Po įvykių Kaune prokurorai suskubo taisyti klaidas

Spalio 5 d. Kaune įvykdyta dviguba žmogžudystė ir Drąsiaus Kedžio dukters pedofilijos bylos tyrimas privertė prokurorus susėsti prie stalo ir aptarti, kaip reikia nagrinėti bylas, kuriose figūruoja nepilnamečiai asmenys.

Vaikams padėti turi visi

Toks susitikimas surengtas antradienį Generalinėje prokuratūroje. Jame kalbėta apie nukentėjusių vaikų teisių gynimą ir nusižengusių nepilnamečių atsakomybės bei tokių bylų nagrinėjimą.

„Prokurorai dažniausiai dirba su pasekmėmis, tačiau nepilnamečių reikalai - ne tas atvejis. Čia turi būti kovojama su priežastimis ir pareigūnai turi būti aktyvūs. Visi mes - mokykla, šeima, policija, psichologai, socialiniai darbuotojai ir prokurorai, turime siekti, kad vaikas būtų saugus, kad jis nenusikalstų, o prasižengęs, kad turėtų realią galimybę pasitaisyti - įgytų tinkamus socialinius įgūdžius ir asmeninio gyvenimo perspektyvą“, - seminare sakė generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Pasak prokuratūros vadovo, kaunietės mažametės tvirkinimo istorija rodo, kad iš tokių įvykių reikia rasti pamokas ir jas išmokti, todėl seminaro surengimas nepilnamečių tema yra be galo aktualus.

Nesusikalba, nes nesusikalba

Pasak A.Valantino, Vyriausybės parengta Nepilnamečių justicijos programa nukreipta į 3 aspektus. Pirma, šioje srityje dirbančių pareigūnų kvalifikacijos, kuri šiuo metu nėra pakankama, kėlimą. Taip pat į institucijų bendradarbiavimo stoką: „nemaža dalis problemos, kodėl nesusikalbame yra ta, kad nesikalbama“, - teigia generalinis prokuroras.

Pats svarbiausias - nepilnamečių nusikalstamumo prevencija. „Kuo ankstyvesnėje stadijoje tai identifikuojame, tuo veiksmingiau užkertamas kelias netinkamam elgesiui, tuo didesnė tikimybė vaiką perauklėti“, - kalbėjo A.Valantinas.

Problemų neturi tik Neringa

Seminare dalyvavusi Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų ir jaunimo socializacijos skyriaus specialistė Ligita Vaicekauskaitė sakė, kad Lietuvoje yra tik viena savivaldybė, Neringos, kur dėl vaikų elgesio nereikia taikyti jokių įstatyme numatytų drausminimo priemonių.

Likusiųjų rodikliai liudija, kad vaikų, kuriems reikia padėti, yra nemažai.

Pasak specialistės, kritinė vaikų elgesiui amžiaus riba - 13 metų. Dažniausiai rizikos grupėse atsiduria berniukai, visgi, problemiškiausios yra šešiolikmetės mergaitės. „Jų veiksmai būna itin žiaurūs“, - teigė L.Vaicekauskaitė. Tokie vaikai apgyvendinami socializacijos centruose.

„Nors įstatyme įtvirtinta nuostata, kad į tokius centrus vaikai turi būti siunčiami kuo trumpesniam laikui, tačiau praktika liudija, kad pusmetis nėra pakankamas laikas“, - darbo patirtimi dalijosi Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Ligita Valentukevičienė. Pasak jos, tiek užtrunka vaiko adaptacija, o jaunuolių elgesiui pakeisti reiktų dar pusmečio, o kartais ir visų metų.

Dešimtmetis sudegino benamį

Vilniaus miesto nepilnamečių prevencijos komisijoje, kurioje darbuojasi ir L.Valentukevičienė, šiuo metu dirba 11 narių iš įvairių institucijų. Rinkdamasi kartą per savaitę komisija svarsto 5-6 probleminius atvejus.

Daugiausiai kreipimųsi dėl minimalios vaiko priežiūros priemonių taikymo komisija sulaukia iš mokyklų, dėl vidutinės - iš tėvų.

Dažniausiai kreipiamasi dėl 12-16 metų vaikų. „Tačiau prisimenu ir jaunesnių vaikų, pavyzdžiui, į centrą atiduotas dešimtmetis. Jis pradėjo nelankyti mokyklos, vaiko elgesys staigiai blogėjo - berniukas padeginėdavo šiukšlių konteinerius, kol vieną dieną sudegino benamį“, - kalbėjo prokurorė.

Pasak pareigūnės, vaikai mokyklos nelanko maištaudami, reikšdami protestą, pavyzdžiui, po tėvų skyrybų, arba todėl, kad ugdymo įstaigoje jaučiasi nesaugiai, patiria bendraamžių patyčias. Pagal svarstomų vaikų šeimos socialinę padėtį dominuoja ne asocialios šeimos, kaip įprasta manyti, bet nepilnos šeimos, t. y. kai vaiką augina tik mama ar tėtis.

Seminare taip pat aptarta baudžiamųjų bylų, kuriose dėl nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui nukentėjo nepilnamečiai, tyrimo taktika ir strategija, nepilnamečių apklausos ypatumai, psichologinės psichiatrinės nepilnamečių ekspertizės.


Šiame straipsnyje: ValantinasNepilnamečiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių