Politikai palankiai vertina siūlymą dėl partijų viešųjų pirkimų

Seimo politikai palankiai vertina prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymą dėl partijų viešųjų pirkimo organizavimo. Anot jų, valstybės vadovės siūlymas partijoms rinkimų metu suteikti lengvatų yra svarstytinas ir leistų joms efektyviau organizuoti savo politinę kampaniją.

„Toks siūlymas mus tenkintų, nors ir neišspręstų iki galo visų problemų, bet leistų nors ir sunkiai, bet gyvuoti“, - penktadienį BNS sakė liberalcentristas Algis Čaplikas, kurio pasiūlytą Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimą vetavo prezidentė.

Politiko teigimu, D.Grybauskės pateiktas siūlymas rodo, kad ir valstybės vadovė mato problemų, jeigu partijoms be jokių išimčių tektų vykdyti viešuosius pirkimus.

„Nesakau, kad mano kelias buvo geriausias“, - pripažino A.Čaplikas.
Seimas kovo viduryje priėmė liberalcentristų pasiūlytą Viešųjų pirkimų įstatymo pataisą, kuri partijoms daro išlygą ir leidžia prekes bei paslaugas pirkti neorganizuojant viešųjų pirkimų. Prezidentė penktadienį paskelbė vetavusi šias pataisas.

Ji siūlo partijoms padaryti nuolaidą tik perkant politinei kampanijai vykdyti būtinas reklamos, leidybos ar panašias paslaugas. Pagal jos siūlymą, būtų papildytas Viešųjų pirkimų įstatymo straipsnis, kuriame išvardyta, kokios paslaugos gali būti perkamos neskelbiant apie pirkimą. Greta perkamų licencijų duomenų bazėms, darbuotojų mokymo paslaugų, meno kūrėjų, ekspertų komisijų paslaugų siūloma įrašyti partijų politinei kampanijai vykdyti būtinų reklamos, leidybos ar panašių paslaugų pirkimą.
Tačiau neskelbiant būtų galima vykdyti tik supaprastintus pirkimus, tai yra tuos, kurių vertė neviršija 666 390 litų be pridėtinės vertės mokesčio.

„Mes irgi esame už tai, kad valstybės lėšos būtų naudojamos skaidriai, tačiau, kita vertus, partijoms neturi būti daroma kliūčių agituoti savo rinkėjus“, - BNS sakė partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis.
Anot jo, jeigu partijoms galiotų viešųjų pirkimų taisyklės, į jas būtų neįmanoma įrašyti punktą, kad, pavyzdžiui, reklaminė medžiaga būtų skelbiama tik tam tikroje žiniasklaidos priemonėje.

„O partijoms svarbu, kad jų informacija pasiektų tam tikrą žmonių grupę, - pabrėžė politikas. - Jeigu prezidentės siūlymas tuos klausimus išsprendžia, tai viskas tvarkoje.“
V.Mazuronio teigimu, operatyvūs pirkimai būtent reikalingi per rinkimų kampaniją, o kitais atvejais jis teigė nematąs problemos laikytis visų viešųjų pirkimų taisyklių.

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius sako, kad padarius išimtis ir politinių kampanijų metu leidus paprasčiau pirkti reklamos, leidybos paslaugas, toks reguliavimas partijų veiklos per rinkimų laikotarpį nestabdytų, ir tokioms pataisoms būtų galima pritarti.

„Partijų pagrindinės išlaidos per kampaniją ir yra reklamai, leidybai, dar administravimui. Nemanau, kad kiltų problemų, jei šios sritys bus išskirtos, ir tikrai būtų galima su tokiu įstatymu vykdyti rinkimų kampaniją“, - BNS sakė A.Butkevičius.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas konservatorius Vitas Matuzas tvirtino, kad prezidentės teikiamos pataisos svarstytinos. Svarbiausia, anot jo, kad rinkimų kampanijos metu partijos galėtų pirkti laisvesne tvarka, neišduodamos konkurentams savo planų, kaip galėtų atsitikti, jei turėtų skelbti viešuosius pirkimus.

„Įstatymo pataisos buvo priimtos, nes matėme didelius pavojus, kad parodiniai viešieji pirkimai kampanijos metu gali sužlugdyti pačią kampaniją, pavyzdžiui, kam nors iš konkurso dalyvių konkurentų siuntimu paskelbus ypač žemą kainą ir vėliau viską sužlugdžius. Pagaliau juk ir dalis kampanijos dalykų yra paslaptis, štabai neatskleidžia savo strategijų, o paskelbus viešuosius pirkimus konkurentai galėtų sužinoti ir pasinaudoti šitą informaciją. Tai, ką siūlo prezidentė, tikrai galima svarstyti, nes nuolatinius įsigijimus tikrai galima pirkti ir konkurso būdu“, - BNS sakė V.Matuzas.

Viešųjų pirkimų įstatymą parlamentarai pakeitė po to, kai uždraudus verslui remti partijas, biudžeto dotacijos dalis taps pagrindiniu partijų finansavimo šaltiniu. O pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, daugiau kaip 50 proc. iš valstybės biudžeto finansuojamas juridinis asmuo prekes ar paslaugas turi pirkti per viešuosius pirkimus.

Kovo viduryje Seimas priėmė Viešųjų pirkimų įstatymo pataisą, kad partijoms šis reikalavimas negalioja. Prezidentė pareiškė, kad Seimo priimtos pataisos pažeistų Europos Parlamento ir Tarybos priimtą direktyvą, todėl sukeltų grėsmę Lietuvai susilaukti rimtų Europos Sąjungos institucijų sankcijų ir jas vetavo.


Šiame straipsnyje: viešieji pirkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių