Poilsio namų nuoma – strateginės įmonės biznis?

Pernai rudenį Palangoje buvo parduota Seimui priklausiusi poilsinė "Viešnagė" J.Simpsono gatvėje.

Nuoma – nedraudžiama veikla

Valstybės kontrolės Ekonomikos audito departamento direktorius Julius Lukošius pažymėjo, jog valstybės valdomos įmonės, biudžetinės įstaigos ne vienerius metus raginamos atsisakyti to turto, kuris nėra būtinas tiesioginėms funkcijoms vykdyti.

"Kalbant apie uždarąsias akcines ar akcines bendroves, kurios taip pat gali būti valdomos valstybės, jos pačios turi spręsti, ką daryti su tuo turtu. Valstybės įmonių valdomas turtas yra valstybės turtas, o, pavyzdžiui, "Lietuvos geležinkelių" turtas yra įmonės turtas. Jei įmonei nėra draudžiama verstis komercinėmis paslaugomis, jie tai ir daro", – pabrėžė J.Lukošius.

Tačiau ar poilsiautojų aprūpinimas gyvenamuoju plotu tikrai yra ta veikla, kuria turėtų verstis "Lietuvos geležinkeliai"?

"Teisės aktai to nedraudžia, tačiau valstybei turi būti svarbu aiškiai žinoti, kokiai veiklai ji turi vieną ar kitą įmonę. Kokius tikslus pildo tokia įmonė? Jei tokios įmonės akcininkas, o tai yra valstybė, aiškiai pasakytų, jog kokių nors patalpų nuoma nėra tokios įmonės pagrindinė veikla, klausimų niekam neturėtų kilti. Statinių, kurie yra Giruliuose, nuomą priskirti prie pagrindinių įmonės funkcijų būtų labai sudėtinga", – pastebėjo J.Lukošius.

Teikia abejotinas paslaugas

Valstybės kontrolė aiškinosi, ar valstybės, savivaldybių valdomose įmonėse tinkamai tvarkomasi su nekilnojamuoju turtu ir kokio jo yra, ar visos paslaugos, kurios yra teikiamos, tikrai yra būtinos?

Kažin ar tokios paslaugos duoda pelno?

"Mes įsitikinę, jog daugeliu atvejų, jei privatus sektorius teikia tam tikrą paslaugą ir ją galima gauti rinkoje, daugybės dalykų galima būtų atsisakyti. Mes tai akcentavome ne kartą. Matome, jog savivaldybės vis dar išlaiko tokius objektus, kaip knygynai ar vaistinės, sanatorijos, pramogų įmonės. Reikėtų įvertinti, kokia iš viso to nauda? Kažin ar tokios paslaugos duoda pelno?" – retoriškai klausė Valstybės kontrolės Ekonomikos audito departamento vadovas.

Valstybės kontrolė, pati atsisakiusi mokymo bazės pajūryje, akcentuoja, jog tokiems poreikiams įmanoma rasti privačių paslaugų teikėjų.

"Kalbant apie abejotinų paslaugų teikimą arba tokioms paslaugoms steigiamas įmones, verta pažymėti, jog tais atvejais, kai akcininkas – valstybė, reiškia, jog tai yra stiprus akcininkas. Jei trūks pinigų, nebus pelno, valstybė duos. Ar taip būtų tvarkomasi privačiame versle? Mes iš auditų matome, jog metų metais teikiamos nuostolingos paslaugos, tačiau metų metais prašoma lėšų nuostoliams padengti", – pažymėjo J.Lukošius.

Turtai – nesuskaičiuojami?

Apie netinkamai valdomą valstybinį ar valstybės steigtų įmonių turtą Valstybės kontrolė ataskaitas skelbė ne kartą. Ar jų kas nors paiso?

"Brandžioje demokratinėje valstybėje Valstybės kontrolės rekomendacija reikštų abiejų šalių sutarimą, kurį privalu įgyvendinti. Mums nėra tas pats, ar paisoma mūsų rekomendacijų. Audituojamasis sutinka ir sudaro veiksmų planą rekomendacijoms įgyvendinti. Ir be sankcijų normalioje demokratijoje rekomendacijas yra būtina įgyvendinti", – akcentavo J.Lukošius.

Valstybės kontrolė suskaičiavo, kad įvairios valstybinės įstaigos, įmonės, institucijos turi 28,1 tūkst. nekilnojamojo turto objektų, o juos valdo 726 turto valdytojai.

Daugiausia pastatų ir patalpų valdo 556-ios ministerijų valdymo srities įstaigos.

Bendras šio nekilnojamojo turto plotas siekia 10,4 mln. kv. m, likutinė vertė – 3 mlrd. eurų.

Didžiausios vertės – administracinės paskirties, mokslo ir specialiosios paskirties objektai.

2016 m. viso turto išlaikymas Lietuvai kainavo 179,8 mln. eurų.

Skelbiama, kad beveik pusė, 49 proc., valstybinio nekilnojamojo turto portfelio sudaro inžineriniai ir pagalbinio ūkio statiniai. Jų likutinė vertė maža – 6 proc. viso valstybės turto vertės.

Daugiausia inžinerinių statinių valdo "Lietuvos geležinkeliai" (1 637), kurių likutinė vertė nežinoma.

Daugiausia pagalbinio ūkio objektų valdo Turto bankas, kuris juos perėmė valdyti iš kitų institucijų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tai... ašarai...

tai... ašarai... portretas
pelėsį Lietuvoje paskleidė teismai ir teisiantys sraigės mantijas vilkintys banditai

Senjoras

Senjoras portretas
Pilna Palangoj valdiškų poilsinių, tik jos dabar gudriai pervadintos "mokymo centrais". Ir valstybės kontrolė čia bejėgė. Juk mokytis galima ir pirtelėje ir džakuzyje.

tai ---asara--- tavo pakruumiu bandiugu generolu deka

tai  ---asara--- tavo  pakruumiu  bandiugu  generolu  deka portretas
Lietuva ir buvo supudyta ....tai sitie parumiu ,,,generolai,,, konservatkgbesniku chalujai uz juos uoliai balsavo visus 28 metus , eme is ju ranku ordenus ,medalius, zemes sklypus , trigubas pensijas , ir prie smetonos prisivogtas zemes ir turtus...jie uoliai padejo vygdyt tautos genocida, skatino degradacija, kure banditines kriminalimnes prichvatizatoriu gaujas , draske seimas, voge-pardavinejo vaikus , verte ir skatino savizudybes , tautos evakuacija ....o siuo metu veza xoxolu banderas tokius pacius bandiugas ,ukrainieciu tautos zudikus ir ju palikuonis , vietoj is gimtu namu isvarytu ju rankomis ,savu lietuviu --tautieciu....
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių