Premjeras: jei IAE uždarymas vyko neskaidriai, kreipsiuos į prokurorus

Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad prokurorų gali būti prašoma ištirti Ignalinos atominės elektrinės veiklą, jei po audito paaiškėtų, kad milijardinės vertės uždarymo darbus įgyvendinanti jėgainė vykdė nusikalstamą veiklą. Tai būtų jau ne pirmas kartas, kai teisėsaugos prašoma tirti IAE veiklą - ankstesnė konservatorių Vyriausybė prokurorams prieš 3 metus buvo perdavusi medžiagą dėl esą neskaidrių IAE viešųjų pirkimų.

„Lygiagrečiai mes šiuo metu vykdom auditą. Auditą ne tik finansinį, bet ir teisinį auditą ir už šitas padarytas klaidas reikės kažkam atsakyti. Nes tikrai taip aplaidžiai nežiūrėsim. Tas, kas vyko, jau matom ir šiandien kai kuriuos dalykus, su kuriais negalime taikstytis. Pasirodo, vidaus auditoriai yra nepajėgūs ir jie patys yra išsigandę - atliks kažkuri tarptautinė kompanija, atsakys į suformuotus jau klausimus. Po to mes aiškiai ir suprantamai pateiksime visuomenei, kas buvo daroma, ir jeigu matysime, kad buvo vykdoma nusikalstama veika, atiduosime Generalinei prokuratūrai“, - interviu Lietuvos radijui antradienį sakė A. Butkevičius.

Socialdemokratų lyderis eilinį kartą priekaištavo ankstesnei Vyriausybei, kad ji blogai tvarkėsi uždaromoje Ignalinos AE.

„Reikia pripažinti, kad čia yra gėda pirmiausia Ignalinos atominės elektrinės bendrovės vadovams, taip pat ir buvusiam energetikos ministrui ponui Sekmokui (Arvydui Sekmokui), kad du metus ginčijosi viduje ir aiškinosi santykius užsakovas su genrangovu (Vokietijos bendrove “Nukem„ - BNS). Kurioje akcinėje bendrovėje ar valstybės įmonėje, jeigu taip problemos būtų sprendžiamos, jos jau senai būtų subankrutavę. Čia vis dėlto reikia pripažinti, buvo naudojami mokesčių mokėtojų pinigai, milijoninės sumos“, - kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak premjero, šiuo metu siekiama parengti dokumentus, kad nuo kovo pabaigos būtų atnaujintas finansavimas didžiausiam IAE uždarymo projektui - laikinajai panaudoto branduolinio kuro saugyklai (B1). Europos donorai pernai gruodį įšaldė finansavimą šiam projektui ir nurodė iki šių metų kovo pabaigos susitarti su „Nukem“. Jei susitarimas nebus pasiektas, ES parama gali būti visiškai nutraukta.

Anot Vyriausybės vadovo, dėl sustabdyto finansavimo šiuo metu jėgainėje nevyksta jokie darbai.

„Šiuo metu beveik jokie darbai nevyksta, nes finansavimas yra sustabdytas“, - sakė A. Butkevičius.

Buvęs IAE vadovas Osvaldas Čiukšys, tik pradėjęs vadovauti IAE, 2010 metų kovą Generalinei prokuratūrai perdavė nemažai dokumentų apie viešuosius elektrinės pirkimus, kurie, kaip įtariama, galėjo būti neskaidrūs ir dėl to vilkinami bei branginami jėgainės uždarymo projektai.

Dėl to pareigų 2010-aisiais neteko ilgametis Ignalinos AE direktorius Viktoras Ševaldinas.

Buvęs konservatorių premjeras Andrius Kubilius yra sakęs, kad teisėsauga į IAE uždarymo projektus ilgą laiką žiūrėjo pro pirštus. Priekaištų specialiųjų tarnybų darbui anksčiau išsakė ir buvęs energetikos ministras A.Sekmokas, kuris teigė esąs nepatenkintas jų darbu, tiriant IAE uždarymui skirtų lėšų galimą iššvaistymą bei projektų vėlavimą.

IAE generalinis direktorius Žilvinas Jurkšus nuo antradienio atleistas iš pareigų, nes neteko energetikos ministro pasitikėjimo. Pats Ž. Jurkšus pripažino, kad jam nepavyko išspręsti visų problemų su IAE uždarymo projektus įgyvendinančia „Nukem“.

Buvusios kadencijos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas teigė, kad būtent socialdemokratų Vyriausybei pritrūko politinės valios ir tvarkos, todėl IAE uždarymas menkai prižiūrimas.

Pasak žiniasklaidos, buvęs socialdemokratų Vyriausybės ūkio Ūkio ministerijos sekretorius Artūras Dainius buvo tiesiogiai atsakingas už IAE uždarymą, būtent jam A.Kubiliaus kabinetas priskyrė didžiausią atsakomybę už tai, kad vėlavo uždarymui projektai.

A. Dainius, pasak neoficialių šaltinių, buvo itin aktyviai siūlomas į viceministro postą dabartinio ministro Jaroslavo Neverovičiaus komandoje.

Rusijos energetikos milžinės „Rosatom“ valdomos „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumas, smarkiai vėluodamas, įgyvendina milijardinės vertės IAE uždarymo projektus. Bendrovės įrengia 123 mln. eurų (425 mln. litų) pradinės vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą (B1/2/3) ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą (B1).NAUJAUSI KOMENTARAI

ruta

ruta portretas
Ar yra dar Lietuvoje kas tiki politiku pasakom ? Daro , daro , daro , daro ir gaunasi snipstas ! 'Nukem ' nepagamino laiku ir sertifikuotus konteinerius / turi atitikti tarptautinems saugumo reikalavimams/ , tai kas kaltas ? Tai dabar radioaktyvu , panauduota kura talpinsite i nesertifikuotus konteinerius ? Tipo , laikinai ? Visos kalbos tik ir liks kalbom , nes dokumentai bus tvarkoje , kiek isplauta pinigeliu , tai zino tik interesantai , na nebent buvusi atomines direktoriu apkaltins del laikrodzio , gauto dovanu .

Valys

Valys portretas
Jau kelinti metai kartojame, kad "neskaidru". O jei kas gali būti neskaidru, tai tiktai pinigai ir daugiau nieko. Arba per didelės mokėtos kainos, arba ne tie darbai, kur surašyti popieriuose. Nieko kito ir būt negali, bet metų metais ieškome nežinodami ko, o atsakymo nėra. Jokie tarptautiniai auditoriai čia nepadės, jeigui savo protu nemąstome.

Ema

Ema portretas
Sekmokas tapęs energetikos ministru ieškojo 1mlr litų dingusių VAI. Dabar vėl kalbama apie korupciją. Gerai, kad pasamdys auditorius, gal siūlai nuves į Kirkilo vyriausybę.O kas mokės didelius pinigus už tarptautinį auditą?
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių