Politologas T.Janeliūnas: koalicija gali žlugti

Politologas Tomas Janeliūnas sako, kad dabartinės valdančios koalicijos žlugimas, vertinant šiuo metu susidariusią politinę situaciją, yra įmanomas.

„Manau, kad tai visiškas įmanomas scenarijus“, – penktadienį po Seimo Antikorupcijos komisijos išvadų paskelbimo sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas.

Komisija penktadienį pasiūlė į darbą grąžinti atleistus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorių Vitalijų Gailių ir jo pavaduotoją Vytautą Giržadą. Ji taip pat pareiškė nepasitikėjimą liberalcentristų deleguotu vidaus reikalų ministru Raimundu Palaičiu ir paragino iš tarnybos atleisti generalinio prokuroro pavaduotoją Darių Raulušaitį.

T.Janeliūno teigimu, komisijos išvados neturi jokios teisinės reikšmės, jos buvo skirtos pamėginti atleistus teisėsaugos pareigūnus grąžinti į pareigas. Vidaus reikalų ministro ateitis, anot T.Janeliūno, priklausys nuo premjero Andriaus Kubiliaus tolimesnių žingsnių.

„Visų pirma Antikorupcijos komisija ne visai savo funkcijomis užsiėmė apskritai pradėdama nagrinėti šitą klausimą, nes akivaizdu, kad čia yra politinis tikslas rasti kažkokią institucinę formą, kaip derėtų atleistus FNTT vadovus grąžinti atgal į vietą arba bent jau atšaukti ministro sprendimą, kuris buvo nepalankus FNTT vadovams, ir atitinkamai nepatiko konservatorių partijai“, – tvirtino pašnekovas.

„Antikorupcijos komisijos išvados yra visiškai politinės ir nieko neįpareigojančios, taigi sprendimą bet kuriuo atveju priims premjeras. Vyriausybės lygiu turi būti nuspręsta, ką daryti su vidaus reikalų ministru. Atitinkamai tas sprendimas bus susijęs su koalicijos išlaikymu“, – kalbėjo T.Janeliūnas.

Jo teigimu, realu yra ir tai, kad liberalcentristams pasitraukus susiformuos mažumos Vyriausybė.

„Tikėtina, kad Liberalų ir centro sąjunga, bent jau iš dabartinio jų vadovo pareiškimo, nėra linkusi keisti ministro ir išlikti koalicijoje. Jeigu jie ir toliau laikysis tokios pat pozicijos, gali susidaryti tokia situacija, kad liberalcentristai pasitraukia iš koalicijos, ir atitinkamai dabartinė Vyriausybė lieka mažumos Vyriausybe“, – sakė politologas.

„Konservatoriams taip pat reikia galvoti apie rinkimus ir svarstyti, kokia situacija jiems būtų palankesnė. Visiškai įmanoma, kad iki Seimo rinkimų, iki kurių lieka geras pusmetis, konservatoriai išlaikytų ir mažumos Vyriausybę, nes kol kas nėra jokių požymių, kad opozicinės partijos sugebėtų formuoti visiškai priešingą alternatyvą, o skubėti su priešlaikiniais rinkimais apskritai nėra niekam jokio tikslo, taigi mažumos Vyriausybė teoriškai galėtų išgyventi, tik klausimas kyla, ar populiarumo prasme jiems pridėtų tai kiek nors balų“, – kalbėjo ekspertas.

T.Janeliūnas keista pavadino komisijos išvadą, kad „prezidentės ar jos atstovų duodami konkretūs nurodymai personalijų klausimais prezidentei tiesiogiai nepavaldžioms institucijoms galimai pažeidžia Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintą valdžių padalijimo principą ir demokratinės valstybės pagrindus“.

„Keista ši išvadų dalis, ypač turint omenyje, kad Antikorupcijos komisija realiai užsiėmė ne savo funkcijomis ir viršijo savo nustatytos veiklos principus. Todėl kalbos apie kitų insititucijų viršytus įgaliojimus teisine prasme yra visiškai niekinis dalykas. Politine prasme, be abejo, įtampą tarp Seimo ir Prezidentūros kelia“, – kalbėjo T.Janeliūnas.


Šiame straipsnyje: FNTTkoalicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių