Pataisos dėl dvigubos pilietybės galbūt prieštarauja Konstitucijai

Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko Armino Lydekos pataisos dėl dvigubos pilietybės gali prieštarauti Konstitucijai, daro išvadą Seimo kanceliarijos teisininkai.

A.Lydeka yra įregistravęs Pilietybės įstatymo pataisą, kuria siūloma leisti dvigubą pilietybę, jei pasitraukęs asmuo arba vienas iš tėvų ar senelių buvo Lietuvos piliečiu iki 1940 metų birželio 15 dienos.

„Siūlomas įtvirtinti dvigubos pilietybės atvejis gali sudaryti teisines prielaidas dvigubai pilietybei tapti taisykle, o ne išimtimi ir neatitikti Konstitucijos 12 straipsnio 2 dalies, kurioje yra nustatyta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis“, - pažymima teisininkų išvadoje.

Šiuo metu Pilietybės įstatymas išlaikyti Lietuvos pilietybę tampant kitos valstybės piliečiu leidžia tik tuo atveju, jei asmuo iš Lietuvos pasitraukė iki 1990 metų nepriklausomybės atkūrimo, taip pat kelias kitas išimtis. Plačiau įteisinti dvigubą pilietybę A. Lydeka siūlo Pasaulio lietuvių bendruomenės pageidavimu.

Registruotą pataisos variantą pasiūlė rugpjūtį Vilniuje posėdžiavęs Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimas. Jo ankstesnė vadovė Regina Narušienė teigė, kad šį pataisa tenkintų didžiąją dalį išeivijos.

Tačiau Seimo kanceliarijos Teisės departamentas pažymi, jog Konstitucinis Teismas yra išdėstęs dvigubos pilietybės doktriną, jog tokios pilietybės atvejai turi būti itin reti.

„Dvigubos pilietybės atvejai turi būti ypač reti - išimtiniai, kad pagal Konstituciją negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį dvigubos pilietybės atvejai būtų ne ypač retos išimtys, bet paplitęs reiškinys. Pagal Konstituciją negalimas ir toks Pilietybės įstatymo nuostatų, įtvirtinančių galimybę tuo pat metu būti Lietuvos ir kitos valstybės piliečiu, plečiamasis aiškinimas, pagal kurį dviguba pilietybė būtų ne atskiros, ypač retos išimtys, bet paplitęs reiškinys“, - KT nutarimą cituoja teisininkai.

2006 metų rudenį Konstitucinis Teismas išaiškino, jog pagal Konstituciją, dvigubos pilietybės atvejai turi būti reta išimtis, ir dvigubą pilietybę plačiau leidžiančias įstatymo normas paskelbė prieštaraujančiomis pagrindiniam šalies įstatymui.

Pagal dabartinį Pilietybės įstatymą, dviguba pilietybė leidžiama tiems, kurie iš Lietuvos pasitraukė iki Nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais, taip pat tiems, kurie pilietybę įgijo automatiškai - gimdami arba per santuoką. Tačiau dvigubą pilietybę turintieji nuo gimimo, sulaukę pilnametystės, per trejus metus turi apsispręsti, kurią pilietybę pasirinkti.

Dvigubos pilietybės negali turėti tie Lietuvos piliečiai, kurie savo noru išvyko iš Lietuvos po jos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną ir taip pat savo noru įgijo kitos valstybės pilietybę.

Lietuvos Konstitucijoje numatyta, jog išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.

Ši nuostata įrašyta pirmajame Konstitucijos skirsnyje, kuris gali būti keičiamas tik referendumu.


Šiame straipsnyje: Dviguba pilietybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

nk

nk portretas
Na gerai cia viskas ir teisingai.

dr. Jonas Ramanauskas

dr. Jonas Ramanauskas  portretas
"„Siūlomas įtvirtinti dvigubos pilietybės atvejis gali sudaryti teisines prielaidas dvigubai pilietybei tapti taisykle, o ne išimtimi ir neatitikti Konstitucijos 12 straipsnio 2 dalies, kurioje yra nustatyta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis“, - pažymima teisininkų išvadoje." Konstitucijos juridinis terminas "atskiri atvejai" niekaip nenusako zmoniu skaiciaus, kurie gali tureti kitos salies pilietybe ir tureti LR pilietybe. Konstitucijos terminas "atskiri atvejai" NURODO i APLINKYBES,, kurioms esant LR pilietis gali tureti dvi ir daugiau pilietybiu. Vienas is atveju galetu buti toks: 1) Kai LR pilietis teistai igyja kitos salies pilietybe, tai gali tureti LR ir kitos salies pilietybe. Antras atvejis gali buti toks: 2) Kitos salies pilietis, turintis lietuviska kilme, gali be apribojimu igyti ir LR pilietybe. Taigi tik du atvejai, kuriuos galime ivardinti kaip "atskiri atvejai" pagal LR Konstitucija, o visas problemas isprendzia visam laikui ir visiems! nepazeidziant LR Konstitucijos, kuri veikia tiesiogiai ir be jokiu Kurisku paaiskinimu. Kuriskas paaiskinimas yra grubus, nieksingas LR Konstitucijos sulauzymas, kenkimas lietuviu tautai ir jos vienybei. Tai izulaus Lietuvos prieso nieksiskas isaiskinimas.....kuriuo vadovaujasi visi uzsiropste ant pjedestalo atsikuriancios Lietuovos prezidentai....kuriuos del sio dalyko....ko gero verta ivardinti REZIDENTAIS.

E.

E. portretas
Emigrantų partija savo programoje numato nuosekliai kovoti už dvigubos pilietybės į teisinimą.Esame maža šalis ir negalime prarasti nė vieno piliečio.Jei teisininkai neras galimybių tai padaryti įstatymu,siūlysime keisti Konstituciją.
VISI KOMENTARAI 20

Galerijos

Daugiau straipsnių