikytuosius iš minėtos bazės.

Kaip anksčiau portalui yra sakęs URM atstovas Rolandas Kačinskas, svarstoma galimybė Lietuvai priimti  kalintuosius Gvantanamo kalėjime iš tos kalinių grupės, kuriems nepateikti tiesioginiai kaltinimai, bet jie negali būti repatrijuoti į savo šalis, nes ten gali būti nubausti mirties bausme.

Apie Gvantanamo kalėjimą

Gvantanamo kalėjimas Kubos saloje įkurtas 2002 m. buvusios JAV karinės bazės teritorijoje. Jame amerikiečiai laiko asmenis, kuriuos sieja su terorizmu.

Artimųjų Rytų ir terorizmo eksperto Egdūno Račiaus žiniomis, nuo 2002 m. iš viso Gvantanamo kalėjime buvo įkalinti 775 asmenys, kurie vienaip ar kitaip buvo siejami su terorizmu. Šiandien jų likę mažiau nei 250, iš jų kaltinimai pateikti tik maždaug 25 asmenims (manoma, kad ateityje šis skaičius išaugs iki maždaug 80). Apie 50 asmenų jau formaliai laisvi, bet dar tebegyvena stovykloje, tad apie 170 žmonių likimas dar neaiškus.

Iš viso nepateikus jokių kaltinimų per visą Gvantanamo kalėjimo istoriją buvo paleista daugiau nei 500 žmonių, nuteisti tik 3 asmenys, o 5 mirė būdami ten.


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimasgrybauskaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių