Po nuosprendžio Darbo partija gali aptrupėti

Juodų pinigų istorija, kurios atomazgos teko laukti 7 metus, o nuosprendžio – 5 metus, baigėsi šią savaitę. Kaip Darbo partijai atsilieps jos vadams paskelbtas teismo nuosprendis?

Darbo partijos šulai Viktoras Uspaskichas ir Vytautas Gapšys bei jų bendražygė Vitalija Vonžutaitė išgirdo nuosprendį. Įvardytas pagrindiniu nusikaltimo organizatoriumi ir pasiųstas kalėti ketverius metus, V. Uspaskichas vėl pakartojo, kad jis politinis kalinys. Jo dešiniąja ranka pripažinta V. Vonžutaitė, nuteista trejiems metams, kaltės nepripažįsta, kaip ir Vytautas Gapšys, atsipirkęs beveik 36 tūkst. litų bauda. Be to, V. Vonžutaitei ir V. Uspaskichui teks  sumokėti valstybei apie 4 mln. litų, o, nuosprendžiui įsiteisėjus, valstybei bus grąžintos Darbo partijai skirtos dotacijos, kurias dar ikiteisminio tyrimo metu prokurorai areštavo.

Tiesa, procesas trukęs tiek metų, dar nesibaigia, sprendimas bus skundžiamas, todėl nuteistieji trauktis iš Seimo neketina. Kad ir nuteisti, jie toliau valdys Lietuvą. Koalicijos partneriai jų neatsižada ir laivas plaukia toliau. Ir vis dėlto, kaip nuosprendis gali paveikti Darbo partijos, dabar jau ir leiboristų, veidą, ar įmanoma, kad ji praras savo rinkėjus, ir kas juos perims, klausia LRT televizijos laida „Savaitė“. 

Teismui Darbo partijos įkūrėją už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterijos tvarkymą pasiuntus ketveriems metams į belangę, šis pasiskelbė politiniu kaliniu, tačiau pagrasino iš politikos nesitraukti dar mažiausiai dešimtmetį.

„Lietuva pirmą kartą po nepriklausomybės turi pirmą politkalinį“, – teismui paskelbus nuosprendį kalbėjo V. Uspaskichas. Paklaustas, ar nesiruošia trauktis iš politikos, atsakė: „Dabar galiu pasakyti, kad jie paliko politikoj ir man teks dalyvauti ir bendrauti su jumis artimiausius 10–15 metų“.

Aukštas pirmojo Seimo vicepirmininko pareigas einantis V. Gapšys sako, kad jo vedama partija neatsako už ankstesnius nusikaltimus, mat Darbo partija, neseniai pakeitė kailiuką – prie pavadinimo pridėjo žodį „leiboristai“.

„Nuosprendis nėra įsigaliojęs. O Darbo partijos (leiboristų), kuri dalyvauja koalicijoje, atžvilgiu joks nuosprendis nėra priimtas, todėl partija gali toliau veikti“, – aiškina V. Gapšys.

Didžiausios iš keturių valdančiųjų partijų – socialdemokratų – lyderis taip pat neįžvelgia priežasčių, kodėl artimiausioje ateityje galėtų keistis politinė valdžia.

„Tikrai negalvoju, kad užsidedame kažkokią dėmę. Juos išrinko visuomenė demokratiniuose rinkimuose“, – sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Socialdemokratų lyderiui pritaria visi valdančiosios koalicijos partneriai. „Tvarka ir teisingumas“ ketino jungtis su V. Uspaskicho vedama Darbo partija, tačiau derybos nutrūko. Po teismo sprendimo „Tvarkos ir teisingumo“ lyderiai neketina nuteistiesiems atsukti nugarų.

„Nevertinčiau tų dalykų vienareikšmiai, ypatingai kol neturim galutinio sprendimo“, – teigė partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininkas Valentinas Mazuronis.

Politologai neprognozuoja greitų permainų šalies politiniame gyvenime. Anot jų, Darbo partijos (leiboristų) rinkėjus gali nuvilioti tik naujai išdygę populistai.

„Tie žmonės, kurie balsavo už Darbo partiją, ir toliau išliks. Gal jų mažiau bus. Čia klausimas, ar atsiras kita populistinė jėga, kuri paims tuos balsus“, – svarsto Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas.

Seimo kuluaruose jau senokai sklinda kalbos, kad kai kurie šia padėtimi nepatenkinti Darbo partijos nariai dairosi į kitas Seimo frakcijas.

Socialdemokratų atstovai sako, kad gali pasikartoti situacija, kai prieš kelerius metus artimiausias V. Uspaskicho bendražygis Viktoras Muntianas su grupe bendraminčių įkūrė Pilietinės demokratijos partiją, o kai kurie perbėgo į socialdemokratų stovyklą.

„Kad vyksta kalbos, tai taip. Jeigu kalbant apie kokį masinį [perbėgimą], tai tikrai tokių dalykų nėra. Aš esu partijos vadovybėje ir tokių dalykų nepastebėjau, bet mes turim patirtį, kai 2004 ar 2006 metais iš Darbo partijos atėjo visas tuzinas“, – sako Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Algirdas Sysas.

Anot politologų, Darbo partijos leiboristų likimą šis teismo sprendimas gali pakreipti visaip – teismo proceso metu partijos ir jos lyderio reitingai ėmė tirpti.

„Jei tie reitingai smuks smarkiau, dalis rinkėjų nusigręš nuo šios partijos. Jos atstovams Seime teks galvoti apie savo politinę ateitį. Labai dažnai politikai ieško, kur perbėgti, arba galvoja apie naujo politinio darinio įsteigimą. Ir nebūčiau linkęs teigti, kad bet kuri grupė, atskilusi nuo v. Uspaskicho partijos, yra pasmerkta išnykti“, – teigia portalo LRT.lt vyriausiasis redaktorius Vladimiras Laučius. 

V. Uspaskichas, išklausęs teismo verdiktą, iškūrė į motinėlę Rusiją: „Važiuosiu pas mamytę, advokatai rašys skundą, ir vėl prasidės procesas“.

Teisininkai sako, kad dabar nuo advokatų apsukrumo nemaža dalimi priklausys, kiek užtruks apeliacinis procesas. Jei kils abejonių ir bus nuspręsta iš naujo ištirti įrodymus, jis gali tęstis ilgus mėnesius ar vos ne iki pat šio Seimo kadencijos pabaigos. Seimo statutas numato, kad parlamentarų apkalta turi būti pradėta nedelsiant, kai tik Seimą pasiekia įsiteisėjusio apkaltinamojo nuosprendžio nuorašas. Tad trys už sukčiavimą nuteisti Darbo partijos nariai ir toliau leis įstatymus.NAUJAUSI KOMENTARAI

NA NA

NA NA portretas
sunku apsispresti ar priimti vienam nešti , kaltės kryžių ,kai ,,druską ir duoną ,, iš tos pačios lėkštės valgė ir buve draugai ir priešai ,,,sėkmės uspaskichai ,daryk gerą ir tau bus gera.

Vytas

Vytas portretas
pasinaudodamas trudoviku patirtimi Henrikas Daktaras galetu persikrikstyti i Henrika Gydyjoja ir tada ko gero butu paleistas i laisve.

Gintas

Gintas portretas
Apsivilkęs naują švarką, nusikaltėlis netampa šventuoju.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių