Pensijų mažinimo įstatymas pavadintas „žiauriuoju“

Seimo valdantieji sugebėjo surinkti pakankamai balsų, kad būtų po svarstymo pritarta pensijų ir socialinių išmokų mažinimo įstatymui, lydinčiam 2010 metų „Sodros“ milijardinio deficito biudžetą.

Opozicija nesirinko žodžių

Už tai, kad po svarstymo būtų pritarta Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo projektui ketvirtadienį Seime balsavo 65, prieš buvo 56, susilaikė 4 parlamentarai.

Po poros savaičių Seimas balsuos dar kartą, siekdamas galutinai priimti šį įstatymą.

Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymas yra bazinis, priimant 2010 metų „Sodros“ biudžetą, dėl kurio taip pat galutinai bus balsuojama po poros savaičių.

„Siūlau šio įstatymo pavadinimą sutrumpinti ir jį tiesiog pavadinti Žiauriuoju įstatymu“, - sakė opozicinės Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas. „Tai net ne žiaurus įstatymas, tai kažkas dar baisiau“, - jam antrino kitas socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

Valdančiųjų konservatorių atstovas Edmundas Pupinis pabrėžė, kad tai laikinasis įstatymas, kuris galios tik „kol išeisime iš tos krizės“. Pasak jo, kai sunkmetis pasibaigs ir „Sodra“ išsikapanos iš finansinės duobės, turi būti būtinai sudarytas rezervas, kuris būtų neliečiamas iki kitos galimos krizės.

Pensijų ir socialinių išmokų mažinimą pavadinusi „dar vienu skurdžiausių visuomenės sluoksnių pažeminimu“, opozicija vieningai balsavo prieš įstatymą, kuris, valdančiosios koalicijos tikinimu, yra gyvybiškai reikalingas, siekiant nedidinti ir taip gigantiško kitų metų „Sodros“ biudžeto deficito.

Naudos proporcinę formulę

Pagal įstatymą, nuo kitų metų siūloma nedidinti mažesnių nei 650 litų pensijų, nors anksčiau valdantieji tikino, kad tokios mažos pensijos šiek tiek išaugs dėl dešimtadaliu padidinamos pagrindinės senatvės pensijos dalies.

Visų senatvės pensininkų, gaunančių daugiau negu 650 litų, pensijos bus mažinamos pagal proporcinę formulę - nuo 2,1 proc. iki 12,3 procento. Pensijos papildomai nebus mažinamos dirbantiems neįgaliems pensininkams. Tačiau dirbantiems neįgaliems pensininkams pensija vieną kartą bus mažinama, jeigu ji viršys 650 litų.

Valdantieji nesiūlo kompensuoti ketinamų sumažinti senatvės pensijų ir pensijų dirbantiems pensininkams.

Pagal ankstesnius siūlymus dirbantiems neįgaliesiems pensininkams pensijos turėjo būti mažinamos du kartus - vieną kartą atsižvelgiant į pensijos dydį, o antrą - dėl to, kad žmogus gauna pensiją ir dar gauna pajamų dirbdamas.

Bus mažinamos valstybinės pensijos

Numatyta mažinti valstybines pensijas. Jos turėtų būti apkarpomos 10-30 proc., nors valdantysis Liberalų sąjūdis siūlo jas mažinti kur kas kardinaliau – iki 50 proc.

Įstatymu mažinamos ir rentos bei našlių pensijos.

Nuo sausio siūloma dešimtadaliu nemažinti vaiko iki 2 metų auginimo pašalpos, tačiau iki 650 litų į rankas ketinama apkarpyti bedarbio pašalpą.

Vyriausybė siūlė 2 proc. padidinti „Sodros“ įmokas, tačiau valdančioji koalicija priėmė politinį sprendimą šios idėjos atsisakyti.

Kitų metų prognozuojamas „Sodros“ deficitas - 2,694 mlrd. litų, planuojama turėti 9,886 mlrd. litų pajamų ir 12,58 mlrd. litų išlaidų.


Šiame straipsnyje: Sodra

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių