Patvirtintas konstitucinių įstatymų sąrašas

Dvidešimtaisiais Konstitucijos galiojimo metais Seimas pagaliau įvykdė vieną iš jos reikalavimų – nustatyti oficialų Konstitucinių įstatymų sąrašą.

Ketvirtadienį Seimo nariai balsavo dėl Konstitucinių įstatymų sąrašo įstatymo priėmimo. Už buvo 105, prieš buvo tik 1, susilaikė 6 parlamentarai.

Į sąrašą įrašyti devyni įstatymai - Valstybinės kalbos, Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų, Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų, Valstybės himno, Referendumo, Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos, Peticijų, Nepaprastosios padėties konstituciniai įstatymai, taip pat Rinkimų kodeksas, kuris dar nėra patvirtintas ir įsigaliojęs. Į Rinkimų kodeksą ateityje bus įrašyti Seimo, Prezidento, Europos Parlamento, Savivaldybių tarybų rinkimų bei Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymai.

„Šis įstatymo projektas jau seniai parengtas. Į sąrašą įrašyti tie įstatymai, kurie apsisprendžia valstybės ir jos institucijų sąrangą“, - kalbėjo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

Parlamento vicepirmininkas Česlovas Juršėnas pabrėžė, kad konstitucinių įstatymo sąrašo patvirtinimo reikalauja dar 1992 metais referendumu patvirtinta ir šiuo metu galiojanti Konstitucija, tačiau iki šiol tai nebuvo padaryta. „Bent jau baigdami savo kadenciją padarykime šį užsilikusį darbą. Ir taip jau gerokai vėluojame“, - pastebėjo jis.

Konstituciniai įstatymai bus laikomi priimtais, jeigu už juos balsuoja daugiau kaip pusė visų Seimo narių.  

Bet norint tokį įstatymą pakoreguoti, reikia ne mažiau kaip trijų penktadalių visų Seimo narių balsų. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, norint pakoreguoti bet kurį Rinkimų kodekso straipsnį, tam reikės daugiau kaip 85 parlamentarų balsų.

Priimtasis Konstitucinių įstatymų sąrašo įstatymas gali būti keičiamas, pildomas ar pripažįstamas netekusiu galios ne mažesne kaip 3/5 visų Seimo narių balsų dauguma.


Šiame straipsnyje: Konstitucijaįstatymai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių