Permainų koalicijai duotas oficialus startas

Pirmąją naujos kadencijos Seimo posėdžio dieną keturios centro dešinės partijos patvirtino valdančiosios koalicijos sudarymo dokumentus. Ji pavadinta Permainų koalicija.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Andrius Kubilius, Tautos prisikėlimo partijos (TPP) vadovas Arūnas Valinskas, Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis bei Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Artūras Zuokas pirmadienį ryte pasirašė Permainų koalicijos sutartį ir devynis jos priedus. Tarp jų yra krizės įveikimo planas, susitarimai dėl Vyriausybės formavimo ir sudėties, dėl ministerijų sistemos ir jų valdymo pertvarkos, dėl Seimo vadovybės formavimo, dėl apskričių reformos, dėl Vyriausybės programos parengimo.

Pristatydamas šiuos susitarimus būsimasis premjeras Andrius Kubilius sako, kad „Permainų koalicijos“ pavadinimą pasirinkę centro dešinieji įsipareigoja pasitikėti vieni kitais ir būti atviri. Anot A.Kubiliaus, pagrindinis antikrizinio plano tikslas - užtikrinti valstybės finansų sistemos stabilumą.

"Jeigu tokio plano nebūtų, problemos valstybės finansų sistemoje pasidarytų nebevaldomomis. Kaip rodo kitų šalių patirtis, valstybės finansų sistemos bankrotas visų pirma reikštų, kad pensijos ir atlyginimai mažėtų iki dviejų kartų. 
 
Krizės įveikimo planu numatoma kitąmet biudžeto deficitą sumažinti 5,3 milijardo litų – 2 mlrd. litų sutaupyti, 2 mlrd. litų gauti papildomų pajamų ir 1,3 mlrd. litų gauti subalansavus pinigų srautus. 

Koalicijos dalyviai nėra vieningos nuomonės dėl kai kurių Krizės įveikimo plano punktų įgyvendinimo. Pavyzdžiui, LS ir LiCS prieštarauja pridėtinės vertės mokesčio padidinimui iki 20 procentų.
 
Būsimasis premjeras A.Kubilius sutinka su galimybe nevykdyti kai kurių plano punktų, nedidinti mokesčių, tačiau tuomet už tai balsavę koalicijos partneriai turi pasiūlyti savo priemones, kurios padėtų sutaupyti atitinkamą sumą. „Jeigu pridėtinės vertės mokestį didiname ne iki 20, bet iki 19 proc., tai reiškia, kad prarandame apie 600 mln. litų. Todėl partneriai, siūlantis taip nedidinti mokesčio, turi pasiūlyti kitas priemones, kurios leistų sutaupyti arba surinkti į biudžetą papildomai 600 mln. litų“, - sakė TS-LKD vadovas.
 
LS ir LiCS lyderiai patvirtino prieštaraujantys kai kuriems plano punktams, tačiau teigė pateiksiantys savo pasiūlymų, kaip derėtų „užkamšyti“ biudžete atsivėrusias skyles. „Esminis punktas, dėl kurio susitarėme – turime padengti 5,3 mlrd. litų deficitą, o kokiomis priemonėmis – dar galime diskutuoti“, - pažymėjo E.Masiulis.
 
Koalicijos sutartyje numatyta, kad partnerių nesilaikymas plane numatyto 5,3 mlrd. litų finansinio efekto bus laikomas „grubiu sutarties pažeidimu“, kuris gali reikšti koalicijos žlugimą.
 
A.Kubilius neabejojo, kad pirmadienio vakare naujojo Seimo pirmininku bus išrinktas A.Valinskas.
 
Prognozuojama, kad pirmasis parlamento posėdis užtruks iki vėlyvos nakties, nes dar norima patvirtinti bent tris Seimo pirmininko pavaduotojus, parlamento valdybą ir seniūnų sueigą, kuri jau antradienio rytą galėtų rinktis į savo pirmąjį posėdį.
 
Tikimasi, kad antradienį Prezidentas Valdas Adamkus oficialiai pateiks Seimui naujojo premjero A.Kubiliaus kandidatūrą.

Seimo pirmininkas laikomas išrinktu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 71 parlamentaras. Naujos kadencijos Seimas į pirmąjį posėdį rinksis vidurdienį. Išrinktieji Seimo nariai visas Tautos atstovo teises įgis po to, kai Seimo posėdyje prisieks būti ištikimi Lietuvos Respublikai.


Šiame straipsnyje: koalicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių